Open mobile menu

Day 1 of Georgia Tech Invitational

Licensed to Delta Timing Group         Hy-Tek's Meet Manager 5/15/2004 10:41 AM              Georgia Tech Invitational - 5/14/2004 to 5/15/2004                                  Atlanta, GA                                    Results

Event 1 Women Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Lacy Janson Florida State 4.05m 13-03.50 2 Marilyn Testa Coastal Carolina 3.90m 12-09.50 2 Joanna Costa Unattached 3.90m 12-09.50 4 Laura Risi North Carolina 3.75m 12-03.50 4 Jackie Honey Unattached 3.75m 12-03.50 4 Andree Pickens Unattached 3.75m 12-03.50 7 Suzanne Makinson Appalachian Stat J3.75m 12-03.50 8 Laura Rosenburger Arkansas State J3.75m 12-03.50 9 Tatyana Kirichenko North Carolina 3.60m 11-09.75 9 Terri Matthews North Carolina 3.60m 11-09.75 11 Katie Fowke Ucf J3.60m 11-09.75 12 Teresa Reed NC State 3.45m 11-03.75 13 Michelle Legatt Arkansas State J3.45m 11-03.75 — Michele Velez Unattached NH — Rhian Jenks North Carolina NH — Beth Jordan Clemson NH — Krissy Thompson Clemson NH — Nicolene Galas Eastern Illinois NH — Nisana Anderson Arkansas State NH — Laura Tiezsen Western Carolina NH — Kira Barcus Georgia Tech NH — Sarah Young Clemson NH

Event 2 Men Javelin Throw ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Roald Bradstock Unattached 73.94m 242-07 2 Jacobus Smit Virginia Tech 71.92m 235-11 3 Brian Kollar Unattached 70.21m 230-04 4 Matt Murdock Iowa State 63.26m 207-06 5 Thomas Jordan Coastal Carolina 63.11m 207-01 6 Rory Magner North Carolina 62.96m 206-07 7 Derek Goguen Notre Dame 61.80m 202-09 8 Josh Lee Western Carolina 59.22m 194-03 9 Aaron Grobengeiser Eastern Illinois 57.53m 188-09 10 Anthony Hoover Georgia Tech 56.66m 185-11 11 Marcus Canty Georgia Tech 56.54m 185-06 — Tyson Hilgenberg Iowa State ND — Bruce Smith Unc-Wilmington FOUL — Alan Susi Wake Forest FOUL — Mike Hauck Wake Forest FOUL — Bruno Parker Morehouse FOUL — Kristo Galeta W. Kentucky FOUL — TJ Taylor Gardner-Webb FOUL — Willie Butler SC State DNF — Deshawn Gregg SC State DNF

Event 3 Women Javelin Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Lavern Eve Doyle Mgt 56.71m 186-01 2 Inge Jorgensen Virginia 54.21m 177-10 3 Dee O’Connell Unattached 51.07m 167-07 4 Beth Crocus Richmond 44.36m 145-06 5 Kate Purcell Florida State 42.86m 140-07 6 Lindsey Smith Richmond 41.09m 134-10 7 Lindy Petteway Georgia Southern 40.34m 132-04 8 Kate Duman Notre Dame 39.78m 130-06 9 Dana Sizemore Coastal Carolina 39.39m 129-03 9 Annie Bobiak Virginia 39.39m 129-03 11 Kalya Gassmann Wake Forest 38.82m 127-04 12 Sarah Convery Virginia 37.09m 121-08 — Katie Pickett Clemson FOUL — Kedrin Madar Carson-Newman DNF — Andrea Pressley Jacksonville DNF

Event 4 Men Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Joe Allen Holyfield Int 7.76m 0.6 25-05.50 2 Osbourne Moxey Nike 7.60m 0.8 24-11.25 3 Darryl Reeves SC State 7.51m 0.5 24-07.75 4 Marion Mason Aia 7.49m 1.2 24-07.00 5 Sean Robbins Ashland Elite 7.46m 0.3 24-05.75 6 Daniel Kaczmarczyk Iowa State 7.42m 0.6 24-04.25 7 JJ Sturm Mid. Tenn. State 7.32m 0.3 24-00.25 8 Isaac Robinson Unattached 7.30m 0.4 23-11.50 9 Tony Douglas Iowa State 7.29m 1.2 23-11.00 10 Terrance McDaniel Clemson 7.26m 0.5 23-10.00 11 Sheldon Rivens North Carolina 7.24m 0.2 23-09.00 12 George Kitchens Clemson 7.22m 0.6 23-08.25 13 Eddie Mcduffie Albany State 7.17m 0.9 23-06.25 14 Chris Gillis Baylor 7.12m 1.2 23-04.50 14 Xavier Goddard Western Carolina 7.12m 0.2 23-04.50 16 Courtney Wright Florida State 7.03m 0.2 23-00.75 16 Randell Flimmons Morehouse 7.03m 0.2 23-00.75 — Chris Whitmore Xavier LA FOUL NWI — Holt McPherson Georgia Tech FOUL NWI — Roderick Drayton Unattached FOUL NWI — Johann Crichlow SC State FOUL NWI — Marcus Graham Xavier LA FOUL NWI — Russell Landy Miami FOUL NWI — Clyde Gibson Mid. Tenn. State FOUL NWI — Justin Davis Western Carolina FOUL NWI — Brandon Rhoulac Albany State FOUL NWI — Aaron Dolores Miami FOUL NWI — Edward Wright Voorhees FOUL NWI — Ryan Harris Morehouse FOUL NWI — Tate Titus Voorhees FOUL NWI — LeMarcus Hallman Voorhees FOUL NWI — Richard Ellis Alabama A&M FOUL NWI — Craig Whitlock US Army FOUL NWI — Cameron Dayne Morehouse FOUL NWI — Bili Lawal Morehouse FOUL NWI — Christopher Davis Claflin FOUL NWI — Derrick Harpe Claflin FOUL NWI — Terence Williams Claflin FOUL NWI — Ricky Argro Florida State FOUL NWI — Jamorya Funderburk Unattached DNF NWI — John Gorham Unattached DNF NWI — Walter Davis Nike DNF NWI — Devin Hester Miami DNF NWI — Edwin Samson Livingstone DNF NWI — Justin McCorkle SC State DNF NWI — Joey Brightbill Ashland U. DNF NWI

Event 5 Women Long Jump ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 Tameisha King Adidas 6.25m 0.5 20-06.25 2 Ola Sesay Unattached 6.22m 0.8 20-05.00 3 April Holliness Baylor 6.12m 0.5 20-01.00 4 Lakadron Ivery Baylor 6.04m 0.9 19-09.75 5 Brenda Faluade Miami 5.96m 0.9 19-06.75 6 Caroline Harvey Virginia 5.94m -0.2 19-06.00 7 Kiamesha Otey Unattached 5.89m +0.0 19-04.00 8 Tisha Waller Nike 5.88m 1.7 19-03.50 9 Jumoke Alowonle Iowa State 5.85m 0.8 19-02.50 10 Celine Nyanga SC State 5.76m +0.0 18-10.75 11 Diana Chin Ucf 5.71m 0.5 18-09.00 12 Shameka Harris Western Carolina 5.69m 1.5 18-08.00 12 Ronda White Appalachian Stat 5.69m +0.0 18-08.00 14 LaTrica Firby Ucf 5.66m 0.3 18-07.00 14 Brandit Copper Unattached 5.66m +0.0 18-07.00 16 Brandy Depland Georgia Tech 5.61m 1.0 18-05.00 17 Amber Williams Miami 5.59m 0.7 18-04.25 18 Priya Hoze Iowa State 5.57m 1.0 18-03.25 19 Jessica DeFreitas Unattached 5.55m 1.2 18-02.50 20 Chinela Davis Miami 5.53m 0.6 18-01.75 21 Denise Morgan Hampton 5.51m 0.2 18-01.00 22 Chasity Johnson Coastal Carolina 5.48m 0.7 17-11.75 23 Julee Wilson Richmond 5.46m +0.0 17-11.00 23 Ninita McCan Fort Valley Stat 5.46m +0.0 17-11.00 25 Charlene Walker Florida State 5.39m +0.0 17-08.25 26 Monique Maloney Lees-McRae Colle 5.38m 1.3 17-08.00 26 Margo Robinson Gardner-Webb 5.38m 0.2 17-08.00 26 Felicia Walters Claflin 5.38m 0.4 17-08.00 29 Kasola Smith Ut-Chattanooga 5.34m +0.0 17-06.25 30 Katrina Moultrie Clemson 5.33m 0.6 17-06.00 31 LaSheena Rice Albany State 5.32m 0.6 17-05.50 32 Saskia Triesscheijn Virginia Tech 5.25m 1.3 17-02.75 33 Shari Reese Cumberland 5.21m 1.4 17-01.25 34 Ashley McNeill Georgia Tech 5.17m 0.2 16-11.50 34 Agata Kosuda Iowa State 5.17m 0.2 16-11.50 — Amanda Mack Claflin ND NWI — LaQuita Ball SC State ND NWI — Darcell Hill Georgia State ND NWI — Kirby Blackley Findlay ND NWI — Andrea Pressley Jacksonville ND NWI — Sheena Dawkins NC State ND NWI — Penny Blackwell Dekalb Inter. ND NWI — Daffaney Holmes Fort Valley Stat ND NWI — Amy Seward Miami ND NWI — Alex VanHeuven Georgia Tech ND NWI — Cora Johnson SC State ND NWI — Daphne Pierre-Louis Fiu ND NWI — Samantha Frazier Fort Valley Stat ND NWI

Event 6 Men Shot Put ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Chris Adams Ashland Elite 18.55m 60-10.50 2 Derek Gilson Clemson 17.44m 57-02.75 3 Jay Heddell SE Missouri 17.17m 56-04.00 4 Matt Lombardi Clemson 17.11m 56-01.75 5 John Fallone Florida State 17.09m 56-01.00 6 Zeb Sion Georgia Tech 16.85m 55-03.50 7 Candon Powell Arkansas State 16.82m 55-02.25 8 Mitchell Pope NC State 16.75m 54-11.50 9 Bryan Vickers Unattached 16.74m 54-11.25 10 Jonathan Spillman Georgia Tech 16.65m 54-07.50 11 Jamal Salahuddin Iowa State 16.28m 53-05.00 12 Stephen Gibbs Arkansas State 16.17m 53-00.75 13 Dorian Scott Unattached 16.14m 52-11.50 14 Anthony Greer Appalachian Stat 16.06m 52-08.25 15 John Paul Blankenship Concord College 15.86m 52-00.50 16 Blake Dickson Ashland U. 15.80m 51-10.00 17 Scotty Pippens Albany State 15.48m 50-09.50 — Johnny Wilson Xavier LA ND — Kerry Brown Appalachian Stat ND — Josh Carter Wake Forest ND — Walker Anderson Virginia ND — Kristo Galeta W. Kentucky ND — Adam Nelson Doyle Mgt FOUL — Raigo Toompuu W. Kentucky FOUL — Willie Parker Mid. Tenn. State FOUL — Bob Smith Appalachian Stat FOUL

Event 7 Women Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Laura Gerraughty North Carolina 17.41m 57-01.50 2 Adriane Blewitt Ashland Elite 16.50m 54-01.75 3 Adrienne Moss Miami 15.19m 49-10.00 4 Lindsay Neuberger Wake Forest 15.02m 49-03.50 5 Beverly Burnett Appalachian Stat 14.97m 49-01.50 6 Angela Bertholdt Unattached 14.88m 48-10.00 7 Lindsey Nelson Florida State 14.41m 47-03.50 8 Heather Jenkins SE Missouri 14.36m 47-01.50 9 Andrea Pressley Jacksonville 14.25m 46-09.00 10 Kelly Fazekas North Carolina 13.78m 45-02.50 11 Tiffany Evans Radford 13.75m 45-01.50 12 Megan Youse SE Missouri 13.20m 43-03.75 13 Courtney Wood W. Kentucky 13.18m 43-03.00 14 Stephanie Jeffers Jacksonville 13.12m 43-00.50 15 Diane Schreiber Richmond 13.05m 42-09.75 16 Frannie Carvajal West Virginia We 13.03m 42-09.00 17 Della Clark Clemson 12.83m 42-01.25 18 Lauren Reimer Georgia Tech 12.82m 42-00.75 19 Jen Tinney Unattached 12.79m 41-11.50 20 Erin Greunke W. Kentucky 12.67m 41-07.00

Event 8 Women 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Natalie Hughes Florida State 4:16.68 2 Kerry Meagher Notre Dame 4:16.88 3 Carol Henry North Carolina 4:17.42 4 Anna Sherman Wake Forest 4:17.80 5 Jessica Eldridge Oklahoma 4:18.30 6 Marlies Overbeeke Virginia Tech 4:19.04 7 Laura Lavoie Kansas 4:19.09 8 Julia Lucas NC State 4:19.66 9 Molly Huddle Notre Dame 4:20.47 10 Helen Hofstede Florida State 4:20.58 11 Nikeya Green Wake Forest 4:21.58 12 Jessica Huff Iowa State 4:22.16 13 Romy Krueger North Florida 4:23.78 14 Lauren King Notre Dame 4:24.52 15 Sharon O’Connor Virginia 4:26.17 16 Erin Merten Unattached 4:27.18 17 Renee Gunning NC State 4:27.38 18 Shannon Wommack Ut-Chattanooga 4:28.27 19 Anne Bersagel Wake Forest 4:28.46 20 Heather Lee Campbell 4:28.55 21 Megan Manthe Kansas 4:29.35 22 Shannon Hawrylo Virginia 4:30.52 23 Anne Marie Moutsinga Coastal Carolina 4:31.47 24 Morgan Ekemo Virginia Tech 4:32.54 25 Jennifer Lentz Georgia Tech 4:32.76 26 Monique Ortega Baylor 4:34.45 27 Brigid Power St. Thomas 4:35.66 28 Stephanie Madia Notre Dame 4:35.88 29 Claudia Beitel Florida Atlantic 4:36.17 30 Agnes Kipkuna Kennesaw State 4:36.44 31 Jenny Sims Georgia Tech 4:37.43 32 Lauren Blankenship Samford 4:37.49 33 Kathleen Turchin Ut-Chattanooga 4:39.26 34 Lanni Marchant Ut-Chattanooga 4:39.32 35 Michelle Brewer Samford 4:40.03 36 Nicole Matthews Findlay 4:40.07 37 Jessica Fleming Ashland U. 4:40.59 38 Evelyn Rojas Warner 4:40.96 39 Katherine Herring Uah 4:41.10 40 Jenny Wottle Samford 4:44.31 41 Kirby Cross Georgia Tech 4:44.49 42 Magdalena Polko Kennesaw State 4:46.33 43 Meghan Owen North Carolina 4:47.92 44 Ann Armsby Georgia Tech 4:49.64 45 Penny Tinker Clayton State 4:51.89 46 Neta Ezer Georgia Tech 4:53.45 47 Mary Chind Georgia Tech 4:53.83 48 Jennifer Grabowski Georgia Tech 4:57.64 49 Catherine Spoth Georgia Tech 5:10.77

Event 9 Men 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Eliud Njubu Doyle Mgt 3:41.10 2 Brendon Mahoney Georgia Tech 3:41.43 3 Karl Savage ZapFitness 3:41.59 4 Kurt Benninger Notre Dame 3:41.95 5 Kevin Somok Notre Dame 3:42.26 6 Jonas Hamm Texas 3:42.33 7 Tom Lancashire Florida State 3:43.31 8 Goran Nava Radford 3:44.07 9 Andy Smith NC State 3:44.46 10 Salah Hussien Oklahoma 3:44.77 11 Eric Morrison Notre Dame 3:44.92 12 Nate Iler Unattached 3:46.04 13 Cameron Schwehr Kansas 3:46.26 14 Alex Tatu Virginia 3:46.63 15 Bo Price Baylor 3:47.01 16 Colin Sullivan Ut-Chattanooga 3:47.05 17 Taylor Milne Unattached 3:47.24 18 Kevin Rhue Richmond 3:48.34 19 Jason Bialka Unattached 3:48.77 20 Vincent Ambrico Notre Dame 3:48.95 21 Kyle King Baylor 3:49.33 22 Matt Clark Clemson 3:49.66 23 Josh Madathil Kansas 3:49.82 24 Joe McDaniel Cumberland 3:50.14 25 Bobby Mack NC State 3:50.46 26 Derrick Wyatt Clemson 3:50.91 27 Brian McGovern North Carolina 3:51.74 28 Jason Coleman Oklahoma 3:51.77 29 Tom Falvey North Carolina 3:52.23 30 Adam Puett Western Carolina 3:52.50 31 Chris Nickinson Florida State 3:52.62 32 Daniel Strackeljahn Eastern Illinois 3:52.99 33 Omar Osbourne Florida A&M 3:53.05 34 Tim Caramore Richmond 3:53.26 35 Corey Ylinen Iowa State 3:53.66 36 Will Christian Virginia 3:54.42 37 Kevin Hicks Florida A&M 3:54.78 38 Walton Kingsbery Virginia 3:55.38 39 Calum Neff Arkansas-Little 3:55.93 40 Doug Currie Coastal Carolina 3:56.28 41 Jerry Reckart North Florida 3:56.68 42 Ian Cronin Duke 3:57.95 43 Rick Bement Ashland U. 3:59.11 44 LaShaun Smith Delaware State 3:59.42 45 Dan Wiltgen Iowa State 3:59.83 46 Rob Kuhn Georgia Tech 4:00.92 47 Linas Salkauskas Ut-Chattanooga 4:01.62 48 Brandon Griffin Arkansas-Little 4:02.49 49 Jason Butler Jacksonville Sta 4:03.28 50 David Kawa Berry 4:03.39 51 David Herren Georgia Tech 4:05.64 52 Ben Krichko Berry 4:06.60 53 Brad Wharton Wake Forest 4:06.94 54 Michael Sinagra Georgia Tech 4:08.60 55 Tony Juarez Clayton State 4:09.26 56 Blake Fertitta Unattached 4:10.03 57 Adam Gaske Gardner-Webb 4:11.09 — Pablo Durana North Carolina DNF — Dan Taylor Iowa State DNF — Brian Rosetti ZapFitness DNF — Musa Kimeli Mobile DNF — Neil McDonagh Georgia Tech DNF — Jon Seaton West Georgia DQ

Event 10 Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Lucinda Hull NC State 10:19.01 2 Kris Roth NC State 10:31.16 3 Dawn Cleary Unattached 10:34.43 4 Emily Schnitkey Youngstown St. 10:45.69 5 Claudin Hull NC State 10:46.04 6 Angela Marvin Baylor 10:52.61 7 Catherine Odell Oklahoma 10:54.79 8 Selenia Sekulic Wake Forest 10:55.19 9 Carrie Selmer Winthrop 11:05.11 10 Julie Pitney Findlay 11:10.06 11 Lisa Crampton Belmont 11:10.36 12 Andrea Morrow Ucf 11:12.24 13 Catherine Major Wake Forest 11:14.39 14 Lindsey Kozlowski Coastal Carolina 11:20.89 15 Kara Hill Wake Forest 12:17.65

Event 11 Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jake Stout Eastern Illinois 8:55.50 2 Aaron Saft Mizuno 8:56.04 3 Terah Kipchiris Coastal Carolina 9:00.00 4 Ryan Fenton Clemson 9:02.01 5 Mark Floreani Texas 9:04.69 6 Francis Korir Kennesaw State 9:06.53 7 Blake Culp Oklahoma 9:06.97 8 Cameron Keel Texas 9:10.14 9 Cristan Duvall Georgia Tech 9:11.48 10 Ryan Neuhart Virginia 9:13.00 11 Ryan Johnson Notre Dame 9:13.36 12 Zach Zeller Texas 9:16.28 13 Jeff Cutrer Texas 9:17.46 14 Johnny Mitchell Coastal Carolina 9:55.18 15 Adam Jones Georgia Tech 9:58.35

Event 12 Women 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Jackie Concaugh New Balance 16:58.70 2 Sara Day US Army 17:07.57 3 Jenny Warford Unattached 17:16.68 4 Brittany Brockman Baylor 17:18.10 5 Jill Miller Wake Forest 17:31.46 6 Erin Franklin Wake Forest 17:31.97 7 Nigisti Negussie Georgia State 17:45.60 8 Brooke McDaniel Uah 17:50.53 9 Kelly Price North Florida 17:53.31 10 Jenn Feenstra Georgia State 18:02.30 11 Lindsey Waldrop Troy State 18:04.43 12 Brittney Mensen Samford 18:09.78 13 Laura Magee North Florida 18:34.04 14 Micki Logue Unc Asheville 18:37.40 15 Andrea Smith Georgia State 18:45.32 16 Erin Hardin Berry 18:46.41 17 Rasa Kavaliauskaite Kennesaw State 18:48.00 18 Cassandra Paffie North Florida 18:53.54 19 Rachael Heim Georgia Tech 18:55.32 20 Maggie Hunter Virginia Intermo 18:56.55 21 Brittany Powers Florida Atlantic 19:01.24 22 Laurie Cook Berry 19:10.24 23 Emily Sutton Berry 19:56.47 24 Erin Clouse Cumberland 21:09.39 — Neta Ezer Georgia Tech DNF — Romy Krueger North Florida DNF — Belinda Bargmann Troy State DNF

Event 13 Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Sean Stevens Wake Forest 14:38.84 2 Luke Beevor Florida State 14:49.55 3 Ryan Emery Atlanta TC 14:53.12 4 Phil Latter Unc Asheville 14:55.49 5 Eddie Rodriguez Florida State 15:02.15 6 Joseph Mutai Kennesaw State 15:04.39 7 Root Kirbach Unc Asheville 15:09.35 8 Kyle Lounsbury High Point 15:16.09 9 Brett Dettmering Berry 15:26.90 10 Jon Brenenstuhl Cumberland 15:38.79 11 Andrew Ice Wake Forest 15:47.88 12 Dave Bell Unc Asheville 15:53.80 13 Zach Starr North Florida 16:05.12 14 Brad Franklin Berry 16:24.23 15 Zack Huston Berry 16:37.99 16 Matt Lucas Berry 17:36.77 — Nelson Oliveira Coastal Carolina DNF — Derek Nakluski High Point DNF — Gaben Moore Georgia Tech DNF — Brian Smith Wake Forest DNF — Chris Nickinson Florida State DNF

RELATED HEADLINES

April 12, 2019 Five PR's Leads the Way for the Jackets

Jackets will host the Georgia Tech Invitational April 19 - 20

Five PR's Leads the Way for the Jackets
April 11, 2019 Track to Participate in the Joe Walker Invite

Tech traveling with six student-athletes

Track to Participate in the Joe Walker Invite
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets