Open mobile menu

Meet Results

Recap

Auburn Springtime Invitational - 03/15/2002 to 03/16/2002                      Timing & Data by: Half-Mile Timing                                Auburn, Alabama                                    Results

Women 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 25 Carlson, Kristen CALV 27.39 0.5 5 26 Venhuizen, Anne CALV 27.49 0.5 5 27 Zylstra, Marielle CALV 27.90 0.5 5 28 Butler, Erika TROY 27.93 0.5 5 29 Moore, La Mardra UAHU 28.81 0.5 5

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jenkins, Tasha Unattached 52.95 1

Women 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Howard, Donna TOPF 11.67 0.6 1 2 Rhett, Amandi GT 11.72 0.6 1 3 Morgan, Jennifer ALST 12.01 0.6 1 4 Marble, Zanta GST 12.05 -0.6 2 5 McClinton, Alisha GT 12.06 0.6 1 6 DeFreitas, Jessica GT 12.13 0.6 1 7 Smith, Lasha ALST 12.22 -0.6 2 8 Spenhouse, Vera TOPF 12.26 0.6 1 9 Rogers, Dana GT 12.36 -0.6 2 10 White, Camica AUB 12.49 -0.6 2 11 Waits, Melanie GT 12.52 -0.6 2 12 Johnson, Zapora GST 12.66 0.2 3 13 Maddox, Jajuana ALST 12.70 0.2 3 14 Smith, Alicia GST 12.88 0.2 3 15 Abbring, Susan CALV 13.11 0.2 3 16 Carlson, Kristen CALV 13.28 0.2 3 17 Moore, La Mardra UAHU 13.48 0.2 3 18 Venhuizen, Anne CALV 13.54 0.2 3

Women 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Howard, Donna TOPF 23.62 0.3 1 2 Clarke, Timicka AUB 23.68 0.3 1 3 Marble, Zanta GST 24.09 0.3 1 4 Rhett, Amandi GT 24.24 0.3 1 5 Morgan, Jennifer ALST 24.40 0.3 2 6 Smith, Lasha ALST 24.60 0.3 2 7 DeFreitas, Jessica GT 24.84 0.3 1 8 Rogers, Dana GT 24.94 0.3 2 9 Cunningham, Toya SAMF 24.98 0.6 3 10 Smith, Shanta GT 25.01 0.6 3 11 Spenhouse, Vera TOPF 25.07 0.3 2 12 Jarrett, Nicolette MDTN 25.09 0.3 2 13 Wright, Matrice ALST 25.28 0.3 2 14 Gray, Lanora MDTN 25.36 0.6 3 15 James, Marketa UNAA 25.39 0.6 3 16 Osaigbovo, Tosan GT 25.67 0.1 4 17 Lumpkin, Ursula Unattached 25.80 0.3 2 18 Shepperson, Kendi Unattached 25.86 0.6 3 19 Taylor, Sherion TROY 26.01 0.6 3 20 Abbring, Susan CALV 26.05 0.1 4 21 VanderLaan, Annie CALV 26.16 0.1 4 22 Simmons, Natalie TROY 26.17 0.1 4 23 Bracy, Elizabeth ALST 26.37 0.1 4 24 Grant, Easter UAHU 26.56 0.5 5

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 2 Holmes, Bromeka MDTN 55.27 1 3 George, Kishara MDTN 55.28 1 4 Adams, Shelneka ALST 55.86 2 5 Jarrett, Nicolette MDTN 56.25 2 6 James, Marketa UNAA 56.54 1 7 Wright, Matrice ALST 56.59 2 8 Cunningham, Toya SAMF 56.88 2 9 Jolly, Jonia ALST 57.72 2 10 Gray, Lanora MDTN 57.73 1 11 Thomas, Deneshia ALST 57.82 3 12 Willis, Bianca AUB 57.98 1 13 Shepperson, Kendi Unattached 58.09 2 14 Simmons, Natalie TROY 58.67 2 15 Bracy, Elizabeth ALST 58.84 3 16 Fitzpatrick, Djuana ALST 59.14 3 17 Worst, Mindy CALV 59.58 3 18 Tompkins, Dasha UAHU 1:00.67 4 19 Phillips, Melinda UAHU 1:01.83 4 20 Grant, Easter UAHU 1:01.88 4 21 Smith, Katie AUB 1:03.74 4 — Sterling, Natalee AUB DNF 1 — Benson, Serena AUB DNF 3

Women 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Dawson, Spring AUB 2:08.29 2 Reese, Caitlin AUB 2:08.59 3 Reese, Sarah AUB 2:10.16 4 Parker, Coleen MDTN 2:13.42 5 Adams, Shelneka ALST 2:16.15 6 Jolly, Jonia ALST 2:16.64 7 Reed, Leah SAMF 2:16.71 8 Thomas, Deneshia ALST 2:16.77 9 Lumpkin, Ursula Unattached 2:16.98 10 Lentz, Jennifer GT 2:17.07 11 Davis, Lesley UAHU 2:20.06 12 Miller, Julia TROY 2:22.81 13 Diephuise, Tracy CALV 2:24.16 14 DeVos, Chelsea CALV 2:26.78 15 Sharpe, Jackie SAMF 2:26.81 16 Cornell, Leah CALV 2:28.23 17 Cummins, Julia BSOU 2:28.77 18 Timm, Kristin SAMF 2:29.38 19 Doud, Erin TROY 2:30.35 20 Fitzpatrick, Djuana ALST 2:31.64 21 Daniels, Natalie BSOU 2:38.28 22 Balena, Jessica SAMF 2:40.81 23 Butler, Erika TROY 2:44.23

Women 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Wanyoike, Catherine AUB 4:29.68 2 Hamblett, Alexis AUB 4:32.66 3 Flewellyn, Katie SAMF 4:44.06 4 Crosby, Eboni GT 4:47.33 5 Johnson, Nerissa AUB 4:47.51 6 Braswell, Erica AUB 4:51.58 7 Smith, Kavisha ALST 4:53.40 8 McCulloch, Mary AUB 4:54.63 9 McGough, Alice SAMF 4:54.72 10 Doud, Erin TROY 4:55.17 11 Crowe, Sara CALV 4:58.95 12 Weisenfels, Melissa AUB 4:59.75 13 Cummins, Julia BSOU 5:01.62 14 Fahey, Natalie UAHU 5:03.15 15 Howell, Lane AUB 5:04.25 16 Gilley, Amanda GT 5:08.40 17 McGough, Abbey SAMF 5:08.68 18 Elzinga, Elise CALV 5:12.95 19 McTier, Darlanda ALST 5:14.86 20 Weinkle, Melissa WGA 5:21.56 21 Buurima, Nikki CALV 5:40.30

Women 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Negussie, Nigisti GST 10:26.54 2 Harris, Laurie GST 10:34.37 3 Minnihan, Lindsey TROY 10:36.86 4 Bagmann, Belinda TROY 10:37.02 5 Vermeulen, Jodi CALV 10:41.95 6 Phillips, Amy UAHU 10:44.18 7 Giesa, Erin SAMF 10:45.43 8 Medema, Laura CALV 10:46.39 9 Fahey, Natalie UAHU 10:48.54 10 Chambers, Candace UAHU 10:48.87 11 Vermeulen, Tami CALV 10:53.07 12 Graves, Jane GST 10:58.46 13 McCann, Mandy WGA 10:59.13 14 Smith, Kavisha ALST 11:01.42 15 Jones, Jenny GST 11:13.73 16 Williamson, Kristin BSOU 11:20.46 17 Hughes, Brittanie GST 11:21.08 18 Robinson, Rachel UAHU 11:26.16 19 Spyer, Mimi CALV 11:27.26 20 Lynch, Jennifer TROY 11:34.08 21 McTier, Darlanda ALST 11:36.41 22 Weinkle, Melissa WGA 11:38.51 23 Hurst, Courtney UAHU 11:40.63 24 Andrews, Kim BSOU 11:40.69 25 Calvert, Christa BSOU 11:45.97 26 Brunsledt, Ashley BSOU 11:48.77 27 By, Malene TROY 11:50.50 28 Walters, Jessica UAHU 12:05.03 29 Freeman, Hayley GST 12:26.37

Women 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ezer, Neta GT 17:58.03 2 Mensen, Brittney UNAS 18:10.89 3 Boot, Erinn CALV 18:21.22 4 Hastings, Sarah CALV 18:28.97 5 Carrier, Lindsay CALV 18:29.54 6 Lair, Jessie CALV 18:53.95 7 Timholt, Sarah CALV 20:04.94 8 Blalock, Aytree UAHU 20:16.83 9 McDaniel, Brooke UAHU 20:26.59 10 VanBeek, Katie CALV 20:39.26

Women 100 Meter Hurdles =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 McClinton, Alisha GT 13.74 0.2 1 2 Reyes, Mishanta GT 14.01 0.2 1 3 Osaigbovo, Tosan GT 14.45 0.2 1 4 Waits, Melanie GT 14.46 0.2 1 5 Rose, Tarjatta GST 14.51 0.2 1 6 Rogers, Dana GT 14.73 0.2 1 7 Howard, Rolantia MDTN 15.01 0.2 1 8 Holliday, Tamika ALST 15.17 0.1 2 9 VanderLaan, Annie CALV 15.23 0.1 2 10 Collins, Jameka MDTN 15.28 0.1 2 11 McRae, Jazmine GST 15.52 0.1 2 12 Hamilton, Laura CALV 16.12 0.1 2 13 Smith, Angela SAMF 17.01 0.1 2 14 Davis, Rachel ALST 17.23 0.1 2 15 Green, Stacey GST 17.44 0.1 2

Women 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Rose, Tarjatta GST 1:03.54 1 2 Watkins, Alberta GT 1:04.56 1 3 Hamilton, Laura CALV 1:04.82 1 4 Thomas, Courtney GT 1:04.91 1 5 Holliday, Tamika ALST 1:06.82 2 6 Anderson, Shawna CALV 1:09.24 2 7 Collins, Jameka MDTN 1:10.10 1 8 Flarity, Stephanie SAMF 1:12.42 2 — Blander, Tori MDTN DNF 1

Women 4×100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Auburn University ‘A’ 46.03 2 Alabama State University ‘A’ 46.53 3 Middle Tennessee ‘A’ 46.60 4 Troy State University ‘A’ 47.12 5 Georgia State University ‘A’ 47.38 6 Calvin College ‘A’ 48.81

Women 4×400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Alabama State University ‘A’ 3:46.09 1 2 Auburn University ‘A’ 3:50.09 1 3 Georgia State University ‘A’ 3:52.41 2 4 Alabama State University ‘B’ 3:52.66 2 5 Samford University ‘A’ 3:57.47 1 6 Calvin College ‘A’ 3:58.23 1 7 Middle Tennessee ‘A’ 4:08.05 8 Calvin College ‘B’ 4:19.41 2

Women High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Burks, Kaylah AUB 1.79m 5-10.50 2 Ledbetter, Jennifer GT 1.72m 5-07.75 3 Davis, Rachel ALST 1.68m 5-06.00 4 Henry, Natohya ALST 1.65m 5-05.00 5 Byrd, Megan GT 1.60m 5-03.00 5 Tompkins, Dasha UAHU 1.60m 5-03.00 7 Page, Ashley AUB 1.55m 5-01.00 8 Hopkins, Emily GT J1.55m 5-01.00 8 Forrester, Amanda MDTN J1.55m 5-01.00 10 Bussey, Lauren UAHU J1.55m 5-01.00 11 Maddox, Jajuana ALST 1.50m 4-11.00 11 Brown, Toya MDTN 1.50m 4-11.00 13 Dunham, Lindsay UAHU J1.50m 4-11.00 13 Wiegley, Casey TROY J1.50m 4-11.00 15 Aultman, Sarah SAMF 1.43m 4-08.25 — Kamps, Tara CALV NH

Women Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Veltkamp, Rachel CALV 3.40m 11-01.75 2 VanDrie, Anna CALV 3.10m 10-02.00 3 Howard, Jennifer MDTN 2.95m 9-08.00 4 Cox, Briana ALST 2.80m 9-02.25 5 Thompson, Michelle TROY J2.80m 9-02.25 5 Davis, Rachel ALST J2.80m 9-02.25 — Jacobs, Lameka ALST NH — Hinke, Laura UAHU NH

Women Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Reid, Stephanie MDTN 5.74m 0.3 18-10.00 2 Eady, Letitia MDTN 5.72m -0.8 18-09.25 3 Deckard, Kiki MDTN 5.70m 0.3 18-08.50 4 Freeman, Kim MDTN 5.58m -0.1 18-03.75 5 Howard, Rolantia MDTN 5.53m -0.3 18-01.75 6 Jacobs, Lameka ALST 5.38m 2.8 17-08.00 7 Davis, Rachel ALST 5.34m 1.6 17-06.25 8 Smith, Alicia GST 5.29m 0.8 17-04.25 9 Henry, Natohya ALST 5.28m 1.0 17-04.00 10 Collins, Jameka MDTN 5.27m 0.4 17-03.50 11 Aultman, Sarah SAMF 5.18m 0.8 17-00.00 12 Maddox, Jajuana ALST 5.05m 0.1 16-07.00 13 Weeda, Sarah CALV 4.92m 1.7 16-01.75 14 Carlson, Kristen CALV 4.89m 2.1 16-00.50 15 McRae, Jazmine GST 4.84m 0.5 15-10.50 16 Moore, La Mardra UAHU 4.82m 2.1 15-09.75 17 VanderLaan, Annie CALV 4.81m 1.3 15-09.50 18 Kruis, Naomi CALV 4.30m 2.5 14-01.25 — Zylstra, Marielle CALV FOUL NWI

Women Triple Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Eady, Letitia MDTN 12.40m 0.7 40-08.25 2 Reid, Stephanie MDTN 12.32m -1.0 40-05.00 3 Freeman, Kim MDTN 12.23m 0.8 40-01.50 4 Smith, Shanta GT 12.10m -0.2 39-08.50 5 Taylor, Sherion TROY 12.07m 1.9 39-07.25 6 Howard, Rolantia MDTN 11.88m 2.7 38-11.75 7 Collins, Jameka MDTN 11.81m -1.1 38-09.00 8 Deckard, Kiki MDTN 11.60m 0.7 38-00.75 9 Henry, Natohya ALST 11.34m 2.0 37-02.50 10 Jacobs, Lameka ALST 11.05m 1.5 36-03.00 11 Smith, Angela SAMF 11.03m 0.9 36-02.25 12 Flarity, Stephanie SAMF 10.98m 1.5 36-00.25 13 Tompkins, Dasha UAHU 10.68m 1.4 35-00.50 14 Maddox, Jajuana ALST 10.34m -0.4 33-11.25 15 Bussey, Lauren UAHU 10.31m -0.1 33-10.00 16 Weeda, Sarah CALV 10.18m -0.7 33-04.75 17 Aultman, Sarah SAMF J10.18m 2.7 33-04.75 18 Veltkamp, Rachel CALV 9.96m -0.1 32-08.25 19 Dunham, Lindsay UAHU 9.54m 0.4 31-03.75 — Vaughn, Jessica GT FOUL NWI

Women Shot Put ================================================================================= Minimum Distance: 36′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hall, Dana GT 13.57m 44-06.25 2 Lewis, Luetica ALST 12.62m 41-05.00 3 Worthy, Cassandra GT 12.61m 41-04.50 4 Shoats, Takia TROY 12.14m 39-10.00 5 VandenBosch, Mandy CALV 12.02m 39-05.25 6 Corner, Katie CALV 11.80m 38-08.75 7 Lewis, Katrina TROY 11.73m 38-06.00 8 Frens, Liz CALV 11.25m 36-11.00 9 Nanninga, Lisa CALV 11.24m 36-10.50 10 Dufermou, Joanna TROY 10.22m 33-06.50 11 Brown, Sakeya ALST 10.19m 33-05.25 11 Coggins, Holly UAHU 10.19m 33-05.25 13 Gaskins, Charon GST 10.02m 32-10.50 14 Mitchell, Erika ALST 9.59m 31-05.75 15 Campbell, Lindsay CALV 9.13m 29-11.50 16 Powell, Stephanie TROY 8.78m 28-09.75 17 Smith, Hannah SAMF 8.33m 27-04.00

Women Discus Throw ================================================================================= Minimum Distance: 120′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Louisy-Louis, Beatrice AUB 46.27m 151-10.00 2 Corner, Katie CALV 42.08m 138-01.00 3 Worthy, Cassandra GT 40.76m 133-09.00 4 Shoats, Takia TROY 40.56m 133-01.00 5 Dufermou, Joanna TROY 40.00m 131-03.00 6 Mason, Amanda TROY 37.44m 122-10.00 7 Campbell, Jennifer ALST 36.14m 118-07.00 8 Lewis, Katrina TROY 35.20m 115-06.00 9 VanderHeide, Beth CALV 34.64m 113-08.00 10 Brown, Sakeya ALST 34.04m 111-08.00 11 Wisham, Kesha TROY 33.69m 110-06.00 12 VandenBosch, Mandy CALV 33.23m 109-00.00 13 Coggins, Holly UAHU 32.98m 108-02.00 14 Blevins, Liz CALV 32.64m 107-01.00 15 Sharitt, Jill GST 32.43m 106-05.00 16 Frens, Liz CALV 32.11m 105-04.00 17 Lewis, Luetica ALST 30.67m 100-07.00 18 Zatarga, Carrie CALV 30.34m 99-06.00 19 Gaskins, Charon GST 29.57m 97-00.00 20 Hartlage, Bristol UAHU 28.12m 92-03.00 21 Nanninga, Lisa CALV 28.10m 92-02.00 22 Smith, Hannah SAMF 26.86m 88-01.00 23 Powell, Stephanie TROY 20.03m 65-08.00 — Mitchell, Erika ALST FOUL

Women Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Campbell, Jennifer ALST 45.16m 148-02.00 2 Shoats, Takia TROY 42.84m 140-07.00 3 Mitchell, Erika ALST 38.99m 127-11.00 4 Lewis, Luetica ALST 37.30m 122-04.00 5 Lewis, Katrina TROY 32.16m 105-06.00 6 VanderHeide, Beth CALV 32.00m 105-00.00 7 Brown, Sakeya ALST 31.96m 104-10.00 8 Powell, Stephanie TROY 30.78m 101-00.00 9 Smith, Hannah SAMF 30.40m 99-09.00 10 Wisham, Kesha TROY 25.45m 83-06.00 11 Zatarga, Carrie CALV 21.47m 70-05.00

Women Javelin Throw ================================================================================= Minimum Distance: 100′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Mason, Amanda TROY 41.11m 134-10.00 2 Hopkins, Emily GT 35.66m 117-00.00 3 Blevins, Liz CALV 32.70m 107-03.00 4 Lewis, Luetica ALST 31.47m 103-03.00 5 Campbell, Lindsay CALV 31.46m 103-02.00 6 Blander, Tori MDTN 30.88m 101-04.00 7 Smith, Hannah SAMF 26.75m 87-09.00 8 Brown, Sakeya ALST 23.25m 76-03.00 9 Carlson, Kristen CALV 19.32m 63-05.00

Men 100 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Dupar-Scott, Wes MDTN 10.66 0.8 1 2 Edwards, Tarwine ALST 10.77 0.8 1 3 Britt, Andy TROY 10.81 0.8 1 4 Wickers, Emery TROY 10.82 0.8 1 5 Joseph, Rynelle ALST 10.87 0.8 1 6 Fraser, Brian GT 10.89 2.9 3 7 Harris, Louis TROY 10.93 -0.3 2 8 Boyington, Jason UNAA 10.98 2.9 3 9 Alexander, Leroy AUB 10.99 2.9 3 10 Robie, Marques LOUI 11.01 2.9 3 11 Thomas, Gregory Unattached 11.05 0.8 1 12 John, Nigel AUB 11.07 2.9 3 13 Sanders, Rashard GST 11.11 -0.3 2 14 Osbourne, Jerome ALST 11.16 -0.3 2 15 Friebel, Chris CALV 11.19 2.9 3 16 Roberson, Dwain ALST 11.22 -0.3 2 17 Ikwueme, Francis CALV 11.41 2.9 3 18 Pitts, Henry Unattached 11.52 0.8 1 19 Strickland, Casey TROY 11.74 -0.3 2 20 Hood, Marcus UNAA 12.75 2.9 3

Men 200 Meter Dash =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Herring, Godfrey MDTN 21.22 0.1 1 2 Turner, Shameron AUB 21.37 0.1 1 3 Ford, Brian GT 21.57 0.1 1 4 Harris, Louis TROY 21.67 0.3 3 5 Wickers, Emery TROY 21.70 +0.0 2 6 Britt, Andy TROY 21.75 +0.0 2 7 Azim, Sharie GT 22.00 0.1 1 8 Moss, Davy ALST 22.20 +0.0 2 9 Acree, Michael TROY 22.21 +0.0 2 10 Robie, Marques LOUI 22.25 0.3 3 11 Sanders, Rashard GST 22.26 0.4 4 12 Bateman, Jeremy ALST 22.29 0.4 6 13 Pitts, Henry Unattached 22.46 0.3 3 14 Van Goor, Keith CALV 22.51 0.6 5 15 Osbourne, Jerome ALST 22.52 0.6 5 16 Jenkins, Jarred ALST 22.55 0.4 4 17 Boyington, Jason UNAA 22.56 0.4 4 18 Alexander, Leroy AUB 22.76 0.4 4 19 Franklin, David GT 22.81 0.4 4 20 John, Nigel AUB 22.86 0.3 3 21 Kapers, Jimitrie ALST 22.87 0.6 5 22 Brown, Darron AUB 22.90 +0.0 2 23 Watkins, Arrington TROY 22.93 0.6 5 24 Morrow, Jesse TROY 22.97 0.4 4 25 Ahing, Dishou ALST 23.34 0.4 6 26 Peppers, Johnnie TROY 23.82 0.4 6 27 Alley, Chris UNAH 23.86 0.4 6 28 Crear, Kendall GST 24.01 0.6 5 29 Edmonds, Wes TROY 24.14 0.4 6

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Griffiths, Dean AUB 46.69 1 2 Clarke, Davian UNAA 46.95 1 3 Sharpe, Fred AUB 47.15 1 4 Demeritta, Dominic UNAA 47.28 1 5 Ford, Brian GT 47.48 1 6 Scales, Mardy MDTN 48.81 2 7 Bateman, Jeremy ALST 48.88 2 8 Williams, Fred MDTN 48.90 1 9 Moss, Davy ALST 49.39 1 10 Burns, Cory AUB 49.43 2 11 McCleney, J.R. LOUI 49.49 2 12 Kapers, Jimitrie ALST 50.13 3 13 Bridgeman, Ryan LOUI 50.38 3 14 Jenkins, Jarred ALST 50.71 2 15 Ahing, Dishou ALST 51.10 2 16 Campbell, Maurice UNAA 51.13 2 17 Abbring, Steve CALV 51.37 3 18 Franklin, David GT 51.47 3 19 Van Goor, Keith CALV 52.53 3 20 Crear, Kendall GST 53.00 4 21 Vanzandt, Matt UNAH 53.72 4 22 Alley, Chris UNAH 53.76 4 23 Jno-Finn, Kenny SAMF 54.96 4 24 Carnall, Kevin SAMF 55.04 4 25 McFerren, Clarence MDTN 55.05 4 26 Blackburn, Matt SAMF 56.55 3 27 Sterling, Jacob UNAH 57.85 4

Men 800 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mott, Tee GST 1:51.90 2 Kariuka, Moses Unattached 1:52.36 3 Von Herrmann, Paul SAMF 1:53.09 4 Bond, Michael TROY 1:53.14 5 Kidd, Reade AUB 1:53.92 6 McMaster, Matt GST 1:54.24 7 Johnson, Tina GT 1:54.60 8 Crist, Barton GT 1:54.78 9 Barton, Rob TROY 1:55.11 10 Birdsong, Wes TROY 1:55.56 11 Post, Joel CALV 1:56.59 12 Schmidt, David GT 1:56.74 13 Persinger, Curtis LOUI 1:56.90 14 Wolff, Dennis LOUI 1:59.49 15 Wilson, Linus TROY 1:59.53 16 Kattus, Justin UNAA 2:00.39 17 Dyke, Ben CALV 2:01.55 18 Wagner, Paul CALV 2:01.75 19 Seaton, Jon WGA 2:02.02 20 Smith, Donnie SAMF 2:02.05 21 Barczak, Dan LOUI 2:02.59 22 Kirchner, John GST 2:03.20 23 Johnson, Charles ALST 2:04.96 24 McTamney, Pat BSOU 2:06.19 25 Owens, Robert ALST 2:06.42 26 Wintz, Matt BSOU 2:06.80 27 Rowell, Nathaniel ALST 2:10.68

Men 1500 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Green, Mike Unattached 3:54.53 2 Kariuka, Moses Unattached 3:55.13 3 Klooster, Joel CALV 3:56.02 4 Kok, Hendrik CALV 3:56.44 5 McMaster, Matt GST 3:57.56 6 Lyle, David Unattached 3:58.80 7 Langat, Geoffrey MDTN 3:59.68 8 Sybert, Levi MDTN 3:59.71 9 Titus, Giscaro AUB 3:59.97 10 Heegard, Kell AUB 4:00.51 11 Persinger, Curtis LOUI 4:00.94 12 Pawlik, Kevin AUB 4:02.20 13 O’Brien, Matt GT 4:04.14 14 Sicilia, Matt CALV 4:05.80 15 Bess, Adam TROY 4:06.06 16 Seaton, Jon WGA 4:06.15 17 Armstrong, Pete CALV 4:06.47 18 Harper, Brian WGA 4:12.57 19 Ritsema, David CALV 4:13.78 20 Lubbers, Mark CALV 4:16.44 21 Stanfield, Tyler Unattached 4:16.47 22 Carroll, Josh MDTN 4:16.48 23 Hurst, Brian LOUI 4:17.98 24 Kirchner, John GST 4:18.58 25 Morgan, Harrison UNAA 4:20.78 26 McTamney, Pat BSOU 4:22.24 27 Pendarvis, Ben BSOU 4:22.69 28 Wintz, Matt BSOU 4:23.57 29 Marquardt, Michael BSOU 4:23.73 30 Brooks, Tim WGA 4:26.92 31 Owens, Robert ALST 4:37.61 32 Rowell, Nathaniel ALST 4:40.55 33 Johnson, Charles ALST 4:59.76

Men 3000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Green, Mike Unattached 8:20.76 2 Emery, Ryan AUB 8:24.55 3 Rickard, Paul GST 8:31.24 4 Titus, Giscaro AUB 8:31.88 5 Tillman, Matt AUB 8:36.14 6 Baddorf, Bryan SAMF 8:39.56 7 Riddle, David AUB 8:40.58 8 Spear, Andrew SAMF 8:42.08 9 Smajd, Joey AUB 8:42.96 10 Hamilton, Wyman AUB 8:47.62 11 Gentiluomo, Giovanni GST 8:47.65 12 Johnson, Chad SAMF 8:48.89 13 Stanfield, Ty Unattached 8:49.81 14 O’Brien, Joe UNAA 8:50.53 15 Martin, Kenneth GST 8:52.41 16 Edgberg, Jeff CALV 8:53.70 17 Haagsma, Dave CALV 8:56.05 18 Rowe, Mark SAMF 8:59.92 19 Franxman, Tim LOUI 9:00.46 20 Iverson, Aaron CALV 9:03.72 21 Paff, Brian CALV 9:06.19 22 Rath, David GST 9:06.41 23 Contratto, Ben TROY 9:09.11 24 Kurczy, Stephen CALV 9:09.63 25 Hurst, Brian LOUI 9:13.01 26 Ferguson, Daniel BSOU 9:17.18 27 McBride, Mark SAMF 9:19.95 28 Burnie, Alan UNAA 9:21.42 29 Pendarvis, Ben BSOU 9:25.60 30 Bess, Adam TROY 9:30.47 31 Horan, Mike LOUI 9:33.54 32 Hutcherson, Wes GST 9:39.31 33 shirk, brian Unattached 9:42.44 34 Brooks, Tim WGA 9:43.75 35 Middleton, Andrew Unattached 9:48.12 36 Walsh, Tony GST 9:50.93

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Wallace, Charles Unattached 15:08.24 2 Maat, Brian CALV 15:09.44 3 Zims, Joey GT 15:22.99 4 Boyd, Jeferey GT 15:24.92 5 Gable, Phillip GT 15:43.27 6 Avery, Tim CALV 15:55.75 7 Koster, Kris CALV 16:04.69 8 Poliseo, Joe GT 16:24.12 9 Porter, Lars BSOU 16:33.64 10 Huyaer-Honig, Abe CALV 16:39.78 11 Vander Wiele, Josh CALV 16:43.35 12 DeYonker, Jim GT 17:02.03 13 Jones, Adam GT 17:08.09 14 Edwards, Matt CALV 17:27.11 — Greer, Brent MDTN DNF

Men 110 Meter Hurdles =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Orr, Brad MDTN 14.66 -0.7 1 2 Morrow, Jesse TROY 14.80 -0.7 1 3 Watkins, Arrington TROY 14.81 -0.7 1 4 Poag, Matt AUB 15.31 -0.2 2 5 Mosley, Michael ALST 15.33 -0.7 1 6 Walker, Sanqwey ALST 15.42 -0.7 1 7 Stephens, Jermaine ALST 15.49 -0.7 1 8 Newton, Desmon TROY 15.52 -0.2 2 9 Sportel, Reuben CALV 15.60 -0.2 2 10 Rossini, Jeff AUB 15.81 -0.2 2 11 Darrisaw, Daniel Unattached 15.85 -0.2 2 12 Hodge, Jared AUB 15.91 -0.1 3 13 Teinert, Paul SAMF 15.94 -0.2 2 14 Jones, Josh SAMF 16.13 -0.1 3 15 Solomon, Ameer ALST 16.32 -0.7 1 16 Bolt, Justin CALV 16.34 -0.1 3 17 Edmonds, Wes TROY 16.52 -0.2 2 18 Ashley, Ned UNAA 16.63 -0.1 3 19 Musch, Ryan CALV 16.77 -0.1 3

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Spann, D.J. MDTN 52.41 1 2 Sink, Aaron GT 53.35 2 3 Orr, Brad MDTN 53.52 1 4 Williams, Charone AUB 54.40 1 5 Henson, David SAMF 55.26 1 6 Darrisaw, Daniel Unattached 55.77 2 7 Solomon, Ameer ALST 56.04 2 8 Fritz, Marcus MDTN 56.92 3 9 Walker, Sanqwey ALST 57.67 2 10 Mosley, Michael ALST 57.83 2 11 Rienstra, Phil CALV 58.53 3 12 Kokmeyer, Dan CALV 58.87 3 13 Stephens, Jermaine ALST 58.89 2 14 Bolt, Justin CALV 59.19 3 15 Clevenger, Travis MDTN 1:01.07 2 16 Carnall, Kevin SAMF 1:01.22 3 17 Duckworth, Jeff AUB 1:01.42 1 17 Sportel, Reuben CALV 1:01.42 1 19 Musch, Ryan CALV 1:03.14 3

Men 3000 Meter Steeplechase ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Johnson, Chad SAMF 9:35.59 2 Pfruender, Justin CALV 9:38.85 3 Crosson, Jason TROY 9:58.03 4 McGary, Anthony MDTN 10:04.39 5 Gentry, Josh LOUI 10:07.48 6 Barton, Liam TROY 10:13.27 7 Carrick, Kyle CALV 10:20.84 8 Reasoner, Joel CALV 10:24.25 9 Banks, Justin LOUI 10:32.22 10 Jeff, Jonathan SAMF 10:35.02

Men 4×100 Meter Relay ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Middle Tennessee ‘A’ 40.40 2 Troy State University ‘A’ 41.05 3 Alabama State University ‘A’ 41.36 4 Louisville ‘A’ 42.37 5 Calvin College ‘A’ 42.87

Men 4×400 Meter Relay ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Auburn University ‘A’ 3:03.84 1 2 Una Auburn ‘A’ 3:09.73 1 3 Una Auburn ‘B’ 3:10.42 1 4 Auburn University ‘B’ 3:15.61 1 5 Alabama State University ‘A’ 3:18.12 1 6 Georgia State University ‘A’ 3:19.63 2 7 Samford University ‘A’ 3:19.84 2 8 Louisville ‘A’ 3:20.67 2 9 Calvin College ‘A’ 3:21.84 1 10 Troy State University ‘A’ 3:24.39 2 11 Middle Tennessee ‘C’ 3:27.16 12 Calvin College ‘B’ 3:28.28 2

Men High Jump ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Koger, Chris MDTN 2.18m 7-01.75 2 Massey, Michael GT 1.98m 6-06.00 3 Berrier, Matt LOUI J1.98m 6-06.00 4 Adams, Jeff LOUI 1.93m 6-04.00 5 Baron, Cameron CALV J1.93m 6-04.00 6 Knoester, Jeremy CALV 1.88m 6-02.00 7 McFarland, Matt MDTN J1.88m 6-02.00 8 Sciame, Greg GT 1.83m 6-00.00 9 Bongel, Chris TROY J1.83m 6-00.00 10 Teinert, Paul SAMF 1.78m 5-10.00 11 Jones, Josh SAMF J1.78m 5-10.00 12 Poag, Matt AUB 1.73m 5-08.00 13 Ashley, Ned UNAA 1.69m 5-06.50 — Vanzandt, Matt UNAH NH — Stutzman, Jacob TROY NH

Men Pole Vault ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Lueck, Jason AUB 5.00m 16-04.75 2 Davis, Aston AUB 4.55m 14-11.00 3 Adams, Jeff LOUI 4.40m 14-05.25 4 Holmes, Mark UNAS 4.25m 13-11.25 4 DeVries, Jason CALV 4.25m 13-11.25 6 Jones, Josh SAMF J4.25m 13-11.25 7 Reinartz, Charles TROY 3.97m 13-00.25 7 Teinert, Paul SAMF 3.97m 13-00.25 7 Poag, Matt AUB 3.97m 13-00.25 10 Hodge, Jared AUB 3.66m 12-00.00 — Cockley, Eric LOUI NH — Woods, Joshua AUB NH — Wolfe, Mike LOUI NH — Hollan, Billy LOUI NH — Ashley, Ned UNAA NH — Lewis, Christopher ALST NH — Winiarski, Mark AUB NH — Cocherell, David TROY NH — Young, Zachary AUB NH

Men Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Moxey, Osbourne UNAA 7.71m 2.8 25-03.50 2 Smutherman, Del UNAA 7.50m 0.5 24-07.25 3 Fraser, Brian GT 7.12m 0.8 23-04.50 4 Edwards, Tarwine ALST 6.82m -1.4 22-04.50 5 Grant, Jesse UNAA 6.75m -0.9 22-01.75 6 Robie, Marques LOUI 6.69m 1.6 21-11.50 7 Peppers, Johnnie TROY 6.64m 0.8 21-09.50 8 Roberson, Dwain ALST 6.59m 2.6 21-07.50 9 Teinert, Paul SAMF 6.53m 3.6 21-05.25 10 Ikwueme, Francis CALV 6.50m 2.1 21-04.00 11 Jones, Josh SAMF 6.47m 2.1 21-02.75 12 Wickers, Emery TROY 6.41m 2.2 21-00.50 13 Senavoe, Josh CALV 6.31m 3.0 20-08.50 14 Winiarski, Mark AUB 6.17m 1.6 20-03.00 15 Edmonds, Wes TROY 6.03m 0.7 19-09.50 16 Hodge, Jared AUB 5.96m 2.8 19-06.75 17 Lewis, Christopher ALST 5.69m 1.0 18-08.00 — Crawley, Chris GT FOUL NWI — Jordan, Rob MDTN FOUL NWI — Ivey, Frank UNAA FOUL NWI

Men Triple Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Irvine, Spencer GT 14.31m NWI 46-11.50 2 Vinson, Nicholas ALST 13.91m -0.3 45-07.75 3 Peppers, Johnnie TROY 13.30m -0.1 43-07.75 — Hutchful, Jon CALV FOUL NWI — Knoester, Jeremy CALV FOUL NWI — Vanzandt, Matt UNAH FOUL NWI

Men Shot Put ================================================================================= Minimum Distance: 42′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Spillman, Jon GT 16.57m 54-04.50 2 Sion, Zer GT 15.16m 49-09.00 3 Vander Plas, Nick CALV 14.61m 47-11.25 4 Knippen, Brian Unattached 14.52m 47-07.75 5 Meckes, Nate CALV 13.70m 44-11.50 6 Cargill, Jon Unattached 13.67m 44-10.25 7 Middleton, Garrett MURR J13.67m 44-10.25 8 Reida, Scott GT 13.54m 44-05.25 9 Wawrysh, John LOUI 13.18m 43-03.00 10 Frimpong, Shawgy CALV 12.66m 41-06.50 11 Blackwell, John LOUI 12.62m 41-05.00 12 Simmons, Derek SAMF 12.48m 40-11.50 13 Blakeney, Keeton SAMF 12.19m 40-00.00 14 Moore, Ryan CALV 11.91m 39-01.00 15 Edmonds, Wes TROY 11.18m 36-08.25 16 Fox, Pete SAMF 10.30m 33-09.50 17 Guo, Roy UNAH 9.06m 29-08.75 — Talsma, Ben CALV ND

Men Discus Throw ================================================================================= Minimum Distance: 140′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Mate, Gabor UNAA 61.88m 203-00.00 2 Thurmond, Reedus AUB 56.39m 185-00.00 3 Wawrysh, John LOUI 48.99m 160-09.00 4 Middleton, Garrett MURR 46.78m 153-06.00 5 Brewer, Ian GT 46.38m 152-02.00 6 Reida, Scott GT 45.33m 148-09.00 7 Campbell, Lamar ALST 44.92m 147-04.00 8 Cargill, Jon Unattached 43.64m 143-02.00 9 Knippen, Brian Unattached 42.77m 140-04.00 10 Simmons, Derek SAMF 42.20m 138-05.00 11 Moore, Ryan CALV 42.10m 138-01.00 12 Williams, Troy LOUI 41.90m 137-06.00 13 Banwell, Denton TROY 41.37m 135-09.00 14 Jones, Josh SAMF 38.23m 125-05.00 15 Blakeney, Keeton SAMF 37.82m 124-01.00 16 Vander Plas, Nick CALV 37.11m 121-09.00 17 Hodge, Jared AUB 36.60m 120-01.00 18 Spillman, Jon GT 34.57m 113-05.00 19 Chihoski, Jon GT 34.35m 112-08.00 20 Brewton, Carey UNAH 34.21m 112-03.00 21 Teinert, Paul SAMF 33.83m 111-00.00 22 Edmonds, Wes TROY 32.98m 108-02.00 23 Fox, Pete SAMF 31.38m 102-11.00 24 Meckes, Nate CALV 30.58m 100-04.00 25 Guo, Roy UNAH 27.90m 91-06.00 — Swiderski, Joe LOUI FOUL — Sion, Zer GT FOUL

Men Hammer Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kavanagh, Ryan AUB 58.16m 190-10.00 2 Kalvar, Damien LOUI 54.63m 179-03.00 3 Thurmond, Reedus AUB 54.15m 177-08.00 4 Cobb, Michael AUB 49.48m 162-04.00 5 Brannen, Josh LOUI 48.86m 160-04.00 5 Cargill, Jon Unattached 48.86m 160-04.00 7 Wawrysh, John LOUI 43.63m 143-02.00 8 Banwell, Denton TROY 41.60m 136-06.00 9 Blackwell, John LOUI 39.12m 128-04.00 10 Middleton, Garrett MURR 36.86m 120-11.00 11 Knippen, Brian Unattached 33.99m 111-06.00 12 Blakeney, Keeton SAMF 33.63m 110-04.00 13 Fox, Pete SAMF 33.46m 109-09.00 — Swiderski, Joe LOUI FOUL

Men Javelin Throw ================================================================================= Minimum Distance: 160′ Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Lousy-Louis, Maise AUB 59.25m 194-05.00 2 Talsma, Ben CALV 55.78m 183-00.00 3 Winiarski, Mark AUB 55.62m 182-06.00 4 Sims, Lindsey MDTN 54.73m 179-07.00 5 Swiderski, Joe LOUI 54.48m 178-09.00 6 Hoover, Anthony GT 54.42m 178-06.00 7 Bongel, Chris TROY 54.14m 177-07.00 8 Balena, Daniel SAMF 50.07m 164-03.00 9 Stutzman, Jacob TROY 49.93m 163-10.00 10 Roach, Brad LOUI 45.67m 149-10.00 11 Banwell, Denton TROY 42.19m 138-05.00

RELATED HEADLINES

June 21, 2019 Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team

Bartlett, Matthews, Moore and Williams earn all-ACC academic honors

Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team
June 5, 2019 Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship

Georgia Tech senior named second team all-American

Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets