Open mobile menu

Georgia Tech Invitational Results

May 16, 2003

Recap

Licensed to Delta Timing Group Hy-Tek’s Meet Manager 5/16/2003 11:55 PM Georgia Tech Invitational – 5/16/2003 to 5/17/2003 Atlanta, GA Results

Women 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Shalane Flanagan North Caroli 4:13.00 4:11.60 10 2 Miesha Marzell-Arnold Unattached 4:17.00 4:12.60 8 3 Lauren King Notre Dame 4:16.43 4:14.72 6 4 Heather Sagan Unattached 4:13.91 4:17.45 5 5 Carol Henry North Caroli 4:16.00 4:19.32 4 6 Ruth Chege Richmond 4:18.50 4:20.12 3 7 Mary-Jane Harrelson Nike 4:10.00 4:22.15 2 8 Marlies Overbeeke Virginia Tec 4:21.16 4:22.86 0.5 8 Sonja Friend-Uhl Unattached 4:20.58 4:22.86 0.5 10 Molly Huddle Notre Dame 4:20.50 4:23.43 11 Ann McGranahan ZapFitness 4:28.66 4:25.66 12 Dana Coons Adidas 4:20.00 4:25.68 13 Anne Bersagel Wake Forest 4:26.80 4:26.21 14 Julia Lucas Unattached 4:22.00 4:27.78 15 Heather Lee Campbell 4:19.92 4:29.22 16 Janelle Vadnais NC State 4:22.50 4:29.90 17 Renee Gunning NC State 4:22.50 4:29.92 18 Kerry Meagher Notre Dame 4:32.46 4:30.45 19 Cassie King North Caroli 4:24.00 4:30.98 20 Angela Murphy Unattached 4:29.00 4:30.99 21 Katie Sujkowski Appalachian 4:30.10 4:32.48 22 Loring Watkins Unc-Asheville 4:28.10 4:33.99 23 Stephanie Madia Notre Dame 4:26.98 4:35.96 24 Sylvia Chelimo Gardner-Webb 4:33.61 4:36.20 25 Stacey Vidt Virginia Tec 4:31.80 4:36.42 26 Alicia Valtin Campbell 4:25.72 4:36.64 27 Marie Brandewiede Rhodes 4:32.83 4:36.83 28 Maureen Mewett Unattached 4:23.00 4:37.26 28 Gina Recher Ut-Chattanoo 4:32.65 4:37.26 30 Jade Fisher Hampton 4:29.30 4:37.85 31 Catherine Major Wake Forest 4:33.43 4:41.17 32 Raynell Hagberg Florida Atla 4:33.87 4:42.80 33 Kim Milbourn Virginia Tec 4:32.01 4:43.49 34 Andrea Morrow Ucf 4:38.15 4:47.15 35 Jennifer Modliszewski NC State 4:29.60 4:48.91 36 Wendee Embry Eastern Kent 4:38.72 4:49.74 37 Yetunde Mafe Hampton 4:35.50 4:58.18 38 Kara Mullin Wake Forest 4:31.92 4:58.31

Women 3000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ellen Dwyer Virginia 9:37.00 9:42.83 10 2 Jane Maxwell Virginia 9:45.00 9:43.01 8 3 Misty Harper Florida Stat 10:06.66 6

Women 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Anne Marie Moutsinga Coastal Caro 16:33.42 16:57.07 10 2 Jill Miller Wake Forest 16:50.00 17:11.65 8 3 Anne Clinton Florida Stat 17:16.00 17:11.91 6 4 Allison Lind Florida Stat 17:07.00 17:17.12 5 5 Nigisti Negussie Georgia Stat 17:27.40 17:18.44 4 6 Kara Price NC State 16:52.00 17:24.44 3 7 Sarah Primeau Appalachian 16:55.00 17:29.57 2 8 Micki Logue Unc-Asheville 17:37.85 17:33.84 1 9 Erin Franklin Wake Forest 17:16.00 17:34.89 10 Jean Marinangeli Notre Dame 17:15.42 17:42.64 11 Ginger Wheeler NC State 16:55.00 17:46.06 12 Courtney Lancashire Wake Forest 17:13.00 17:47.13 13 Tiffany Carberry Unc-Asheville 18:11.58 18:08.12 14 Meadow Tarvis Unc-Asheville 17:56.65 18:14.23 15 Kara Koppel Coastal Caro 17:01.33 18:21.34 16 Macy Little Unc-Asheville 17:52.87 18:29.85 17 Neta Ezer Georgia Tech 17:18.00 18:32.42 18 Elsa Allsteadt Unc-Asheville 19:08.00 20:45.60

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Dawn Cleary Virginia 10:00.00 10:05.35 10 2 Kris Roth Unattached 10:20.00 10:27.57 8 3 Lucinda Hull Unattached 10:20.00 10:38.82 6 4 Lindsey Kozlowski Coastal Caro 10:42.64 11:02.76 5 5 Andrea Smith Georgia Stat 11:04.38 11:37.08 4

Women Pole Vault ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Andrea Wildrick Speed Dynamics 4.20m 4.06m 13-03.75 2 Lacy Janson Florida Stat 4.37m 3.96m 12-11.75 3 Rebecca Post North Caroli 3.81m 3.81m 12-06.00 4 Suzanne Makinson Appalachian 3.81m J3.81m 12-06.00 5 Tatyana Kirichenko North Caroli 3.91m J3.81m 12-06.00 6 Joana Costa Clemson 3.91m 3.66m 12-00.00 7 Michelle Velez Western Caro 3.81m J3.66m 12-00.00 8 Vika Osipenko Virginia 3.80m J3.66m 12-00.00 9 Lynda Thiel Uw-Milwaukee 3.66m 3.51m 11-06.25 10 Terri Matthews North Caroli 3.65m J3.51m 11-06.25 11 Kira Barcus Georgia Tech 3.20m J3.51m 11-06.25 12 Kim Johnston Virginia Tec 3.50m 3.36m 11-00.25 — Marilyn Testa Coastal Caro 3.68m FAIL — Laura Tiezsen Western Caro 3.91m FAIL — Michelle Legatt Arkansas Sta 4.00m FAIL

Women Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 Kim Jones Florida Stat 6.45m 6.26m +0.0 20-06.50 2 Tianna Goldring Norfolk Stat 6.11m +0.0 20-00.50 3 Colleen Scott Unattached 6.06m 6.01m +0.0 19-08.75 4 Kasola Smith Ut-Chattanoo 6.22m 5.96m +0.0 19-06.75 5 Kiamesha Otey Virginia 6.54m 5.91m +0.0 19-04.75 6 Cassy Richards Wake Forest 5.95m 5.88m +0.0 19-03.50 7 Gina Harris Miami 6.44m 5.81m -1.2 19-00.75 8 Alicia Smith Georgia Stat 6.03m 5.75m +0.0 18-10.50 9 Lydia mootry Fisk 5.53m 5.73m +0.0 18-09.75 10 Jessica DeFreitas Georgia Tech 6.29m 5.68m +0.0 18-07.75 11 Kellie Mitchell Georgia Sout 5.96m 5.66m +0.0 18-07.00 11 Kelly Roloff Ucf 1.85m 5.66m +0.0 18-07.00 13 Caroline Harvey Virginia 5.90m 5.65m +0.0 18-06.50 13 Lacsheia Turner Eastern Kent 5.94m 5.65m +0.0 18-06.50 15 Denise Morgan High Point 6.15m 5.64m +0.0 18-06.00 16 Sharianne Lawson Miami 6.33m 5.63m +0.0 18-05.75 17 Kiera Underwood North Caroli 6.09m 5.60m +0.0 18-04.50 18 Ronda White Appalachian 6.04m 5.59m +0.0 18-04.25 18 Chinela Davis Miami 6.27m 5.59m +0.0 18-04.25 20 Margo Robinson Gardner-Webb 5.86m 5.58m +0.0 18-03.75 20 Julee Wilson Richmond 6.12m 5.58m +0.0 18-03.75 22 Leshawn Gee North Caroli 6.04m 5.56m +0.0 18-03.00 23 Brandy Depland Georgia Tech 6.04m 5.53m +0.0 18-01.75 24 Stephanie Kenesie Uw-Milwaukee 5.98m 5.50m +0.0 18-00.50 25 Nailah Betts Hampton 5.92m 5.45m +0.0 17-10.75 — Ashley McNeill Georgia Tech 5.51m FOUL NWI — Tiffany Purham N. Carolina 5.76m FOUL NWI — Meleisa Greene SE Missouri 5.81m FOUL NWI

Women Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Adriane Blewitt Ashland U. 17.97m 17.99m 59-00.25 10 2 Laura Gerraughty North Caroli 18.82m 17.67m 57-11.75 8 3 Kristen Heaston Unattached 17.53m 17.38m 57-00.25 6 4 Cleopatra Borel VT Elite 17.66m 17.34m 56-10.75 5 5 Eliese Mitchell Virginia 16.16m 15.30m 50-02.50 3.5 5 Angela Bertholdt Unattached 15.69m 15.30m 50-02.50 3.5 7 Lindsay Neuberger Wake Forest 15.32m 14.67m 48-01.75 2 8 Jennifer Penrose Miami 15.79m 14.65m 48-00.75 1 9 January Williams Virginia Tec 15.27m 14.59m 47-10.50 10 Heather Jenkins SE Missouri 15.38m 14.43m 47-04.25 11 Cerenity Young Florida Stat 15.24m 13.81m 45-03.75 12 Meghan Horn Notre Dame 13.85m 13.44m 44-01.25 13 Donisha Freeman N. Carolina 13.56m 13.37m 43-10.50 14 Tracee Cheek Hampton 13.84m 12.75m 41-10.00 15 Andrea Pressley Jacksonville 13.03m 12.25m 40-02.25 — Lindsey Sutherland Gardner-Webb 13.03m FOUL

Women Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Karen Wyzykowski North Caroli 51.75m 50.46m 165-07 2 Dee O’Connell VT Elite 51.91m 49.83m 163-06 3 Dominique Bilodeau Ottawa Lions 50.00m 47.76m 156-08 4 Annie Bobiak Virginia 46.00m 45.41m 149-00 5 Courtney Haman SE Missouri 46.86m 43.98m 144-03 6 Karen Rademeyer Unattached 45.00m 41.46m 136-00 7 Kate Purcell Florida Stat 41.45m 41.23m 135-03 8 Lynda Thiel Uw-Milwaukee 44.00m 39.82m 130-08 9 Andrea Pressley Jacksonville 39.01m 36.65m 120-03 — Erin Gruenke W. Kentucky 36.22m FOUL — Krystal Woods Clemson 38.90m FOUL — Patricia Robb Georgia Tech FOUL — Elizabeth Lord Clemson 40.12m FOUL — Katie Pickett Clemson 36.40m FOUL

Men 1500 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Brendon Mahoney Georgia Tech 3:46.74 10 2 Dan Wilson Asics 3:41.49 3:46.92 8 3 Alan Webb Nike 3:40.00 3:47.59 6 4 Ricky Brookshire NC State 3:46.20 3:47.73 5 5 Eric Morrison Notre Dame 3:43.52 3:47.91 4 6 Joe Driscoll Adidas 3:48.21 3:48.78 2.5 6 Itay Magidi Clemson 3:48.75 3:48.78 2.5 8 Rich Tremain Unattached 3:50.00 3:49.02 1 9 Joep Tigchelaar Florida Stat 3:47.50 3:49.03 10 Brian Murray Unattached 3:44.00 3:49.21 11 Kevin Somok Notre Dame 3:45.24 3:49.45 12 Giscard Titus Florida Stat 3:49.00 3:50.75 13 Brian McGovern North Caroli 3:49.00 3:50.90 14 Tony Juarez Clayton Stat 3:51.77 3:50.97 15 Vincent Ambrico Notre Dame 3:51.58 3:51.13 16 Andy Smith NC State 3:45.50 3:51.73 17 David Christian NC State 3:51.00 3:52.27 18 Nick Mangum NC State 3:50.00 3:52.64 19 Rob Kuhn Georgia Tech 3:52.20 3:52.73 20 Enda Grandfield W. Kentucky 3:52.90 3:52.87 21 Michael Bond Troy State 3:50.07 3:54.72 22 Kevin Cook Florida Stat 3:49.00 3:56.01 23 Kenny Jesensky Coastal Caro 3:54.00 3:56.28 24 Alex Baikovs High Point 3:47.95 3:56.63 25 John Hinton Unattached 3:47.85 3:57.31 26 Adam Puett Western Caro 3:47.92 3:57.44 27 Brad Yewer East Tenn. S 3:45.94 3:57.70 28 Kevin Rhue Richmond 3:44.21 3:58.55 29 Jimmy DeYonker Unattached 3:59.50 3:58.79 30 Taylor Milne High Point 3:41.96 3:59.36 31 Rob Robertson North Caroli 3:56.00 4:01.07 32 Michael Earle Campbell 3:55.00 4:01.23 33 Kevin Timp Unc-Asheville 3:59.99 4:04.44 34 Carmin Mazzotta Unc-Asheville 3:59.50 4:06.47 35 Matt Goodale High Point 3:51.00 4:07.16 36 Neil McDonagh Georgia Tech 3:45.50 4:07.56

Men 5000 Meter Run ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Ryan Emery Unattached 14:30.00 14:50.86 10 2 Sean Stevens Wake Forest 14:26.00 14:54.02 8 3 Joe Poliseo Georgia Tech 14:45.12 14:59.12 6 4 Joey Zins Unattached 14:30.00 15:04.44 5 5 Adrian Hill High Point 14:24.00 15:05.33 4 6 Samuel Mangusho Savannah Sta 14:30.00 15:08.48 3 7 Barnabas Togom Md-Eastern S 14:50.66 15:10.51 2 8 Paul Rickard Georgia Stat 14:36.20 15:12.93 1 9 Phil Latter Unc-Asheville 14:56.00 15:44.24 10 Jeff Fairman High Point 14:24.00 15:44.34 11 Root Kirbach Unc-Asheville 15:34.00 15:58.36

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================================ Name Year School Seed Finals Points ================================================================================ 1 Solomon Kandie Unattached 8:40.00 8:48.40 10 2 David Haefner East Tenn. S 9:10.81 9:08.11 8 3 Levi Sybert Mid. Tenn. S 9:12.28 9:10.14 6 4 Ryan Fenton Clemson 9:15.20 9:14.69 5 5 Chad Sierman SE Missouri 9:08.70 9:24.94 4 6 David Alber Notre Dame 9:07.07 9:28.14 3 7 Duncan Bitok Norfolk Stat 9:32.00 9:36.11 2 8 Zack Wood Mid. Tenn. S 9:46.53 9:36.30 1 9 Adam Gaske Gardner-Webb 9:39.89 9:45.01 10 Dave Barrett Wake Forest 9:14.00 9:53.84 11 Dave Bell Unc-Asheville 9:44.00 10:00.08

Men Long Jump =============================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind Points =============================================================================================== 1 George Kitchens Clemson 7.76m 7.89m +0.0 25-10.75 2 Shelton Scott SE Missouri 7.23m 7.78m +0.0 25-06.25 3 JJ Sturm Mid. Tenn. S 7.21m 7.77m +0.0 25-06.00 4 Maurice English Unattached 7.46m 7.72m 0.6 25-04.00 5 Roland McGhee Unattached 7.92m 7.62m 1.1 25-00.00 6 Anthony Wallace Unattached 7.46m -1.5 24-05.75 7 Kai Maull Clemson 7.63m 7.42m 1.0 24-04.25 8 Courtney Wright Florida Stat 7.21m 7.40m +0.0 24-03.50 9 Brandon Via N. Carolina 7.29m 7.24m 2.0 23-09.00 9 Frederick Collier Unattached 7.71m 7.24m +0.0 23-09.00 11 Michael Acree Troy State 7.39m 7.20m 1.4 23-07.50 12 Kolby Jones Florida Stat 7.34m 7.15m 1.5 23-05.50 13 Sean White N. Carolina 7.38m 7.13m 1.0 23-04.75 14 James Gillespie Unattached 7.40m 7.09m 0.7 23-03.25 15 Ricky Argro Florida Stat 7.18m 7.05m +0.0 23-01.75 16 Evertte Bruce N. Carolina 7.24m 6.80m +0.0 22-03.75 — Deon Britton Appalachian 7.26m FOUL NWI

Men Shot Put ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Dorian Scott Florida Stat 19.20m 18.12m 59-05.50 2 Jay Heddell SE Missouri 17.59m 17.41m 57-01.50 3 Garrett Johnson Florida Stat 18.87m 17.23m 56-06.50 4 Zeb Sion Georgia Tech 18.03m 17.00m 55-09.25 5 Ryan Norwood Virginia Tec 17.12m 16.93m 55-06.50 6 Raigo Toompuu W. Kentucky 16.48m 16.64m 54-07.25 7 Brandon Myer SE Missouri 16.92m 16.61m 54-06.00 8 Brian MacPhee Virginia Tec 17.00m 16.38m 53-09.00 9 John Fallone Virginia Tec 17.18m 16.31m 53-06.25 10 Jonathan Spillman Georgia Tech 17.17m 16.29m 53-05.50 11 Anthony Greer Appalachian 16.45m 15.79m 51-09.75 12 Derek Gilson Clemson 16.49m 15.76m 51-08.50 13 Matt Lombardi Clemson 16.33m 15.75m 51-08.25 14 Kristo Galeta W. Kentucky 15.98m 15.15m 49-08.50 15 Nathan Hedgepeth Unc-Asheville 16.29m 15.09m 49-06.25 15 Walker Anderson Virginia 15.25m 15.09m 49-06.25 17 Josh Carter Wake Forest 14.21m 13.27m 43-06.50

Men Javelin Throw ========================================================================================== Name Year School Seed Finals Points ========================================================================================== 1 Roald Bradstock Unattached 74.02m 73.25m 240-04 10 2 Brian Kollar Virginia 74.00m 71.86m 235-09 8 3 Chris Sinotte Unattached 68.58m 68.42m 224-06 6 4 Jacobus Smit Virginia Tec 68.74m 67.22m 220-06 5 5 Joshua Johnson Unattached 66.34m 67.03m 219-11 4 6 Justin Ryncavage North Caroli 67.04m 64.45m 211-05 3 7 Jon Bourque Eastern Illi 63.48m 61.26m 201-00 2 8 Anthony Hoover Georgia Tech 59.51m 59.99m 196-10 1 9 Rory Magner North Caroli 62.68m 59.66m 195-09 10 Daniel Balena Samford 62.17m 58.82m 193-00 11 Josh Lee Western Caro 59.02m 55.29m 181-05 12 Chris Brongel Troy State 54.26m 50.62m 166-01 13 Mike Hauck Wake Forest 56.88m 50.51m 165-08

Women – Team Rankings – 8 Events Scored =============================================================================== 1) Virginia 31.50 2) North Carolina 22 3) Florida State 17 4) Coastal Carolina 15 5) Ashland U. 10 5) Wake Forest 10 7) Georgia State 8 8) Notre Dame 6 9) Virginia Tech Elite 5 10) NC State 3 10) Richmond 3 12) Appalachian State 2 12) Nike 2 14) UNC-Asheville 1 14) Miami 1 16) Virginia Tech 0.50

Men – Team Rankings – 6 Events Scored =============================================================================== 1) Georgia Tech 17 2) East Tenn. St. 8 2) Asic 8 2) Virginia 8 2) Wake Forest 8 6) Clemson 7.50 7) Notre Dame 7 7) Mid. Tenn. State 7 9) Nike 6 10) NC State 5 10) Virginia Tech 5 12) SE Missouri 4 12) High Point 4 14) North Carolina 3 14) Savannah State 3 16) Adidas 2.50 17) MD-Eastern Shore 2 17) Eastern Illinois 2 17) Norfolk State 2 20) Georgia State 1

RELATED HEADLINES

June 21, 2019 Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team

Bartlett, Matthews, Moore and Williams earn all-ACC academic honors

Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team
June 5, 2019 Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship

Georgia Tech senior named second team all-American

Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets