Open mobile menu

FSU Relays

Licensed to Half-Mile Timing & Data - Contractor License                                       Hy-Tek's Meet Manager 5/19/2004 04:32 PM                   2004 FSU Relays - 3/17/2004 to 3/20/2004                                  Tallahassee                                    Results

Event 1 Women Heptathlon Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 McNaney, Danielle Liberty U. 5235 2 Mitchell, Kellie Georgia Southern 4953 3 McCoy, Jennifer Ball State 4945 4 Faber, Kelly Louisville 4886 5 Lane, Deanna Florida State 4874 6 Showell, Aajah Louisville 4459 7 Goudeau, Anna Liberty U. 3816 8 Valville, Darah Florida A&M 3788 9 Peterson, Cicely Florida A&M 3704 10 Purcell, Kate Florida State 3516 11 Hampshire, Kelly Florida A&M 1870

Event 2 Men Decathlon Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mason, Marion Unattached 6699 2 Crawford, Jordan Liberty U. 6556 3 Dakoski, Kayne Unattached 6543 4 Pettyjohn, Todd Unattached 5930 5 Frith, Matt Unattached 5321 6 Perriman, Brett Florida A&M 5154 7 Bautel, Andrew Florida State 3460

Event 3 Women Hammer Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Gilreath, Erin Nyac 68.57m 225-00 2 Wynn, Jennifer University of Fl 50.04m 164-02 3 Kinney, Amanda Florida State 49.35m 161-11 4 Cooper, Sara University of Fl 48.52m 159-02 5 Ekeroma, Scarlett University of Fl 47.69m 156-05 6 Thomas, Rian Ucf 46.94m 154-00 7 Kidd, Julia Ball State 46.75m 153-04 8 Campbell, Heather MidAmerica Nazar 46.32m 152-00 9 Kennedy, Tara Michigan 44.15m 144-10 10 Sutterfield, Caitlyn Liberty U. 43.51m 142-09 11 Jovanovski, Liz Ucf 42.73m 140-02 12 Tolsma, Brenda Liberty U. 42.48m 139-04 13 Notarfrancisco, Tiffany Ball State 42.02m 137-10 14 Bicknell, Amy Michigan 41.90m 137-06 15 Greeson, Emily Georgia Southern 41.72m 136-10 16 Barbour, Jamie Michigan 41.48m 136-01 17 Baker, Anna Ucf 38.54m 126-05 18 Slocumb, Nikki Georgia Southern 38.18m 125-03 19 Lightfoot, Shaletha Georgia Southern 37.13m 121-10 20 Maynard, Bridgette Michigan 36.12m 118-06 21 Tyler, Tracy Liberty U. 33.66m 110-05 22 Nelson, Lindsey Florida State 32.51m 106-08 — Norwood, Markaysa Georgia Southern FOUL — Roebuck, Tiffany Ucf FOUL — Collins, Cara Ball State FOUL

Event 4 Men Hammer Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Emperator, Antonio University of Fl 55.54m 182-03 2 Diakos, Andrew Florida State 54.50m 178-10 3 Cleaver, Kyle Ball State 53.44m 175-04 4 McIntyre, Ryan University of Fl 52.59m 172-06 5 Holley, Brian Florida State 50.79m 166-08 6 Carey, Brandon South Florida 50.04m 164-02 — Fennel, Robert South Florida FOUL — McHugh, Chris Michigan FOUL — Gillingham, Jeremy Ball State FOUL — Chihoski, Jonathan Georgia Tech FOUL — Barnett, Austin University of Fl FOUL — Potter, Nate Umass Lowell FOUL — Biggins, Tyler Liberty U. FOUL

Event 5 Women Discus Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Varga, Ildiko Kentucky 52.98m 173-10 2 Octavien, Dayana South Florida 51.92m 170-04 3 Bickett, Melissa Michigan 49.69m 163-00 4 Parker, Simone Georgia Tech 49.15m 161-03 5 Guzman, Gennessa Kentucky 47.98m 157-05 6 Nelson, Lindsey Florida State 47.07m 154-05 7 Jones, Danee Missouri Souther 45.65m 149-09 8 Lonergan, Molly Kentucky 44.28m 145-03 9 Brewer, Chandra South Florida 43.83m 143-09 — Madere, Dore Georgia Tech FOUL — Sherrell, Shonna Missouri Souther FOUL

Event 6 Men Discus Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Johnson, Garrett Unattached 52.66m 172-09 2 Tzouanakis, Tony Kentucky 51.55m 169-01 3 Fryman, Andy Kentucky 49.83m 163-06 4 McIntyre, Ryan University of Fl 49.32m 161-10 5 Johnson, Marqus Florida State 48.28m 158-05 6 Long, Steven University of Fl 47.73m 156-07 7 Hoffman, Jeff University of Fl 47.53m 155-11 8 Diakos, Andrew Florida State 46.87m 153-09 — Cleaver, Kyle Ball State FOUL — Fennel, Robert South Florida FOUL — Gillingham, Jeremy Ball State FOUL — Miller, Andrew Ball State FOUL — Seaborn, Bryan Florida A&M FOUL — Theriac, Jet University of Fl FOUL — Sion, Zeb Georgia Tech FOUL — Spillman, Jonathan Georgia Tech FOUL — Biggins, Tyler Liberty U. FOUL — Carey, Brandon South Florida FOUL — Musser, Andrew Liberty U. FOUL

Event 7 Women Discus Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Nelson, Lindsey Florida State 45.63m 149-08 2 Roebuck, Tiffany Ucf 43.28m 142-00 3 Lightfoot, Shaletha Georgia Southern 43.14m 141-06 4 Kennedy, Tara Michigan 42.81m 140-05 5 Barbour, Jamie Michigan 42.15m 138-03 6 Hamer, Stephanie Ball State 40.91m 134-03 7 Baker, Anna Ucf 40.90m 134-02 8 Maynard, Bridgette Michigan 40.66m 133-05 9 Stallings, Taylar South Florida 39.20m 128-07 10 Aaland, Maggie Minot State 39.01m 128-00 11 Bicknell, Amy Michigan 38.72m 127-00 12 Sutterfield, Caitlyn Liberty U. 38.53m 126-05 13 Kinney, Amanda Florida State 37.65m 123-06 14 Jovanovski, Liz Ucf 36.95m 121-03 15 Tyler, Tracy Liberty U. 36.44m 119-07 16 Slocumb, Nikki Georgia Southern 36.35m 119-03 17 Michael, Chelsea Missouri Souther 36.19m 118-09 18 Northern, Alycia Florida A&M 36.13m 118-06 19 Minnifield, Jamila Georgia Southern 35.75m 117-03 20 Norwood, Markaysa Georgia Southern 35.58m 116-09 21 Jeffers, Stephanie Jacksonville 35.53m 116-07 22 Bibbs, Tyree Unattached 34.70m 113-10 23 Campbell, Heather MidAmerica Nazar 34.02m 111-07 24 Greeson, Emily Georgia Southern 33.90m 111-03 25 McGriff, April Florida A&M 32.13m 105-05 26 Phillips, Erica Florida State 29.92m 98-02 27 Fields, Alana Florida A&M 29.64m 97-03 28 Peters, Jessica Heidelberg 29.02m 95-02 29 George, Lindsay Jacksonville 28.84m 94-07 30 Youngs, Renae Grinnell 28.47m 93-05 31 Burrows, Anne Central Connecti 28.21m 92-07 32 Freschette, Brigette Minot State 27.10m 88-11 33 Dahl, Cassie Minot State 26.49m 86-11 34 Pfautz, Jessie MidAmerica Nazar 26.40m 86-07 35 Ferra, Ashley Central Connecti 26.30m 86-03 36 Weimar, Whitney Unattached 24.62m 80-09 37 Collins, Cara Ball State 24.31m 79-09 38 Davidson, Ashley Central Connecti 23.69m 77-09

Event 8 Men Discus Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Johnson, Marqus Florida State 52.56m 172-05 2 Tzouanakis, Tony Kentucky 51.92m 170-04 3 Royal, Dan Florida State 48.03m 157-07 4 Shillito, Matt Michigan 42.58m 139-08 5 Peterson, Orville Liberty U. 42.01m 137-10 6 Fuertes, James Liberty U. 41.28m 135-05 7 Fallone, John Florida State 41.22m 135-03 8 Dommer, Zach Ball State 40.45m 132-08 9 Tyson, Russel South Florida 39.19m 128-07 10 McNabb, Darren Grinnell 37.87m 124-03 11 Murphy, Joseph Unattached 37.81m 124-00 12 Drushal, Rick College of Woost 37.73m 123-09 13 Dane, Travis Unattached 37.62m 123-05 14 Meeker, Lucas Colgate 37.45m 122-10 15 Wernke, Matt Unattached 37.17m 121-11 16 Hart, Jon Liberty U. 36.76m 120-07 17 Hanson, Kauhane MidAmerica Nazar 36.04m 118-03 18 Vance, Keith College of Woost 35.98m 118-00 19 Wilson, Tyler Central Connecti 35.52m 116-06 20 Davis, Mike Umass Lowell 35.03m 114-11 21 Barrett, Steve Liberty U. 33.98m 111-06 22 Arnt, Ben Minot State 33.52m 110-00 23 Delancy, Justin Unattached 32.45m 106-05 24 Adams, Darren Michigan 30.78m 101-00 25 Cornelio, Perry Central Connecti 29.94m 98-03 26 Rapp, Chad Grinnell 26.86m 88-01 27 Kucharski, Robert Central Connecti 26.80m 87-11

Event 9 Women Shot Put Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Nelson, Lindsey Florida State 13.68m 44-10.75 2 Minnifield, Jamila Georgia Southern 13.31m 43-08.00 3 Barbour, Jamie Michigan 13.30m 43-07.75 4 Pressley, Andrea Jacksonville 13.11m 43-00.25 5 Slocumb, Nikki Georgia Southern 13.10m 42-11.75 6 Kinney, Amanda Florida State 12.80m 42-00.00 7 Roebuck, Tiffany Ucf 12.79m 41-11.50 8 Tyler, Tracy Liberty U. 12.48m 40-11.50 9 Jeffers, Stephanie Jacksonville 12.35m 40-06.25 10 Maynard, Bridgette Michigan 12.23m 40-01.50 11 Baker, Anna Ucf 12.16m 39-10.75 12 Aaland, Maggie Minot State 12.13m 39-09.75 13 Marby, Karmen Ball State 12.05m 39-06.50 14 Hamer, Stephanie Ball State 12.03m 39-05.75 15 Greeson, Emily Georgia Southern 12.02m 39-05.25 16 Hampshire, Kelly Florida A&M 11.96m 39-03.00 17 Campbell, Heather MidAmerica Nazar 11.91m 39-01.00 18 George, Lindsay Jacksonville 11.80m 38-08.75 19 McGriff, April Florida A&M 11.71m 38-05.00 20 Thomas, Rian Ucf 11.60m 38-00.75 21 Sutterfield, Caitlyn Liberty U. 11.34m 37-02.50 22 Northern, Alycia Florida A&M 11.17m 36-07.75 23 Peters, Jessica Heidelberg 10.85m 35-07.25 24 Pfautz, Jessie MidAmerica Nazar 10.62m 34-10.25 25 Freschette, Brigette Minot State 10.60m 34-09.50 26 Fields, Alana Florida A&M 10.44m 34-03.00 27 Burrows, Anne Central Connecti 10.27m 33-08.50

Event 10 Men Shot Put Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Scott, Dorian Unattached 17.69m 58-00.50 2 Fryman, Andy Kentucky 17.26m 56-07.50 3 Johnson, Garrett Unattached 16.90m 55-05.50 4 Fallone, John Florida State 16.87m 55-04.25 5 Gillingham, Jeremy Ball State 16.55m 54-03.75 6 Tzouanakis, Tony Kentucky 16.11m 52-10.25 7 Rubenstein, Jeff University of Fl 15.92m 52-02.75 8 Theriac, Jet University of Fl 15.34m 50-04.00 9 Spillman, Jonathan Georgia Tech 15.31m 50-02.75 10 Sion, Zeb Georgia Tech 15.29m 50-02.00 11 Tyson, Russel South Florida 15.15m 49-08.50 12 Royal, Dan Florida State 15.02m 49-03.50 — McIntyre, Ryan University of Fl FOUL — Carey, Brandon South Florida FOUL

Event 11 Women Shot Put Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Brewer, Chandra South Florida 16.14m 52-11.50 2 Bickett, Melissa Michigan 14.67m 48-01.75 3 Octavien, Dayana South Florida 14.16m 46-05.50 4 Eckel, Ashley Michigan 14.03m 46-00.50 5 Nelson, Lindsey Florida State 13.87m 45-06.25 6 Kinney, Amanda Florida State 13.76m 45-01.75 7 Stallings, Taylar South Florida 13.74m 45-01.00 8 Jones, Danee Missouri Souther 13.26m 43-06.00 9 Reimer, Lauren Georgia Tech 12.94m 42-05.50 — Clements, Ashley Missouri Souther ND — Sherrell, Shonna Missouri Souther ND

Event 12 Men Shot Put Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Fallone, John Florida State 16.34m 53-07.50 2 Biggins, Tyler Liberty U. 15.31m 50-02.75 3 Vance, Keith College of Woost 14.74m 48-04.50 4 Drushal, Rick College of Woost 14.67m 48-01.75 5 Hart, Jon Liberty U. 14.27m 46-10.00 6 Delancy, Justin Unattached 14.23m 46-08.25 7 Hanson, Kauhane MidAmerica Nazar 12.97m 42-06.75 8 Barrett, Steve Liberty U. 12.92m 42-04.75 9 Kucharski, Robert Central Connecti 12.89m 42-03.50 10 Arnt, Ben Minot State 12.82m 42-00.75 11 Dommer, Zach Ball State 12.54m 41-01.75 12 Wernke, Matt Unattached 12.23m 40-01.50 13 Adams, Darren Michigan 10.32m 33-10.25 — Musser, Andrew Liberty U. FOUL — Johnson, Garrett Unattached X16.98m 55-08.50 — Scott, Dorian Unattached X17.27m 56-08.00

Event 14 Men Javelin Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Canty, Marcus Georgia Tech 65.26m 214-01 2 Miller, Andrew Ball State 59.00m 193-07 3 Wilson, Tyler Central Connecti 58.12m 190-08 4 Bloom, Andrew Colgate 57.07m 187-03 5 Green, Tom Ball State 56.21m 184-05 6 Hoover, Anthony Georgia Tech 55.82m 183-02 7 Hart, Jon Liberty U. 53.74m 176-04 8 Praeuner, John MidAmerica Nazar 53.58m 175-09 — Skeper, Tim University of Fl ND

Event 15 Women Javelin Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Moody, Angela MidAmerica Nazar 36.72m 120-06 2 Mincey, Margo Georgia Southern 36.38m 119-04 3 Tyler, Tracy Liberty U. 34.45m 113-00 4 Kerschenheiter, Jaci Minot State 34.32m 112-07 5 Biondi, Kathleen Kentucky 33.72m 110-07 6 Baker, Anna Ucf 33.03m 108-04 7 Dahl, Cassie Minot State 30.49m 100-00 8 Kennedy, Tara Michigan 29.02m 95-02 9 Norwood, Markaysa Georgia Southern 26.69m 87-07 10 McGriff, April Florida A&M 25.96m 85-02 11 Carlson, Lisa Minot State 22.90m 75-01 12 Slocumb, Nikki Georgia Southern 22.00m 72-02 13 Close, Takeya Florida A&M 18.49m 60-08 — Davidson, Ashley Central Connecti FOUL

Event 16 Men Javelin Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Tanucci, Joseph Central Connecti 55.73m 182-10 2 Beven, Ed Ball State 54.25m 178-00 3 Fuertes, James Liberty U. 49.20m 161-05 4 Taylor, Robert Ball State 48.19m 158-01 5 Boerio, Nick Unattached 46.92m 153-11 6 Adams, Darren Michigan 45.03m 147-09 7 Williams, Adam Liberty U. 40.64m 133-04 8 Dodge, Ethan Colgate 40.16m 131-09 9 Arnt, Ben Minot State 38.95m 127-09

Event 17 Women High Jump Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Ford, LesSundra Ucf 1.78m 5-10.00 2 Earls, Petra MidAmerica Nazar 1.73m 5-08.00 2 Larsen, Ann Ucf 1.73m 5-08.00 4 Kulchar, Jennifer Michigan 1.73m 5-08.00 5 Hervey, Kristina Ball State 1.63m 5-04.25 5 Mowrey, Kristen Kentucky 1.63m 5-04.25 7 Ellis, Porsha Michigan 1.63m 5-04.25 8 Mueller, Sara Missouri Souther 1.63m 5-04.25 8 Jackson, Marla Florida State 1.63m 5-04.25 10 Borseth, Amanda Minot State 1.58m 5-02.25 10 Gillies, Ashley Ball State 1.58m 5-02.25 10 Funken, Susanne Kentucky 1.58m 5-02.25 13 Gillyard, Trendesha South Florida 1.58m 5-02.25 14 Tilker, Danae Ball State 1.58m 5-02.25 15 Jones, Nikki Heidelberg 1.58m 5-02.25 15 Velgersdyk, Christy Ball State 1.58m 5-02.25 17 Boemmel, Tara Liberty U. 1.58m 5-02.25 17 Butts, Kena Liberty U. 1.58m 5-02.25 19 Vinckier, Beth Michigan 1.53m 5-00.25 19 Horn, Melissa Missouri Souther 1.53m 5-00.25 19 Adams, Casey Heidelberg 1.53m 5-00.25 19 Doran-Myers, Dana College of Woost 1.53m 5-00.25 19 Seidel, Shannon Umass Lowell 1.53m 5-00.25 24 Valville, Darah Florida A&M 1.48m 4-10.25 24 Holmberg, Lacie Johnson County 1.48m 4-10.25 24 Hayes, Claire Central Connecti 1.48m 4-10.25 — Hicks, Alison Central Connecti NH — Kornachuk, Shanna Umass Lowell NH

Event 18 Men High Jump Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Baxter, Jimmy South Florida 2.15m 7-00.50 2 Massey, Michael Georgia Tech 2.10m 6-10.75 3 Allen, Shawn Florida State 2.05m 6-08.75 3 Hobbs, Vincent Unattached 2.05m 6-08.75 5 Morrison, Christopher MidAmerica Nazar 2.05m 6-08.75 6 Kring, Adam Michigan 2.05m 6-08.75 7 Moore Jr., Mark MidAmerica Nazar 2.05m 6-08.75 8 Miller, Brad Michigan 2.00m 6-06.75 9 Manley, Mark Liberty U. 2.00m 6-06.75 10 Daniel, Ben Ball State 2.00m 6-06.75 11 Adams, Darren Michigan 2.00m 6-06.75 12 Seabolt, Thomas Liberty U. 2.00m 6-06.75 12 McClure, Craig Unattached 2.00m 6-06.75 14 Pool, Brendan Navy 1.95m 6-04.75 14 Dixon, Kerry Florida A&M 1.95m 6-04.75 16 McCormick, Greg Georgia Tech 1.95m 6-04.75 17 Rush, Ryan MidAmerica Nazar 1.90m 6-02.75 — Kirk, Josh Johnson County NH — Gangle, Bobby Johnson County NH — Davis, Jordan University of Fl NH — Lindsey, Jay University of Fl NH

Event 19 Women Pole Vault Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Dutoit, Andrea Vault Usa 4.30m 14-01.25 2 Linnen, Amy Vault Usa 3.90m 12-09.50 3 Janson, Lacy Florida State 3.90m 12-09.50 4 Lacombe, Chandra University of Fl 3.60m 11-09.75 5 Boyle, Elizabeth Michigan 3.60m 11-09.75 6 Altman, Dana University of Fl 3.45m 11-03.75 6 VanWagner, Dana University of Fl 3.45m 11-03.75 6 Catino, Kelly Michigan 3.45m 11-03.75 — Gasparella, Lynn Michigan NH — Savery, Karla Unattached NH

Event 20 Men Pole Vault Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Hurley, Matt Florida State 4.85m 15-11.00 2 Dowdell, Spencer Michigan 4.70m 15-05.00 3 Theissen, Craig Michigan 4.55m 14-11.00 4 Hendry, Tom South Florida 4.55m 14-11.00 5 Whyte, Colin University of Fl 4.40m 14-05.25 5 Kelsey, Alex Johnson County 4.40m 14-05.25 7 Shaffer, Dan University of Fl 4.40m 14-05.25 7 Miller, Blaine South Florida 4.40m 14-05.25 9 Frith, Matt Unattached 4.40m 14-05.25 10 Williams, Adam Liberty U. 4.40m 14-05.25 11 Weber, Brooks Florida State 4.40m 14-05.25 12 Shaw, Mike Umass Lowell 4.40m 14-05.25 13 Cotton, Charlie Florida State 4.25m 13-11.25 14 Kirk, Josh Johnson County 4.25m 13-11.25 15 Kmiec, Matt Johnson County 4.25m 13-11.25 16 High, Luke Ball State 4.25m 13-11.25 17 Gawron, Tony Hope College 4.10m 13-05.25 18 Smith, Kyle Hope College 4.10m 13-05.25 19 Lawson, Brian Grinnell 3.95m 12-11.50 20 Hagan, Mike Liberty U. 3.95m 12-11.50 21 Rogers, Logan Minot State 3.80m 12-05.50 22 Langille, Scott Hope College 3.80m 12-05.50 — Schmidt, Scott Grinnell NH — McCoy, Chris Florida A&M NH

Event 21 Women Pole Vault Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Dutoit, Andrea Vault Usa 4.20m 13-09.25 2 Linnen, Amy Vault Usa 4.05m 13-03.50 3 Janson, Lacy Florida State 3.90m 12-09.50 4 Bowen, Lori Unattached 3.60m 11-09.75 5 Vandermeer, Jen Hope College 3.60m 11-09.75 6 West, Kristina South Florida 3.45m 11-03.75 7 Malone, Megan South Florida 3.45m 11-03.75 8 Fowke, Katie Ucf 3.30m 10-10.00 9 Savery, Karla Unattached 3.30m 10-10.00 10 Matson, Betsy South Florida 3.30m 10-10.00 11 Gjerde, Laura Johnson County 3.30m 10-10.00 11 Riley, Aimee Liberty U. 3.30m 10-10.00 13 Barcus, Kira Georgia Tech 3.15m 10-04.00 13 Warfield, Maureen Hope College 3.15m 10-04.00 13 Koopmans, Leah Hope College 3.15m 10-04.00 16 Gentry, Cheyenne Johnson County 3.00m 9-10.00 16 Chandler, Lindsay South Florida 3.00m 9-10.00 16 Earp, Jessica Unattached 3.00m 9-10.00 19 Borovsky, Laura Hope College 2.85m 9-04.25 19 Stanislaw, Maria Grinnell 2.85m 9-04.25 19 Cline, Madeline Missouri Souther 2.85m 9-04.25 — Yonke, Michelle Johnson County NH — Goudeau, Anna Liberty U. NH — Berner, Jill College of Woost NH — Spence, Jessica Florida A&M NH — Ramirez, Jennifer MidAmerica Nazar NH — Rushing, Jessica Florida State NH — Janson, Kristin Florida State NH — Newcomb, Blair South Florida NH — Tutera, Nicola Liberty U. NH

Event 22 Men Pole Vault Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Heuser, Chip University of Fl 5.10m 16-08.75 2 Panning, Paul Ball State 5.00m 16-04.75 3 Frame, Spencer Vault Usa 5.00m 16-04.75 4 Hurley, Matt Florida State 5.00m 16-04.75 5 Miller, John South Florida 4.90m 16-00.75 6 Theissen, Craig Michigan 4.60m 15-01.00 6 Gerberich, Patrick Florida State 4.60m 15-01.00 — Dowdell, Spencer Michigan NH — Condron, Paul University of Fl NH — Hunter, Kendrick Florida A&M NH — Gaddis, Steve South Florida NH — Penton, Garrett University of Fl NH

Event 23 Women Long Jump Garnet ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Bundy, Teresa Unattached 5.88m NWI 19-03.50 2 Jones, Kim Unattached 5.66m NWI 18-07.00 3 Pressley, Andrea Jacksonville 5.56m NWI 18-03.00 4 Legree, Latoya Florida State 5.51m NWI 18-01.00 5 Williams, Laura Georgia Southern 5.46m NWI 17-11.00 6 Parker, Kayla Unattached 5.39m NWI 17-08.25 7 Simmons, Doris Michigan 5.30m NWI 17-04.75 8 Earls, Petra MidAmerica Nazar 5.29m NWI 17-04.25 9 Kelley, Jessica Central Connecti 5.27m NWI 17-03.50 10 Sherrell, Shonna Missouri Souther 5.26m NWI 17-03.25 11 Morris, Valquisha South Florida 5.25m NWI 17-02.75 11 Prince, Dionne Missouri Souther 5.25m NWI 17-02.75 13 Thompson, Kareecia MidAmerica Nazar 5.19m NWI 17-00.50 14 Spence, Jessica Florida A&M 5.10m NWI 16-08.75 15 Jacobs, Lauren Georgia Southern 5.08m NWI 16-08.00 16 Seidel, Shannon Umass Lowell 5.06m NWI 16-07.25 16 Sturgill, Tessa Liberty U. 5.06m NWI 16-07.25 18 Zelinskas, Arlene Liberty U. 5.05m NWI 16-07.00 19 Vinckier, Beth Michigan 4.98m NWI 16-04.25 20 Close, Takeya Florida A&M 4.82m NWI 15-09.75 21 Dyke, Stephanie MidAmerica Nazar 4.77m NWI 15-07.75 22 Pringle, P.J. Webber 4.70m NWI 15-05.00 23 Sullivan, Kara Central Connecti 4.61m NWI 15-01.50 24 Frankart, Kristie Heidelberg 4.07m NWI 13-04.25 — VanHeuven, Alex Georgia Tech FOUL NWI — Batiste, La Sheba Georgia Southern FOUL NWI

Event 24 Men Long Jump Gold ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Miller, Jaydian South Florida 7.53m 1.0 24-08.50 2 Wright, Courtney Florida State 7.33m 1.2 24-00.75 3 Wilson, Chad Liberty U. 7.27m 0.8 23-10.25 4 Harris, Tyrone Florida A&M 7.24m 1.1 23-09.00 5 Baldwin, Joe Michigan 7.23m 2.6 23-08.75 6 Malonson, David Michigan 7.12m 1.7 23-04.50 7 McPherson, Holt Georgia Tech 7.04m 1.2 23-01.25 8 Kiesler, Adam Michigan 6.96m 2.0 22-10.00 9 Smith, Franz MidAmerica Nazar 6.40m 1.5 21-00.00 10 Drayton, Roderick Unattached 6.20m 0.2 20-04.25

Event 25 Women Long Jump Gold ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Depland, Brandy Georgia Tech 6.03m 0.1 19-09.50 2 McCoy, Jennifer Ball State 5.77m +0.0 18-11.25 3 Firby, LaTrica Ucf 5.75m 0.1 18-10.50 4 Branhart, Amanda Ball State 5.74m 0.2 18-10.00 5 Abraham, Terri Ball State 5.72m 0.2 18-09.25 6 Covington, Nadia Unattached 5.71m 0.2 18-09.00 7 Walker, Charlene Florida State 5.64m 0.2 18-06.00 8 Faber, Kelly Louisville 5.62m 0.1 18-05.25 9 Butts, Kena Liberty U. 5.49m 0.1 18-00.25 10 Chin, Diana Ucf 5.38m 0.1 17-08.00 11 Berrios, Betsabee Unattached 5.36m 0.1 17-07.00 12 Raymond, Joacine Webber 5.24m 0.2 17-02.25 13 Brown, Sharneka Florida State 5.18m 0.2 17-00.00

Event 26 Men Long Jump Garnet ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Whitehead, Michael Michigan 6.88m 0.1 22-07.00 2 Sacco, Walter Umass Lowell 6.55m -0.8 21-06.00 3 Howard, Jason Ball State 6.47m -0.7 21-02.75 4 Sudduth, Andrew Johnson County 6.46m -0.4 21-02.50 5 Lundy, Eric Liberty U. 6.38m -1.6 20-11.25 6 Anderson, Melvin Ball State 6.26m -0.5 20-06.50 7 Ellis, Alden Colgate 6.22m -1.9 20-05.00 8 Kirk, Josh Johnson County 6.14m 1.4 20-01.75 9 McDaniel, Gary Minot State 6.10m -0.2 20-00.25 10 Tackie, Nii Djan College of Woost 5.91m -2.0 19-04.75 11 Hysjulien, Drew Minot State 5.85m -1.3 19-02.50 12 Egun, Tiawo South Florida 5.77m -0.9 18-11.25 13 Tanucci, Joseph Central Connecti 5.72m -1.6 18-09.25 14 Tiu, Ariss Central Connecti 5.03m -0.5 16-06.00 — Smith, Sylvester MidAmerica Nazar FOUL NWI

Event 27 Women Triple Jump Garnet ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Williams, Laura Georgia Southern 11.68m NWI 38-04.00 2 Phillips, Mandi Georgia Southern 11.27m NWI 36-11.75 3 Brown, Sharneka Florida State 11.10m NWI 36-05.00 4 Sturgill, Tessa Liberty U. 10.97m NWI 36-00.00 5 Spence, Jessica Florida A&M 10.77m NWI 35-04.00 6 Chase, Brittany Georgia Southern 10.64m NWI 34-11.00 7 Abraham, Terri Ball State 10.61m NWI 34-09.75 8 Hervey, Kristina Ball State 10.46m NWI 34-04.00 — Raymond, Joacine Webber FOUL NWI — Hicks, Alison Central Connecti FOUL NWI — Close, Takeya Florida A&M FOUL NWI — Pringle, P.J. Webber FOUL NWI — Jacobs, Lauren Georgia Southern FOUL NWI

Event 28 Men Triple Jump Gold ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Whitehead, Michael Michigan 15.35m 2.5 50-04.50 2 Howard, Jason Ball State 14.63m 1.7 48-00.00 3 Lemons, James Georgia Tech 14.58m 1.8 47-10.00 4 Irvine, Spencer Georgia Tech 14.46m 2.3 47-05.25 5 Miller, Jaydian South Florida 14.33m 1.2 47-00.25 6 Smith, Sylvester MidAmerica Nazar 14.19m 1.4 46-06.75 7 Smith, Jermond Florida A&M 14.19m 0.9 46-06.75 8 Egun, Tiawo South Florida 13.86m 2.1 45-05.75

Event 29 Women Triple Jump Gold ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Smith, Shanta Georgia Tech 12.82m 1.6 42-00.75 2 Depland, Brandy Georgia Tech 12.48m 2.0 40-11.50 3 Legree, Latoya Florida State 12.31m 1.7 40-04.75 4 Covington, Nadia Unattached 12.14m 1.9 39-10.00 5 Firby, LaTrica Ucf 12.09m 1.6 39-08.00 6 Prince, Dionne Missouri Souther 12.03m 1.9 39-05.75 7 Earls, Petra MidAmerica Nazar 11.73m 1.9 38-06.00 8 Gillies, Ashley Ball State 11.36m 1.6 37-03.25 9 Johnson, Sheena Unattached 11.20m 1.4 36-09.00 — Dumpson, Nicole Central Connecti FOUL NWI

Event 30 Men Triple Jump Garnet ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Lawrence, Richard University of Fl 14.40m -0.1 47-03.00 1 Wilson, Chad Liberty U. 14.40m -1.4 47-03.00 3 Miller, Brad Michigan 13.52m -2.3 44-04.25 3 Anderson, Melvin Ball State 13.52m -1.0 44-04.25 5 Lundy, Eric Liberty U. 13.34m -1.5 43-09.25 6 Hysjulien, Drew Minot State 13.09m 0.1 42-11.50 7 Tackie, Nii Djan College of Woost 12.62m -0.1 41-05.00 8 McDaniel, Gary Minot State 12.59m -0.8 41-03.75 9 Ellis, Alden Colgate 12.27m 0.1 40-03.25 10 Slauter, Chris Minot State 12.09m -1.7 39-08.00 11 Leonard, David Central Connecti 11.77m 1.1 38-07.50 — Cromwell, Cory Minot State FOUL NWI

Event 31 Women 5000 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Quiroz, Reyna Liberty U. 18:29.16 2 Pelletier, Samantha Liberty U. 18:35.85 3 Binsfeld, Genny Minot State 18:47.29 4 Remillard, Kate Unattached 18:51.23 5 Leitner, Mari Florida State 19:07.32 6 Irvine, Laurel Minot State 19:12.84 7 Magee, Jackie Ucf 19:13.13 8 Stewart, Farrah Unattached 19:13.89 9 Wieferich, Katie College of Woost 19:17.76 10 Overby, Ashley Ucf 19:29.39 11 Willy, Cathleen Florida State 19:37.89 12 Zickefoose, Mary Alex Central Connecti 19:55.57 13 Herl, Erin College of Woost 20:16.68 14 Nicoll, Stephanie MidAmerica Nazar 20:18.77 15 Puckett, Katherine Florida State 21:25.05 16 Habersbrunner, Sara Florida State 22:03.61 — Biedenharn, Tina Florida State DNF

Event 32 Men 5000 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jarst, Steven Unattached 15:44.79 2 Linman, Matt College of Woost 15:51.59 3 Terpening, Jimmy Unattached 15:57.74 4 Tucker, Mike Liberty U. 16:00.34 5 Walker, Corey Unattached 16:04.21 6 Christian, Gerald Florida A&M 16:24.73 7 Gehring, Lance Minot State 16:29.22 8 Bowers, Ben Unattached 16:31.73 9 Galloway, Bud Unattached 16:33.54 10 Van Gombos, Charlie College of Woost 16:40.88 11 Wynne, Patrick College of Woost 16:45.56 12 Innis, Josh MidAmerica Nazar 16:58.15 13 Timm, Nathan Unattached 16:58.62 14 Fackler, Eliot College of Woost 17:40.32

Event 33 Women 5000 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sagan, Heather Adidas 16:33.55 2 Scully, Jill Ball State 17:02.39 3 Concaugh, Jackie Unattached 17:18.71 4 Staskova, Petra Saucony 17:32.94 5 Fuller, Kristy Tampa 17:40.38 6 Cross, Kirby Georgia Tech 17:41.12 7 Lehe, Rose Ball State 17:43.29 8 Caffey, Ashley Missouri Souther 17:48.04 9 Jurasek, Lesley Michigan 18:03.90 10 Dillman, Sara Ucf 18:07.96 11 Pike, Tina Hope College 18:15.38 12 Plante, Nicole Umass Lowell 18:16.57 13 Brosius, Laura Michigan 18:24.63 14 Greskovich, Anna Unattached 18:25.54 15 Posey, Nicole North Florida 18:29.84 16 Gomez, Jennifer Florida State 19:04.82

Event 34 Men 5000 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Melly, Josiah Liberty U. 14:49.85 2 Derby, Peter Hope College 14:51.73 3 Duffy, Robert Umass Lowell 14:52.60 4 Vesala, Juha Central Connecti 14:55.52 5 Walsh, Michael Florida State 14:56.78 6 Hanlon, Michael Colgate 15:05.00 7 Cohen, Stephen Ball State 15:05.57 8 Ishee, Sam University of We 15:05.74 9 Cook, J.P. Unattached 15:06.12 10 Riley, Justin Grinnell 15:10.23 11 Kimeli, Francis MidAmerica Nazar 15:13.74 12 Rotich, Amon Warner 15:15.70 13 Hanson, Eric Minot State 15:16.57 14 Duvall, Cristan Georgia Tech 15:20.10 15 Kent, Jeff Ball State 15:26.59 16 Stadt, Justin Ball State 15:37.47 17 Cook, Danny Ucf 15:41.20 18 Zealand, Josh Liberty U. 15:43.86 19 Jones, Chucky Ucf 15:51.24 20 Menaker, Brian Grinnell 16:01.07 21 Derby, Sean Hope College 16:12.59

Event 35 Women 100 Meter Hurdles Gold =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Jones, Kim Unattached 13.69 -0.3 1 2 Davy, Safiya Unattached 13.81 -0.3 1 3 Lapsley, Andriane Georgia Tech 14.18 -0.3 1 4 Landfair, Robin Michigan 14.19 -0.3 1 5 Pressley, Andrea Jacksonville 14.34 -0.3 1 6 Mincey, Marlo Georgia Southern 14.58 -0.3 1 7 Faber, Kelly Louisville 14.62 NWI 2 8 Parker, Kayla Unattached 14.62 -0.1 5 9 Williams, Alishia South Florida 14.69 NWI 3 10 Rodrigues, Nicole Ucf 14.74 NWI 2 11 Showell, Aajah Louisville 14.77 NWI 2 12 Adeagbo, Olubusola Kentucky 14.77 -0.3 1 13 Still, Mary Missouri Souther 15.05 -0.3 1 14 Simmons, Doris Michigan 15.06 -0.1 5 15 Handy, Julie Umass Lowell 15.19 NWI 2 16 Zelinskas, Arlene Liberty U. 15.20 NWI 3 17 Vinckier, Beth Michigan 15.29 -0.1 5 18 Phillips, Mandi Georgia Southern 15.37 NWI 3 19 VanHeuven, Alex Georgia Tech 15.66 NWI 3 20 Chase, Brittany Georgia Southern 15.73 NWI 3 21 Sturgill, Tessa Liberty U. 15.75 NWI 3 22 Prince, Dionne Missouri Souther 15.87 0.1 4 23 Seidel, Shannon Umass Lowell 16.00 0.1 4 24 Close, Takeya Florida A&M 16.07 NWI 2 25 Dyke, Stephanie MidAmerica Nazar 16.14 0.1 4 26 Reimer, Lauren Georgia Tech 16.33 NWI 2 27 Sullivan, Kara Central Connecti 16.69 0.1 4 28 Adams, Casey Heidelberg 17.16 0.1 4 29 Savery, Karla Unattached 17.21 0.1 4 30 Kulis, Elizabeth Umass Lowell 17.26 0.1 4 31 Cassidy, Kelly Umass Lowell 17.28 -0.1 5 32 Ramirez, Jennifer MidAmerica Nazar 17.54 -0.1 5 33 Frankart, Kristie Heidelberg 18.28 -0.1 5 34 Kirkendall, Chelsea College of Woost 19.07 -0.1 5 — Jacobs, Lauren Georgia Southern DNF NWI 3

Event 36 Men 110 Meter Hurdles Gold =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Harnden, Iain Unattached 14.06 0.2 1 2 Robinson, Dwayne MidAmerica Nazar 14.58 -0.1 2 3 Miller, Corey Ball State 14.62 0.2 1 4 Worrell, Joclyn Florida State 14.69 0.2 1 5 Crosby, Jordan Georgia Tech 14.71 0.2 1 6 Ricketts, Jermaine MidAmerica Nazar 14.77 -0.1 2 7 Strode, Brandon North Central 14.82 -0.1 2 8 Kinkead, Kurt Ball State 14.96 +0.0 3 9 Brinkley, Micah Liberty U. 14.98 -0.1 2 10 Sudduth, Andrew Johnson County 15.27 +0.0 3 11 Jannitto, Mike Central Connecti 15.29 +0.0 3 12 Meter, Nick Michigan 15.34 +0.0 3 13 Wilson, Devin Unattached 15.42 0.2 1 14 Hagan, Mike Liberty U. 15.57 0.1 4 15 Smith, Franz MidAmerica Nazar 15.58 -0.1 2 16 Egun, Tiawo South Florida 15.64 -0.1 2 17 Graves, Jeremy Liberty U. 15.88 +0.0 3 18 Sabater, Milton Central Connecti 15.98 0.1 4 19 Noe, Eric Ball State 16.09 +0.0 3 20 Kelm, Robert College of Woost 16.39 0.1 4 21 McCormick, Greg Georgia Tech 16.57 +0.0 3 22 Leonard, David Central Connecti 17.40 0.1 4 — Lawrence, Justin Georgia Tech X15.24 0.1 4

Event 37 Women 100 Meter Hurdles Open =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Jones, Kim Unattached 13.35 -0.5 1 2 Rogers, Dana Georgia Tech 13.40 -0.5 1 3 McColumn, LaKendra Florida State 13.77 -0.5 1 4 Landfair, Robin Michigan 13.80 -0.5 1 5 Thompson, Kareecia MidAmerica Nazar 13.80 1.5 2 6 Lane, Deanna Florida State 14.01 -0.5 1 7 Petteway, Lindy Georgia Southern 14.44 1.5 2 8 Waits, Melanie Georgia Tech 14.48 1.5 2 9 Chin, Diana Ucf 14.53 1.5 2 10 Culver, Roxanne Ucf 14.55 1.5 2 11 Simmons, Doris Michigan 14.70 -0.5 1 12 Wilkins, Austrea South Florida 14.82 1.5 2 13 McGlover, Takia Unattached 15.00 -0.5 1 14 Johnson, Sheena Unattached 15.11 -0.5 1

Event 38 Men 110 Meter Hurdles Open ============================================================================ Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Jones, Stephen Unattached 13.91 -1.1 2 Harnden, Iain Unattached 14.08 -1.1 3 Wheeler, David Unattached 14.18 -1.1 4 Pinkey, Rickey Florida A&M 14.38 -1.1

Event 39 Women 100 Meter Dash Gold =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Bundy, Teresa Unattached 11.89 -0.1 1 2 Wright, Tiffany Jacksonville 12.15 -0.1 1 3 Cunningham, Giselle Georgia Southern 12.17 0.1 2 4 Hawkins, Altaria South Florida 12.23 -0.1 1 5 Morris, Valquisha South Florida 12.29 -0.1 1 6 Williams, Laura Georgia Southern 12.31 0.1 2 7 Smith, Brittney Florida A&M 12.31 -0.1 1 8 Jackson, Marla Florida State 12.36 -0.1 3 9 Pierre-Louis, Josette Umass Lowell 12.38 -0.4 4 10 Davy, Safiya Unattached 12.38 -0.1 1 11 Goodwine, Erika Central Connecti 12.40 0.1 2 12 Morrison, Kellie Unattached 12.40 0.1 5 13 Brown, Nicole Georgia Southern 12.41 0.1 2 14 Waits, Melanie Georgia Tech 12.42 0.1 2 15 Raymond, Joacine Webber 12.42 -0.1 3 16 Walker, Charlene Florida State 12.43 -0.4 4 17 Campbell, Chanelle Michigan 12.48 0.1 5 18 Legree, Latoya Florida State 12.51 -0.4 4 19 Green, LaToya Ucf 12.54 -0.1 3 20 Landfair, Robin Michigan 12.59 0.1 5 21 Horn, Jenifer Michigan 12.64 0.1 5 22 Lewis, Marquita Webber 12.66 0.1 2 23 Rogan, Jenny Ucf 12.69 -0.1 3 24 Strong, Kendria Unattached 12.72 -0.1 3 25 Haynes, Crystal Webber 12.73 0.1 2 26 Debose, Morrelda Webber 12.76 -0.1 3 27 Batiste, La Sheba Georgia Southern 12.80 -0.4 4 28 Johnson, Tristin Umass Lowell 12.91 -0.4 4 29 Ward, Ashlee South Florida 13.06 0.1 2 30 Horn, Melissa Missouri Souther 13.17 -0.4 4 31 Pringle, P.J. Webber 13.35 -0.4 4 32 Mundry, Gillian Umass Lowell 13.41 0.1 5 33 Goldsby, Brittani Umass Lowell 13.82 0.1 5

Event 40 Men 100 Meter Dash Gold =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 McPherson, Holt Georgia Tech 10.91 0.2 1 2 Rivera, Emilio Unattached 10.96 -0.1 3 3 Lewis, C.J. South Florida 10.97 0.2 1 4 Santiago, Angel Ball State 11.06 +0.0 2 5 King, Geoff Ball State 11.06 0.2 1 6 Brown, Rod Webber 11.07 0.2 1 7 Baptist, Jean Florida A&M 11.12 +0.0 2 8 Dixon, Kenroy MidAmerica Nazar 11.15 0.2 1 8 Fannin, Krik Johnson County 11.15 -0.1 3 10 Fulson, Ramon MidAmerica Nazar 11.16 +0.0 2 11 Raines, Andre Webber 11.23 0.2 1 12 Williams, Markio Central Connecti 11.30 0.1 4 13 Lundy, Eric Liberty U. 11.36 -0.1 3 14 Ellis, Dan Colgate 11.40 0.1 4 15 Tiu, Ariss Central Connecti 11.45 -0.1 3 16 Robinson, Dwayne MidAmerica Nazar 11.52 +0.0 2 17 Davis, Ryan Central Connecti 11.52 0.1 4 18 Hagan, Mike Liberty U. 11.56 0.1 4 19 Tackie, Nii Djan College of Woost 11.58 -0.1 3 20 McLennan, Craig Central Connecti 11.60 -0.1 3 21 Potter, Jeremy Umass Lowell 11.60 0.1 4 22 Kerrison, Jerrod Unattached 11.73 -0.1 3 23 Stirpe, Corey Colgate 11.76 0.1 4 24 Foster, Jared Johnson County 12.07 -0.1 3 25 Treadwell, Aaron Unattached 12.59 0.1 4

Event 41 Women 100 Meter Dash Open =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Walker, Kimberly Florida State 11.72 -0.7 1 2 Lapsley, Andriane Georgia Tech 11.75 -0.7 1 3 Brown, Sharneka Florida State 11.94 -0.7 2 4 Poulson, Christina Ball State 12.08 -0.7 1 5 Ingram, Talonda Kentucky 12.11 -0.7 2 6 Turner, Shelltrice South Florida 12.22 -0.7 2 6 Robinson, Amber Unattached 12.22 -0.7 1 8 Borders, Latesha Webber 12.29 -0.7 2 9 Jones, Kim Unattached 12.30 -0.7 1 10 Dennie, Jennifer Ball State 12.50 -0.7 2 11 Kelley, Jessica Central Connecti 12.58 -0.7 2 12 Johnson, Julie Michigan 12.84 -0.7 2

Event 42 Men 100 Meter Dash Open =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Shaw, Ricardo Unattached 10.40 -0.8 1 2 Morant, Sheldon Unattached 10.44 -0.8 1 3 Nicely, Orion MidAmerica Nazar 10.59 -0.5 2 4 Alphonse, Ronnie Webber 10.72 -0.8 1 5 Allen, Joe Unattached 10.73 -0.8 1 5 Edwards, Robin Unattached 10.73 -0.8 1 7 Mathis, Clyde Florida A&M 10.81 -0.5 2 8 White, Rodrae Johnson County 10.82 -0.5 2 9 Jones, Antwain Florida A&M 10.83 -0.5 2 9 Jones, Antwannare Unattached 10.83 -0.8 1 11 Huyler, Addis Unattached 10.90 -0.8 1 12 Allen, Maurice Unattached 11.02 -0.5 2 13 Hughes, Doug Unattached 11.76 -0.8 1 14 Emlaw, Ed Unattached 12.58 -0.5 2 — Wheeler, David Unattached DNF -0.5 2

Event 43 Women 4×800 Meter Relay Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 University of Michigan ‘A’ 9:04.82 1) Jones, Anna 2) Field, Arianne 3) Parker, Andrea 4) Webster, Erin 2 Unattached ‘A’ 10:04.57 3 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 10:16.17 1) 2) Hammontree, Keely 3) Rienhart, Amanda 4) Long, Shayla

Event 44 Men 4×800 Meter Relay Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 University of Kentucky ‘A’ 7:21.59 1) Balan, Jean 2) Ciurlys, Paul 3) Landers, Kris 4) Doaty, James 2 Florida A&M University ‘A’ 7:23.66 1) James, Tristan 2) Hicks, Kevin 3) Griffith, Brian 4) Osbourne, Omar 3 Florida State University ‘A’ 7:31.18 1) Potter, Chris 2) Cooper, Robert 3) Lancashire, Tom 4) Titus, Giscard 4 Liberty University ‘A’ 7:33.54 1) Nichols, Christian 2) Lyons, Chris 3) Campbell, Travis 4) Rabe, Dan 5 University of South Florida ‘A’ 7:41.79 1) Charles, Andrew 2) Burris, Sean 3) Bergbrant, Mikael 4) Lincoln, Derek 6 University of Michigan ‘A’ 7:44.68 1) Schramski, Joe 2) D’Arcy, John 3) Lounis, Sebastian 4) Cooke, Dan 7 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 7:46.44 8 Webber College ‘A’ 7:47.83 1) Griffin, Joey 2) Marshall, Marcus 3) Mejia, Danny 4) Warner, Wayne 9 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 7:59.11 1) Kimuhu, Micheal 2) 3) Henry, Dallas 4) Baron, Clive

Event 45 Women 400 Meter Hurdles Garnet ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Wilkins, Austrea South Florida 1:02.71 1 2 Scipio, Sasha MidAmerica Nazar 1:03.34 2 3 Reed, Priscilla Georgia Tech 1:04.77 1 4 Johnson, Julie Michigan 1:05.07 1 5 Brewer, Amanda Ball State 1:05.64 1 6 Dorcelin, Jeanna Florida A&M 1:05.87 2 7 Colasanti, Kylene Ucf 1:06.08 1 8 Zelinskas, Arlene Liberty U. 1:06.17 1 9 Feemster, Tangela Missouri Souther 1:06.34 2 10 Stringfield, Kiana Michigan 1:08.04 1 11 Gerhart, Ashley South Florida 1:08.27 2 12 McGarrah, Dominique Florida State 1:09.49 3 13 Coit, Kristin Central Connecti 1:10.13 3 14 McClelland, Ashley Missouri Souther 1:10.31 2 15 Dyke, Stephanie MidAmerica Nazar 1:11.03 2 16 Hayes, Claire Central Connecti 1:13.76 3 17 Swanson, Sara Florida State 1:14.18 3

Event 46 Men 400 Meter Hurdles Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ricketts, Jermaine MidAmerica Nazar 51.95 2 Mann, Adrian Unattached 52.50 3 Kinkead, Kurt Ball State 52.71 4 Peterson, Roderick Florida A&M 53.31 5 Johnson, Greg Unattached 53.63

Event 47 Women 400 Meter Hurdles Gold ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Batten, Kim Unattached 57.65 1 2 Delpino, Amber South Florida 57.75 1 3 Simms, Vera Michigan 58.21 1 4 Still, Mary Missouri Souther 58.50 1 5 Mincey, Marlo Georgia Southern 59.68 2 6 McColumn, LaKendra Florida State 1:00.08 1 7 Dumpson, Nicole Central Connecti 1:00.99 2 8 Adeagbo, Olubusola Kentucky 1:01.10 2 9 Ragot, Claire South Florida 1:01.14 1 10 Whittaker, Symone South Florida 1:02.72 2 11 Guthrie, Tanisha Ball State 1:03.55 2 12 Kirk, Keri Michigan 1:03.79 1 13 Peterson, Analeta Florida A&M 1:03.80 2 14 Coleman, Bridget Ball State 1:05.46 2 15 Brewer, Amanda Ball State 1:06.62 2 — Evans, Cara Unattached DNF 1

Event 48 Men 400 Meter Hurdles Garnet ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Waits, Seth Michigan 51.88 1 2 Paiva, Joe Florida State 52.71 1 3 Battani, David Michigan 53.97 1 4 Johnson, Greg Unattached 53.99 1 5 Hall, Jarrod South Florida 54.40 2 6 Meehan, Jeff Umass Lowell 54.73 2 7 Meter, Nick Michigan 54.96 2 8 Strode, Brandon North Central 55.17 2 9 Prato, Peter Florida State 55.59 1 10 Jannitto, Mike Central Connecti 55.60 3 11 Duckett, Brandon Georgia Tech 56.04 1 12 Brewster, Ben Kentucky 56.49 2 13 Vidal, Tim Florida A&M 56.99 2 14 Robinson, Jason Johnson County 57.02 3 15 Solomon, Ameer Georgia Tech 57.05 3 16 Batten, Kim Unattached 57.14 3 17 Opio, John Minot State 57.28 4 18 Smith, Franz MidAmerica Nazar 57.59 1 19 Miller, Corey Ball State 57.85 2 20 Wilson, Devin Unattached 58.02 3 21 Grech, Tony South Florida 58.69 4 22 Lamb, Jonathon Ball State 58.74 2 23 Fuller-Young, Alex Colgate 59.40 3 24 Leonard, David Central Connecti 1:00.12 4 25 Kelm, Robert College of Woost 1:01.41 4 26 Sabater, Milton Central Connecti 1:03.12 4 27 Ellinger, James College of Woost 1:03.20 4

Event 49 Women 4×200 Meter Relay Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State University ‘A’ 1:35.17 1) Campbell, Tamara 2) Brown, Sharneka 3) Niako, Cynthia 4) Walker, Kimberly 2 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 1:35.47 3 University of Michigan ‘A’ 1:38.07 1) Simms, Vera 2) Knazze, Carly 3) Campbell, Chanelle 4) Arnold, Mora 4 Ball State University ‘A’ 1:38.51 1) Poulson, Christina 2) Winfrey, Crystal 3) Marshall, Alexandria 4) Dennie, Jennifer 5 University of South Florida ‘A’ 1:38.61 1) Morris, Valquisha 2) Ragot, Claire 3) Hawkins, Altaria 4) Turner, Shelltrice 6 Liberty University ‘A’ 1:39.47 1) Robinson, Mynique 2) Butts, Kena 3) Strachan, Aniska 4) Gaesser, Erica

Event 50 Men 4×200 Meter Relay Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Florida State University ‘A’ 1:23.42 1 2 Florida State University ‘B’ 1:25.99 1 3 Florida A&M University ‘A’ 1:26.90 1 1) Baptist, Jean 2) Jones, Antwain 3) Mathis, Clyde 4) 4 Ball State University ‘A’ 1:27.75 2 1) Barber, Jameson 2) Santiago, Angel 3) Krysa, Jon 4) King, Geoff 5 Johnson County Community Colle ‘A’ 1:28.97 2 1) Fannin, Krik 2) 3) White, Rodrae 4) Kirk, Josh 6 University of Michigan ‘A’ 1:29.89 2 1) Yee, Chris 2) Johansson, Kaj 3) LeGasse, Francis 4) Kiesler, Adam 7 Liberty University ‘A’ 1:30.97 1 1) Wilson, Chad 2) Ferguson, Ravanno 3) Wood, Don 4) Brinkley, Micah

Event 51 Women Distance Medley Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 12:04.63 2 Liberty University ‘A’ 12:08.11 1) Andrews, Andrea 2) Gaesser, Erica 3) Blackstone, Melissa 4) Parsons, Rebecca 3 Central Connecticut State Univ ‘A’ 12:31.79 1) Mejia, Yandira 2) Hill, Ashley 3) Dumpson, Nicole 4) Kelley, Jessica

Event 52 Men Distance Medley Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State University ‘A’ 9:54.64 1) Griffiths, Duane 2) Hornabrook, Ian 3) Lancashire, Tom 4) Martin, Antonio 2 University of Kentucky ‘A’ 9:55.95 1) Devenport, Nick 2) Amason, Justin 3) Ciurlys, Paul 4) Freeman, David 3 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 10:09.89 1) Crist, Barton 2) Trester, Matt 3) Herren, David 4) McDonagh, Neil 4 Liberty University ‘A’ 10:16.71 1) Rabe, Dan 2) Melly, Josiah 3) Brown, Jason 4) Campbell, Travis 5 University of Michigan ‘A’ 10:31.01 1) Lounis, Sebastian 2) Meter, Nick 3) Cooke, Dan 4) Schramski, Joe 6 Central Connecticut State Univ ‘A’ 10:32.44 1) Vesala, Juha 2) Tanucci, Joseph 3) McGirl, Shawn 4) Konoval, Timothy

Event 53 Women 4×400 Meter Relay Gold =================================================================== School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Florida State University ‘A’ 3:41.84q 2 2 University of South Florida ‘A’ 3:44.80q 1 3 University of Kentucky ‘A’ 3:44.84q 1 4 University of Michigan ‘A’ 3:47.39q 2 5 Florida A&M University ‘A’ 3:50.97q 1 6 Liberty University ‘A’ 3:51.14q 2 7 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 3:53.84q 1 8 Jacksonville University ‘A’ 3:54.46q 1 9 Webber College ‘A’ 4:02.19q 2 10 Missouri Southern State Colleg ‘A’ 4:08.48q 2 11 Heidelberg College ‘A’ 4:17.86q 1 12 Florida State University ‘B’ 4:19.63q 1 13 Central Connecticut State Univ ‘A’ 4:29.04q 2

Event 53 Women 4×400 Meter Relay Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Florida State University ‘A’ 3:41.86 1 2 University of South Florida ‘A’ 3:42.78 1 1) Delpino, Amber 2) General, Bente 3) Hagen, Karoline 4) Ragot, Claire 3 University of Michigan ‘A’ 3:43.85 1 1) Arnold, Mora 2) Knazze, Carly 3) Maclin, Shavonne 4) Simms, Vera 4 Liberty University ‘A’ 3:49.81 1 1) Santino, Jenni 2) Robinson, Mynique 3) Butts, Kena 4) Strachan, Aniska 5 Florida A&M University ‘A’ 3:50.29 1 1) 2) Dorcelin, Jeanna 3) Daniels, Nakia 4) Peterson, Analeta 6 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 3:50.86 1 1) Bryan, Tomoye 2) Martin, Rebecca 3) Scipio, Sasha 4) Patterson, Judith 7 University of Kentucky ‘A’ 3:57.96 1 1) Adeagbo, Olubusola 2) Brooks, Takia 3) Gordon, Jackie 4) Patton, Kendra 8 Webber College ‘A’ 4:05.00 2 1) Borders, Latesha 2) Haynes, Crystal 3) Lewis, Marquita 4) Menter, Denise

Event 54 Men 4×400 Meter Relay Gold =================================================================== School Prelims H# =================================================================== Preliminaries — Unattached Fsu ‘A’ SCR 1 — Florida State University ‘C’ SCR 2 1 Florida A&M University ‘A’ 3:11.96q 2 2 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 3:12.59q 1 3 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 3:13.75q 2 4 Ball State University ‘A’ 3:14.81q 2 5 University of Michigan ‘A’ 3:16.36q 1 6 Webber College ‘A’ 3:18.37q 2 7 Florida State University ‘B’ 3:22.77q 1 8 Central Connecticut State Univ ‘A’ 3:25.77q 1 — Famu-Unattached ‘A’ DNF 1

Event 54 Men 4×400 Meter Relay Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Florida State University ‘A’ 3:07.06 1 2 University of Michigan ‘A’ 3:14.67 1 1) Battani, David 2) Waithe, Stann 3) D’Arcy, John 4) Waits, Seth 3 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 3:15.31 1 4 Ball State University ‘A’ 3:16.54 1 1) Brown, Andrew 2) Barber, Jameson 3) King, Geoff 4) Kinkead, Kurt 5 Unattached Fsu ‘A’ 3:18.23 2 6 Webber College ‘A’ 3:21.89 1 1) Green, Rodney 2) Griffin, Joey 3) McCall, Chad 4) Mejia, Danny 7 Central Connecticut State Univ ‘A’ 3:23.07 1 1) Kennedy, Jordan 2) Williams, Markio 3) McLennan, Craig 4) Esson, Scott 8 Unattached – Chiles ‘A’ 3:34.04 2 — Florida State University ‘B’ DQ 1

Event 57 Women 200 Meter Dash Garnet =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Morrison, Kellie Unattached 24.69 0.1 9 2 Still, Mary Missouri Souther 24.71 0.1 1 3 Wright, Tiffany Jacksonville 24.79 0.1 1 4 Davy, Safiya Unattached 24.82 0.1 1 5 Mincey, Marlo Georgia Southern 24.93 -0.1 2 6 Massiah, Dana Florida State 25.03 -0.1 2 7 Mincey, Margo Georgia Southern 25.04 0.1 1 8 Campbell, Chanelle Michigan 25.05 0.1 4 9 Williams, Laura Georgia Southern 25.08 -0.1 2 10 Adams, Kimberly Florida State 25.26 -0.1 2 11 Brown, Nicole Georgia Southern 25.40 -0.1 3 12 Marshall, Alexandria Ball State 25.40 0.1 5 13 Stevenson, Natasha Jacksonville 25.57 -0.1 2 14 Johnson, Julie Michigan 25.59 0.1 5 15 Johnson, Tristin Umass Lowell 25.67 0.2 6 16 Gomes, Michelle Unattached 25.68 -0.1 3 17 Guthrie, Tanisha Ball State 25.70 0.1 5 18 Dennie, Jennifer Ball State 25.71 0.1 4 19 Patton, Kenya Kentucky 25.78 0.1 1 20 Bryan, Tomoye MidAmerica Nazar 25.87 -0.1 3 21 Ward, Ashlee South Florida 25.95 0.1 5 22 Batiste, La Sheba Georgia Southern 26.01 0.2 6 23 Green, LaToya Ucf 26.15 0.1 4 24 Rogan, Jenny Ucf 26.21 0.1 4 25 Petteway, Lindy Georgia Southern 26.28 0.1 5 26 Peterson, Analeta Florida A&M 26.34 -0.1 3 27 Strong, Kendria Unattached 26.49 -0.1 3 28 Berrios, Betsabee Unattached 26.53 -0.1 2 29 Branhart, Amanda Ball State 26.65 0.2 6 30 Debose, Morrelda Webber 26.67 0.2 6 31 Culver, Roxanne Ucf 26.79 0.1 5 32 Rodrigues, Nicole Ucf 26.81 0.1 5 33 Simmons, Doris Michigan 26.81 0.2 7 34 Frazier, Jovan Johnson County 26.95 0.2 7 35 VanHeuven, Alex Georgia Tech 27.02 0.1 5 36 Vinckier, Beth Michigan 27.04 0.2 6 37 Williams, Alishia South Florida 27.25 0.2 6 38 Reimer, Lauren Georgia Tech 27.65 -0.1 3 39 Horn, Melissa Missouri Souther 27.85 0.2 7 40 Mundry, Gillian Umass Lowell 27.86 0.2 6 41 Sullivan, Kara Central Connecti 27.96 +0.0 8 42 Seidel, Shannon Umass Lowell 28.02 +0.0 8 43 Tully, Tristan Florida State 28.09 +0.0 8 44 Goldsby, Brittani Umass Lowell 28.52 0.1 9 45 Coit, Kristin Central Connecti 29.30 0.2 7 46 Hayes, Claire Central Connecti 29.37 0.1 9 47 Lamonica, Cherie Central Connecti 30.56 0.1 9

Event 58 Men 200 Meter Dash Open =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Horn, Marquis Unattached 21.11 -1.1 1 2 Morant, Sheldon Unattached 21.32 -1.1 1 3 Huyler, Addis Unattached 21.71 -1.1 1 4 Edwards, Robin Unattached 21.84 1.1 2 5 Beamer, Donald Georgia Tech 21.91 1.1 2 6 Shaw, Ricardo Unattached 21.96 -1.1 1 7 Jones, Antwannare Unattached 22.24 1.1 2 8 Hill, Zyrus Unattached 22.98 -1.1 1

Event 59 Women 200 Meter Dash Gold =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 Kidd, Ashlee Georgia Tech 23.62 -0.1 1 2 Batten, Kim Unattached 24.18 -0.1 1 3 Evans, Cara Unattached 24.40 -0.1 1 4 Daniels, Nakia Florida A&M 24.56 -0.6 2 5 Smith, Shanta Georgia Tech 24.58 -0.1 1 6 Ingram, Talonda Kentucky 24.61 -0.1 1 6 Niako, Cynthia Florida State 24.61 -0.6 2 8 Brooks, Takia Kentucky 24.68 -0.1 1 9 Pierre-Louis, Josette Umass Lowell 24.83 -0.6 2 10 Hawkins, Altaria South Florida 24.98 -0.6 2 11 Cunningham, Giselle Georgia Southern 25.01 -0.6 2 12 Poulson, Christina Ball State 25.14 -0.6 2 13 Patton, Kendra Kentucky 25.15 -0.1 1

Event 60 Men 200 Meter Dash Gold ============================================================================ Name Year School Finals Wind Points ============================================================================ 1 Nicely, Orion MidAmerica Nazar 21.33 -1.1 2 Jones, Antwain Florida A&M 21.88 -1.1 3 Mathis, Clyde Florida A&M 22.12 -1.1 — Alphonse, Ronnie Webber FS -1.1

Event 61 Women 400 Meter Dash Garnet ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Jackson, Marla Florida State 56.88 2 2 Coleman, Bridget Ball State 57.58 1 3 Record, Tavia Ucf 58.12 1 4 Gillyard, Trendesha South Florida 58.13 2 5 Brooks, Lakisha Jacksonville 58.17 1 6 Horn, Jenifer Michigan 58.80 1 7 Williams, Ashley Jacksonville 58.94 2 8 Stringfield, Kiana Michigan 59.12 1 9 Castle, Iashia Missouri Souther 59.81 2 10 Brathwaite, Lydia Florida A&M 1:00.22 2 11 Brewer, Amanda Ball State 1:01.31 2 12 Wilhelm, Joni Heidelberg 1:01.46 3 13 Menter, Denise Webber 1:02.30 3 14 Barnhart, Laura College of Woost 1:02.52 3 15 Bayley, Sherise Unattached 1:03.16 1 16 McGarrah, Dominique Florida State 1:04.34 3 17 Jones, Nikki Heidelberg 1:06.09 3 18 Bierlein, Hannah College of Woost 1:06.48 4 19 D’Onofrio, Anastasia Heidelberg 1:09.26 4

Event 62 Men 400 Meter Dash Garnet ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Memmesheimer, Greg North Central 49.68 1 2 Brewster, Ben Kentucky 50.13 1 3 Pinherio, Diego Umass Lowell 50.60 1 4 Krysa, Jon Ball State 50.72 2 5 Daubenmier, Jacob Ball State 51.14 2 6 Boyajian, Donald Colgate 51.54 1 6 Marin, Eugenio Unattached 51.54 2 8 Ballinger, Mark College of Woost 51.60 2 9 Esson, Scott Central Connecti 51.95 1 10 Davis, Ryan Central Connecti 52.01 2 11 Leonard, David Central Connecti 52.37 2 12 Arkell, Bradley Liberty U. 53.29 2

Event 63 Women 400 Meter Dash Gold ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 Winfrey, Crystal Ball State 54.65 1 2 Massiah, Dana Florida State 54.88 1 3 Maclin, Shavonne Michigan 56.57 2 4 Mincey, Margo Georgia Southern 56.66 2 5 Gordon, Jackie Kentucky 56.85 1 6 Marshall, Alexandria Ball State 57.08 2 7 Daniels, Nakia Florida A&M 57.10 1 8 Kirk, Keri Michigan 58.02 2 9 Haynes, Crystal Webber 58.22 1 10 Gomes, Michelle Unattached 1:00.16 2

Event 64 Men 400 Meter Dash Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Raber, Ryan MidAmerica Nazar 48.49 2 Leger, Ryan Umass Lowell 49.21 3 Brown, Andrew Ball State 50.61 4 Drinkwater, John Umass Lowell 51.51 — Griffin, Joey Webber FS

Event 65 Women 800 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Parker, Andrea Michigan 2:17.03 2 Frenche, Keiona Jacksonville 2:19.13 3 Patterson, Judith MidAmerica Nazar 2:20.64 4 Belongia, Tiff Wisconsin Parksi 2:20.68 5 Prather, Julie Georgia Southern 2:21.69 6 Wilson, Katie Georgia Southern 2:22.24 7 Russell, Megan Missouri Souther 2:22.49 8 Winkler, Jill Wisconsin Parksi 2:22.80 9 Joyce, Danielle Umass Lowell 2:22.92 10 Dorcelin, Jeanna Florida A&M 2:22.96 11 Anderson, Vicky Minot State 2:23.11 12 Martin, Rebecca MidAmerica Nazar 2:25.08 13 Corbett, Jeanne Wisconsin Parksi 2:25.69 14 McCreary, Kathy College of Woost 2:28.17 15 Mejia, Yandira Central Connecti 2:28.72 16 Paffie, Cassandra North Florida 2:29.39 17 Lindsey, Rebekah North Florida 2:30.29 18 Wallace, Sarah Missouri Souther 2:30.52 19 Long, Shayla MidAmerica Nazar 2:32.29 20 Colbenson, Karina College of Woost 2:33.69 21 Averweg, Jaclyn Heidelberg 2:33.90 22 Friedlander, Tracy Florida State 2:34.69 23 Holmberg, Ashley Johnson County 2:35.09 24 Bargmann, Lucinda North Florida 2:35.89 25 Stover, Melodee Heidelberg 2:36.01 26 Greene, Shantrice Florida A&M 2:39.13 27 Swanson, Sara Florida State 2:39.39 28 Hammontree, Keely MidAmerica Nazar 2:39.66 29 Ramos, Angelina Florida State 2:42.03 30 Morrison, Cinnamon North Florida 2:44.16 31 Miller, Crystal Heidelberg 2:49.46

Event 66 Men 800 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Saunders, Michael Colgate 1:53.13 2 Griffiths, Duane Florida State 1:53.82 3 James, Tristan Florida A&M 1:53.93 4 Chapman, Bruce Florida State 1:54.64 5 Hill, Ian Colgate 1:54.74 6 Sievert, Pat North Central 1:55.28 7 Lopes, Manuel Florida A&M 1:55.48 8 Koon, Devin Florida A&M 1:55.59 9 Colon, Erick Umass Lowell 1:55.65 10 Barrett, Kyle Colgate 1:55.66 11 Konoval, Timothy Central Connecti 1:55.72 12 Kenemer, Aaron Hope College 1:55.91 13 Kennedy, Jordan Central Connecti 1:56.03 14 Shadle, Josh Unattached 1:56.05 15 Reeves, K.C. North Florida 1:57.21 16 Taft, Chris College of Woost 1:58.00 17 Baron, Clive MidAmerica Nazar 1:58.36 18 Tveter, Lars Florida State 1:58.71 19 Charles, Andrew South Florida 2:00.26 20 Brownlee, Scott Kentucky 2:00.36 21 Briscoe, Dorrell North Florida 2:00.84 22 Obernier, Ryan Unattached 2:00.90 23 Maixner, Andrew North Florida 2:01.67 24 Gustin, Jason Umass Lowell 2:01.81 25 Harper, Joey Unattached 2:02.55 26 Laurent, Hegel Unattached 2:02.57 27 Shimko, Ben North Florida 2:02.63 28 Morris, Xavier MidAmerica Nazar 2:03.01 29 Orfield, Paul North Florida 2:03.96 30 Hickey, Brian Unattached 2:05.56 31 Austin, Ryan North Florida 2:05.82 32 VanHorn, Tommy Unattached 2:06.27 33 McGirl, Shawn Central Connecti 2:06.57 34 Campbell, Jonathan Central Connecti 2:08.16 35 Hensley, Bobby Unattached 2:09.21 36 Patterson, Zac College of Woost 2:09.68 37 Marshall, Marcus Webber 2:11.58 38 McKie, Cair Central Connecti 2:11.90 — Merkel, Luke Colgate DNF

Event 67 Women 800 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sims, Jenny Georgia Tech 2:12.40 2 Hofstede, Helen Florida State 2:12.79 3 Thomas, Lindsay Florida A&M 2:14.44 4 Kozub, Karen Ucf 2:14.96 5 Jones, Anna Michigan 2:15.26 5 Gaydos, Jackie Michigan 2:15.26 7 Mondragon, Sydney Florida State 2:15.63 8 Claessens, Astrid Ucf 2:16.29 9 Jones, Christina Ucf 2:16.76 10 Ponsot, Amanda Ball State 2:17.64 11 Dirksen, Misty Georgia Tech 2:17.78 12 Pettus, India Florida State 2:17.84 13 Baaith, Fateen Unattached 2:18.48 14 Lentz, Jennifer Georgia Tech 2:18.77 15 Swick, Brittney Georgia Southern 2:22.04 16 Hampton, Maria Unattached 2:24.83

Event 68 Men 800 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Hicks, Kevin Florida A&M 1:50.61 2 Osbourne, Omar Florida A&M 1:50.62 3 Mejia, Danny Webber 1:52.12 4 Cooke, Dan Michigan 1:52.21 5 Hicks, Ramad University of We 1:53.01 6 Noyes, Tommy Unattached 1:53.15 7 Crist, Barton Georgia Tech 1:53.39 8 Kimuhu, Micheal MidAmerica Nazar 1:53.43 9 Ward, Eric Florida A&M 1:53.77 10 Griffith, Brian Florida A&M 1:54.38 11 Cooper, Robert Florida State 1:54.80 12 Smith, Stephan Unattached 1:55.14 13 Schmidt, David Georgia Tech 1:55.92 14 Potter, Chris Florida State 1:57.09

Event 69 Women 1500 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Allen-Young, Jessie Michigan 4:33.96 2 Parker, Andrea Michigan 4:35.75 3 Bell, Amanda Louisville 4:36.41 4 Kerstetter, Leah Kentucky 4:37.42 5 Benton, Christa South Florida 4:39.62 6 Way, Georganne Kentucky 4:45.50 7 Littleton, Amber North Florida 4:45.53 8 Caffey, Ashley Missouri Souther 4:46.17 9 Smith, Amber North Florida 4:48.05 10 Noelken, Jen Missouri Souther 4:50.76 11 Russell, Megan Missouri Souther 4:56.93

Event 70 Men 1500 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Weber, Jeff Hope College 3:56.23 2 Myers, Steven Unattached 4:00.88 3 Osbourne, Omar Florida A&M 4:00.89 4 White, Ryan Ucf 4:01.02 5 Albertson, Ryan Unattached 4:01.20 6 White, Brent Ucf 4:01.23 7 Callahan, Mike Umass Lowell 4:02.12 8 Rosenthal, Nate Colgate 4:02.45 9 Chumbley, Adam South Florida 4:02.49 10 Griffith, Brian Florida A&M 4:04.54 11 TerLouw, Ryan Hope College 4:04.69 12 Speed, Brant Tampa 4:04.93 13 Reeves, Nick Kentucky 4:05.04 14 Brooks, Travis Colgate 4:05.26 15 Hodges, Andrew Unattached 4:05.34 16 Ward, Eric Florida A&M 4:05.37 17 Starr, Zach North Florida 4:06.90 18 West, Brandon Florida A&M 4:08.21 19 Curran, Sean Colgate 4:08.61 20 Presto, Tim College of Woost 4:08.84 21 Alvarado, Carlos Warner 4:10.39 22 DeRoo, Scott Colgate 4:10.49 23 Thomas, Jonathan Kentucky 4:10.68 24 Sebetgut, Sammy MidAmerica Nazar 4:11.75 25 Pearson, Anthony Florida A&M 4:13.36 26 Plouffe, Steve Umass Lowell 4:13.38 27 Cox, Chris South Florida 4:16.45 28 Isabel, Andrew Colgate 4:17.58 29 Mason, Mitchell Unattached 4:19.36 30 Faitella, Joey Unattached 4:19.93 31 Wynne, Patrick College of Woost 4:24.64 32 Christian, Gerald Florida A&M 4:26.28 33 Anderson, Brandon North Florida 4:27.16 34 Innis, Josh MidAmerica Nazar 4:33.07 35 Pitts, Daniel North Florida 4:39.37

Event 71 Women 1500 Meter Run Garnet ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Allen-Young, Jessie Michigan 4:31.60 2 Gaydos, Jackie Michigan 4:32.21 3 Haefling, Dee Dee Tampa 4:40.89 4 Field, Arianne Michigan 4:44.89 5 Webster, Erin Michigan 4:45.56 6 Hartford, Nicole Ball State 4:46.56 7 Jones, Anna Michigan 4:47.80 8 Price, Kelly North Florida 4:48.79 9 Swick, Brittney Georgia Southern 4:49.66 10 Morrow, Andrea Ucf 4:50.43 11 Magee, Laura North Florida 4:50.44 12 Hampton, Maria Unattached 4:50.75 13 Boldon, Michelle Wisconsin Parksi 4:54.56 14 Ward, Rachel Michigan 4:54.87 15 Thomas, Lindsay Florida A&M 4:55.12 16 Chind, Mary Georgia Tech 4:55.55 17 Wilson, Erin Tampa 4:56.56 18 Tyler, Jennifer Jacksonville 4:57.40 19 Armsby, Ann Georgia Tech 4:58.39 20 Hill, Ashley Central Connecti 4:59.20 21 Ollar, Stacey Jacksonville 5:00.01 22 Murkowski, Pam Wisconsin Parksi 5:02.00 23 Leigh, Elizabeth North Florida 5:02.56 24 Grabowski, Jennifer Georgia Tech 5:03.90 25 Martin, Melissa Tampa 5:07.36 26 Adams, Alisha Missouri Souther 5:09.81 27 Prather, Julie Georgia Southern 5:10.57 28 Click, Erin Missouri Souther 5:13.09 29 Spoth, Catherine Georgia Tech 5:14.09 30 Zickefoose, Mary Alex Central Connecti 5:16.27 31 Jacobs, Amy Heidelberg 5:16.91 32 Biedenharn, Tina Florida State 5:18.66 33 Deatrick, Jessica Missouri Souther 5:19.90 34 Moore, Emily College of Woost 5:20.68 35 Monley, Amy Unattached 5:22.75 36 Hendrix, Ashley Missouri Souther 5:23.74 37 Brenner, Michelle Missouri Souther 5:24.17 38 Kerzie, Jessica Georgia Southern 5:25.60 39 Wilkinson, Michelle Umass Lowell 5:26.20 40 Blaisdell, Erin Umass Lowell 5:28.09 41 Puckett, Katherine Florida State 5:31.20 42 Wilson, Katie Georgia Southern 5:32.41 43 Morando, Angela North Florida 5:35.54 44 Heban, Amanda Heidelberg 5:36.82 45 Schacht, Lauren Heidelberg 5:36.88 46 Zervos, Ashley College of Woost 5:39.82 47 Lamonica, Cherie Central Connecti 5:40.51 48 Habersbrunner, Sara Florida State 5:45.96 49 Kirane, Sarah Umass Lowell 5:56.99 50 Richardson, Hilary Heidelberg 7:07.40

Event 72 Men 1500 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Landers, Kris Kentucky 3:48.03 2 Shearer, Darin Unattached 3:48.90 3 Reckart, Jerry North Florida 3:49.08 4 McDonagh, Neil Georgia Tech 3:49.92 5 Balan, Jean Kentucky 3:50.12 6 Cabada, Fernando Unattached 3:52.93 7 Morasse, Patrick Umass Lowell 3:53.06 8 Burris, Sean South Florida 3:53.68 9 Konoval, Timothy Central Connecti 3:55.41 10 Lincoln, Derek South Florida 3:56.32 11 Biladeau, Andy Unattached 3:56.38 12 Dibari, Steve Florida State 3:57.11 13 Kuhn, Rob Georgia Tech 3:57.68 14 Miletich, Alex Unattached 3:57.99 15 Jenkins, Nate Umass Lowell 3:58.18 16 Millisor, Chris Kentucky 4:03.21 17 Byers, Tom Kentucky 4:05.47 18 Herren, David Georgia Tech 4:14.53

Event 73 Women 3000 Meter Steeplechase Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Springer, Rachel Florida State 10:57.45 2 Noelken, Jen Missouri Souther 11:24.55 3 Flaig, Amber Unattached 11:50.97 4 McEnany, Sally Liberty U. 12:03.28 5 Hunter, Kelly North Florida 12:16.30 6 McFadden, Stephanie Georgia Southern 12:21.80 7 Garvin, Rachel Jacksonville 12:29.87 8 Roadarmel, Amanda Heidelberg 12:38.47 9 Georgeson, Vanessa College of Woost 13:26.65

Event 74 Men 3000 Meter Steeplechase Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Taylor, Nolan Minot State 9:03.64 2 Storojev, Denis North Florida 9:11.00 3 Di Nuzzo, Louis Colgate 9:14.70 4 Critzer, Eric Unattached 9:28.10 5 Samuel, Steve Ball State 9:30.19 6 Marion, Pat Minot State 9:31.35 7 Hemmelgarn, Alan Ball State 9:39.34 8 Teague, Caleb Johnson County 9:40.63 9 Bauer, Danny University of We 9:42.29 10 Henry, Dallas MidAmerica Nazar 9:51.37 11 Sullivan, Sean Pratt 9:55.68 12 Herz, Mitch Grinnell 9:57.21 13 Blake, Kiley Ucf 10:06.04 14 Wieczorek, Mark MidAmerica Nazar 10:25.87 15 VanSickle, Mark MidAmerica Nazar 11:43.10

Event 75 Women 10000 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Macsas, Allison Tampa 36:16.43 2 Newell, Kara Florida State 37:40.42 3 Huddleston, Sarah Ball State 37:49.87 4 Bragg, Elizabeth Tampa 38:23.23 5 Favolise, Anne Wisconsin Parksi 38:32.23 6 Meeks, Crystal Ball State 38:57.88 7 Urban, Meredith Florida State 39:16.65 8 Urbanova, Katka Minot State 40:08.33 9 Dunker, Kim Tampa 41:15.46 10 Reyes, Melissa Georgia Southern 41:23.79 11 Rebok, Mary Georgia Southern 41:36.70 12 Dircks, Emily Minot State 42:06.29

Event 76 Men 10000 Meter Run Gold ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Cabada, Fernando Unattached 30:13.23 2 Tighe, Mike Minot State 30:45.29 3 Duquette, Corey Minot State 31:17.25 4 Booth, Adam Grinnell 31:19.40 5 Impelliterri, Sal Ball State 31:28.96 6 Van Veen, Jim Florida State 31:47.04 7 Gonzalez, Elias Tampa 31:48.59 8 Russell, Kurt Navy 31:50.23 9 Kalinski, Matt Florida State 32:24.73 10 Hoover, Aaron Ball State 32:29.10 11 Adler, Jordan Unattached 32:39.71 12 Carmichael, Caleb University of We 32:43.29 13 Patterson, Shawn Unattached 32:43.50 14 Bockel, Dirk Tampa 32:55.51 15 Wallin, Chad Minot State 32:56.60 16 Gossage, Ray Ucf 33:02.69 17 Glimsdahl, Nick Minot State 33:09.27 18 Bergstedt, Jesse Minot State 33:48.98 19 Morrison, Kyle Hope College 34:30.50 20 Aguero, Matt Minot State 34:41.07 21 Knowles, Brian Minot State 34:59.59 — Kemoi, Laban Warner DNF — VanKnotsberg, Trevor Tampa DNF — Goltra, Blair Tampa DNF

Event 77 Women 4×100 Meter Relay Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 45.02 1 2 Florida State University ‘A’ 46.07 1 1) Campbell, Tamara 2) Niako, Cynthia 3) Brown, Sharneka 4) Walker, Kimberly 3 University of South Florida ‘A’ 46.55 1 1) Delpino, Amber 2) Hawkins, Altaria 3) Morris, Valquisha 4) Turner, Shelltrice 4 Ball State University ‘A’ 46.58 1 1) Abraham, Terri 2) Winfrey, Crystal 3) Dennie, Jennifer 4) Poulson, Christina 5 Georgia Southern University ‘A’ 46.80 1 1) Mincey, Margo 2) Williams, Laura 3) Brown, Nicole 4) Cunningham, Giselle 6 Florida A&M University ‘A’ 47.81 1 1) Peterson, Cicely 2) Smith, Brittney 3) Taylor, Tabitha 4) Daniels, Nakia 7 Webber College ‘A’ 47.98 2 1) Debose, Morrelda 2) Lewis, Marquita 3) Raymond, Joacine 4) Haynes, Crystal 8 Liberty University ‘A’ 48.31 2 1) Robinson, Mynique 2) Butts, Kena 3) Strachan, Aniska 4) Gaesser, Erica 9 University of Central Florida ‘A’ 48.36 2 1) Chin, Diana 2) Firby, LaTrica 3) Green, LaToya 4) Williams, Kaprice 10 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 48.85 2 1) Thompson, Kareecia 2) Bryan, Tomoye 3) Martin, Rebecca 4) Patterson, Judith

Event 78 Men 4×100 Meter Relay Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Florida State University ‘A’ 39.57 1 2 Canajama ‘A’ 41.08 1 3 Florida A&M University ‘A’ 41.28 1 1) Perriman, Brett 2) Mathis, Clyde 3) 4) Jones, Antwain 4 MidAmerica Nazarene University ‘A’ 41.49 2 1) Fulson, Ramon 2) Nicely, Orion 3) Dixon, Kenroy 4) Robinson, Dwayne 5 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 41.93 2 1) McPherson, Holt 2) Irvine, Spencer 3) Beamer, Donald 4) Person, Montrell 6 Webber College ‘A’ 41.96 1 1) Brown, Rod 2) McCall, Chad 3) Raines, Andre 4) Alphonse, Ronnie 7 Johnson County Community Colle ‘A’ 42.13 2 1) White, Rodrae 2) 3) Slater, Ryan 4) Fannin, Krik 8 Ball State University ‘A’ 42.46 2 1) King, Geoff 2) Miller, Corey 3) Santiago, Angel 4) Krysa, Jon 9 University of Michigan ‘A’ 43.32 2 1) LeGasse, Francis 2) Baldwin, Joe 3) Kiesler, Adam 4) Malonson, David

Event 79 Women 1600 Sprint Medley Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 University of South Florida ‘A’ 3:57.41 1) General, Bente 2) Hagen, Karoline 3) Morris, Valquisha 4) Turner, Shelltrice 2 University of Michigan ‘A’ 3:58.70 1) Knazze, Carly 2) Simms, Vera 3) Arnold, Mora 4) Kulchar, Jennifer 3 Florida State University ‘A’ 4:07.05 4 Florida A&M University ‘A’ 4:09.69 1) Daniels, Nakia 2) Brathwaite, Lydia 3) 4) Peterson, Cicely 5 Liberty University ‘A’ 4:14.48 1) Robinson, Mynique 2) Strachan, Aniska 3) Butts, Kena 4) Blackstone, Melissa

Event 80 Men 1600 Sprint Medley Gold ========================================================================== School Finals H# Points ========================================================================== 1 Florida State University ‘A’ 3:21.17 1 1) Campbell, Sean 2) Paiva, Joe 3) Worrell, Joclyn 4) Dzingai, Brian 2 Florida State University ‘B’ 3:27.28 1 3 University of Michigan ‘A’ 3:31.56 1 1) 2) Taylor, Nathan 3) 4) Cooke, Dan 4 Johnson County Community Colle ‘A’ 3:36.02 1 1) Boykins, Isaiah 2) Fannin, Krik 3) Kirk, Josh 4) 5 Ball State University ‘A’ 3:36.54 1 1) King, Geoff 2) Cohen, Stephen 3) Krysa, Jon 4) Santiago, Angel 6 Unnatached Minot ‘B’ 4:16.42 2 — Minot State University ‘B’ DQ 2 — Liberty University ‘A’ DQ 1 1) Nichols, Christian 2) Lyons, Chris 3) Wilson, Chad 4) Ferguson, Ravanno

Event 81 Women 4×1500 Meter Relay Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State University ‘A’ 18:19.71 1) 2) Hofstede, Helen 3) 4) Springer, Rachel 2 Liberty University ‘A’ 19:16.04 1) Parsons, Rebecca 2) Pelletier, Samantha 3) Quiroz, Reyna 4) Blackstone, Melissa 3 Ball State University ‘A’ 19:17.00 1) Ponsot, Amanda 2) Lehe, Rose 3) Hartford, Nicole 4) Scully, Jill 4 Georgia Institute of Technolog ‘A’ 20:32.43 5 Club Minot ‘A’ 20:43.46 6 Minot State University ‘A’ 21:25.37 1) Irvine, Laurel 2) Dircks, Emily 3) Binsfeld, Genny 4) Anderson, Vicky

Event 82 Men 4×1500 Meter Relay Gold ======================================================================= School Finals Points ======================================================================= 1 Florida State University ‘A’ 15:57.29 1) Cook, Kevin 2) Dibari, Steve 3) Hornabrook, Ian 4) Nickinson, Chris 2 Liberty University ‘A’ 16:07.02 1) Brown, Jason 2) Rabe, Dan 3) Nichols, Christian 4) Falat, Evan 3 Minot State University ‘A’ 16:36.65 1) Marion, Pat 2) Taylor, Nolan 3) Duquette, Corey 4) Tighe, Mike 4 Running Floridians ‘A’ 16:46.26 5 Minot State University ‘B’ 17:30.91

Event 83 Men 200 Meter Dash Garnet =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 White, Rodrae Johnson County 21.61 0.3 3 2 Baptist, Jean Florida A&M 22.13 0.1 1 3 Brown, Rod Webber 22.17 -0.1 2 4 Dixon, Kenroy MidAmerica Nazar 22.20 -0.1 2 5 Allen, Maurice Unattached 22.30 0.3 3 6 Carlson, Joshua Unattached 22.32 -0.1 2 7 Harnden, Iain Unattached 22.33 0.1 1 8 Krysa, Jon Ball State 22.37 0.1 1 9 Rivera, Emilio Unattached 22.55 -0.1 2 10 Cage, Robert Johnson County 22.55 0.1 5 11 Santiago, Angel Ball State 22.57 -0.1 2 12 Barber, Jameson Ball State 22.59 0.3 3 13 Esson, Scott Central Connecti 22.60 0.1 4 14 Fulson, Ramon MidAmerica Nazar 22.78 0.1 4 15 Raines, Andre Webber 22.84 0.1 1 16 Daubenmier, Jacob Ball State 22.86 0.3 3 17 Graves, Jeremy Liberty U. 22.89 0.1 4 18 Brown, Andrew Ball State 22.98 -0.1 2 19 Allen, Kenneth Unattached 23.01 0.3 3 20 LeGasse, Francis Michigan 23.05 0.1 4 21 McLennan, Craig Central Connecti 23.06 1.3 6 22 Ellis, Dan Colgate 23.07 0.1 4 23 Pagos, Matthew Umass Lowell 23.10 0.3 3 24 Davis, Ryan Central Connecti 23.16 0.1 4 25 Massey, Michael Georgia Tech 23.25 0.3 3 26 Jackson, Geondnell Unattached 23.30 0.1 1 27 Hamilton, Erik Umass Lowell 23.41 0.1 5 28 Tiu, Ariss Central Connecti 23.61 1.3 6 29 Jannitto, Mike Central Connecti 23.82 0.1 5 30 Kerrison, Jerrod Unattached 23.88 0.1 5 31 Foster, Jared Johnson County 24.06 1.3 6 32 Robinson, Dewayne Unattached 24.06 0.1 1 33 Sabater, Milton Central Connecti 24.34 0.1 5 34 McGirl, Shawn Central Connecti 25.45 1.3 6

Event 84 Men 400 Meter Dash Open ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ramsay, Eric Florida A&M 47.18 2 Cameron, Corey Unattached 48.05 3 Ford, Brian Georgia Tech 48.07 4 Trester, Matt Georgia Tech 48.71 5 Potter, Jason Unattached 48.96 6 Martinez, Felix IA University of 49.45

Event 89 Women Javelin Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Carlster, Emily Unattached 48.01m 157-06 2 Stephenson, Lindsey Michigan 45.91m 150-07 3 Purcell, Kate Florida State 44.12m 144-09 4 Petteway, Lindy Georgia Southern 42.92m 140-10 — Marby, Karmen Ball State ND — Ferra, Ashley Central Connecti ND — George, Lindsay Jacksonville ND — White, Meaghan Umass Lowell ND — Flittner, Holly Ball State ND

Event 90 Men Hammer Throw Garnet ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Diakos, Andrew Florida State 55.20m 181-01 2 Fryman, Andy Kentucky 51.62m 169-04 3 Holley, Brian Florida State 50.85m 166-10 4 Royal, Dan Florida State 50.14m 164-06 5 Cleaver, Kyle Ball State 50.11m 164-05 6 Dane, Travis Unattached 48.58m 159-04 7 McHugh, Chris Michigan 47.18m 154-09 8 Biggins, Tyler Liberty U. 45.56m 149-06 9 Musser, Andrew Liberty U. 40.05m 131-05 10 Dommer, Zach Ball State 37.44m 122-10 11 Barrett, Steve Liberty U. 34.99m 114-09 — Hart, Jon Liberty U. FOUL

Event 91 Women Hammer Throw Gold ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Dickerson, Jukina University of Fl 61.56m 202-00 2 Octavien, Dayana South Florida 58.53m 192-00 3 Cotten, LaQuanda University of Fl 57.91m 190-00 4 Eckel, Ashley Michigan 53.12m 174-03 5 Bickett, Melissa Michigan 52.56m 172-05 6 Parker, Simone Georgia Tech 49.72m 163-01 7 Brewer, Chandra South Florida 49.56m 162-07 8 Kinney, Amanda Florida State 46.43m 152-04 9 Sherrell, Shonna Missouri Souther 45.01m 147-08 10 Flittner, Holly Ball State 44.79m 146-11 11 Jones, Danee Missouri Souther 44.46m 145-10 12 Ekeroma, Scarlett University of Fl 43.16m 141-07 13 Kidd, Julia Ball State 43.06m 141-03 — Madere, Dore Georgia Tech FOUL

RELATED HEADLINES

Women's Track & Field Jackets Prepped for NCAA East Prelims

Cameron O'Neal will kick off day one of NCAA competition

Jackets Prepped for NCAA East Prelims
Women's Track & Field Tech Concludes 2024 ACC Outdoor Championships

Multiple Jackets earn All ACC second team honors in championship finale

Tech Concludes 2024 ACC Outdoor Championships
Women's Track & Field Lindsay Wins Bronze at ACC Championships

Helena Lindsay claims bronze medal in the women's steeplechase with season best performance.

Lindsay Wins Bronze at ACC Championships
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Legends Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets