Open mobile menu

Complete Results for Georgia Tech Invitational

May 18, 2002

Recap

Licensed to Delta Timing Group Hy-Tek’s Meet Manager 5/18/2002 01:09 PM Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA Results

Women Heptathlon ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 931 Heather Sterlin Unattached 5652 2 932 Kim Schiemenz Unattached 5562 3 38 Lauren Maul Austin Peay 5489 4 934 Jennifer Hoppe Unattached 5423 5 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 5279 6 939 Linise Gordon Unattached 5112 7 199 Amber Williams Miami 4871 8 941 Jamie Grayzer Wake Forest 4778 9 944 Kelly Faber Unattached 4657 10 933 Oluchi Elechi Unattached 4646 11 938 Keisha Ewing Unattached 4612 12 943 Shani Boston Unattached 4592 13 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 4354 14 940 Lindsay Malmgrem Unattached 4132 15 946 Julie Stackhouse Furman 4089

Men Decathlon ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 910 Chad Smith Unattached 8133 2 914 Stephen Harris Tennessee 7520 3 947 Alex Sprague Unattached 7379 4 912 Bevan Hart US Army 7155 5 911 Trafton Rodgers Unattached 7120 6 915 Dave Stewart Unattached 6753 7 913 David Pope Unattached 6608 8 928 Fred Townsend South Caroli 6548 9 917 Josh Jones Samford 6331 10 916 Daniel Hunter Mississippi 6296 11 922 Raymond Felton Coastal Caro 6041 12 924 Robert Bates Unattached 6011 13 927 Kalen Scheidt Unattached 5943 14 925 Mike Eskind Wake Forest 5465 15 919 Mike Cvelbar North Caroli 4878

Licensed to Delta Timing Group Hy-Tek’s Meet Manager 5/18/2002 12:57 PM Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA Results

Heptathlon: #4 Women 200 Meter Dash Heptathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 199 Amber Williams Miami 24.98 -0.9 3 889 2 38 Lauren Maul Austin Peay 25.39 -0.9 3 851 3 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 25.45 0.2 1 846 4 941 Jamie Grayzer Wake Forest 25.91 0.2 1 805 5 413 Josie Hahn Vanderbilt 26.85 -1.4 2 724 6 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 27.36 0.2 1 682 7 946 Julie Stackhouse Furman 27.43 -0.9 3 676 8 936 Lauren Reimer Georgia Tech 28.88 0.2 1 563

Heptathlon: #1 Women 100 Meter Hurdles Heptathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 13.80 1.2 2 1007 2 199 Amber Williams Miami 13.85 1.2 2 1000 3 38 Lauren Maul Austin Peay 14.42 1.5 3 920 4 941 Jamie Grayzer Wake Forest 14.58 1.2 2 898 5 413 Josie Hahn Vanderbilt 15.25 -0.2 1 809 6 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 15.27 1.5 3 806 7 946 Julie Stackhouse Furman 16.25 1.2 2 684 8 936 Lauren Reimer Georgia Tech 17.12 1.5 3 583

Heptathlon: #2 Women High Jump Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 38 Lauren Maul Austin Peay 1.78m 5-10.00 953 2 932 Kim Schiemenz Unattached 1.75m 5-08.75 916 3 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 1.72m 5-07.75 879 3 940 Lindsay Malmgrem Unattached 1.72m 5-07.75 879 5 413 Josie Hahn Vanderbilt 1.69m 5-06.50 842 6 934 Jennifer Hoppe Unattached 1.66m 5-05.25 806 6 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 1.66m 5-05.25 806 8 938 Keisha Ewing Unattached 1.63m 5-04.25 771 9 931 Heather Sterlin Unattached 1.60m 5-03.00 736 9 943 Shani Boston Unattached 1.60m 5-03.00 736 11 199 Amber Williams Miami 1.57m 5-01.75 701 11 933 Oluchi Elechi Unattached 1.57m 5-01.75 701 11 936 Lauren Reimer Georgia Tech 1.57m 5-01.75 701 14 941 Jamie Grayzer Wake Forest 1.54m 5-00.50 666 15 944 Kelly Faber Unattached 1.51m 4-11.50 632 15 946 Julie Stackhouse Furman 1.51m 4-11.50 632 15 939 Linise Gordon Unattached 1.51m 4-11.50 632 — 942 Jill Kovalchik Wake Forest NH

Heptathlon: #3 Women Shot Put Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 933 Oluchi Elechi Unattached 14.28m 46-10.25 813 2 938 Keisha Ewing Unattached 12.87m 42-02.75 719 3 932 Kim Schiemenz Unattached 12.76m 41-10.50 711 4 936 Lauren Reimer Georgia Tech 12.53m 41-01.50 696 5 934 Jennifer Hoppe Unattached 12.24m 40-02.00 677 6 943 Shani Boston Unattached 12.01m 39-05.00 662 7 413 Josie Hahn Vanderbilt 12.00m 39-04.50 661 8 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 11.58m 38-00.00 633 9 940 Lindsay Malmgrem Unattached 11.22m 36-09.75 610 10 931 Heather Sterlin Unattached 11.11m 36-05.50 602 11 38 Lauren Maul Austin Peay 10.83m 35-06.50 584 12 939 Linise Gordon Unattached 10.63m 34-10.50 571 13 941 Jamie Grayzer Wake Forest 10.51m 34-05.75 563 14 199 Amber Williams Miami 10.28m 33-08.75 548 15 944 Kelly Faber Unattached 10.00m 32-09.75 529 16 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 9.34m 30-07.75 486 17 946 Julie Stackhouse Furman 7.78m 25-06.25 385

Decathlon: #1 Men 100 Meter Dash Decathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 921 Rick Hill Clemson 10.97 -0.2 3 867 2 914 Stephen Harris Tennessee 11.04 0.2 2 852 3 916 Daniel Hunter Mississippi 11.06 -0.2 3 847 4 925 Mike Eskind Wake Forest 11.35 0.2 1 784 5 928 Fred Townsend South Caroli 11.36 0.2 2 782 6 919 Mike Cvelbar North Caroli 11.53 -0.2 3 746 7 922 Raymond Felton Coastal Caro 11.69 -0.2 3 713 8 917 Josh Jones Samford 11.77 0.2 1 697

Decathlon: #5 Men 400 Meter Dash Decathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 914 Stephen Harris Tennessee 48.21 1 899 2 921 Rick Hill Clemson 48.63 1 879 3 910 Chad Smith Unattached 48.76 1 873 4 947 Alex Sprague Unattached 49.54 1 836 5 912 Bevan Hart US Army 49.64 1 831 6 913 David Pope Unattached 49.77 2 825 7 920 Andy Giesler Oakley Int. 49.95 1 817 8 919 Mike Cvelbar North Caroli 49.95 2 817 9 928 Fred Townsend South Caroli 50.38 2 797 10 929 Treon Penson Unattached 50.66 3 784 11 911 Trafton Rodgers Unattached 50.67 1 784 12 925 Mike Eskind Wake Forest 51.03 3 768 13 923 Scott Carlton Unattached 51.20 1 760 14 918 Mike Quokamakki Unattached 51.41 2 751 15 922 Raymond Felton Coastal Caro 51.53 3 745 16 915 Dave Stewart Unattached 51.62 3 741 17 917 Josh Jones Samford 51.72 3 737 18 916 Daniel Hunter Mississippi 51.78 2 734 19 924 Robert Bates Unattached 51.82 3 733 20 930 Dan Dearing Unattached 54.30 2 627 21 927 Kalen Scheidt Unattached 55.29 3 587

Decathlon: #4 Men High Jump Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 914 Stephen Harris Tennessee 2.08m 6-09.75 878 2 947 Alex Sprague Unattached 2.02m 6-07.50 822 3 920 Andy Giesler Oakley Int. 1.96m 6-05.00 767 3 928 Fred Townsend South Caroli 1.96m 6-05.00 767 5 913 David Pope Unattached 1.93m 6-04.00 740 5 910 Chad Smith Unattached 1.93m 6-04.00 740 5 915 Dave Stewart Unattached 1.93m 6-04.00 740 8 911 Trafton Rodgers Unattached 1.90m 6-02.75 714 8 916 Daniel Hunter Mississippi 1.90m 6-02.75 714 10 912 Bevan Hart US Army 1.87m 6-01.50 687 10 921 Rick Hill Clemson 1.87m 6-01.50 687 12 918 Mike Quokamakki Unattached 1.84m 6-00.50 661 13 919 Mike Cvelbar North Caroli 1.81m 5-11.25 636 13 924 Robert Bates Unattached 1.81m 5-11.25 636 13 925 Mike Eskind Wake Forest 1.81m 5-11.25 636 16 927 Kalen Scheidt Unattached 1.78m 5-10.00 610 17 929 Treon Penson Unattached 1.75m 5-08.75 585 17 917 Josh Jones Samford 1.75m 5-08.75 585 19 923 Scott Carlton Unattached 1.72m 5-07.75 560 20 930 Dan Dearing Unattached 1.69m 5-06.50 536 20 922 Raymond Felton Coastal Caro 1.69m 5-06.50 536 — 926 Greg McCormick Georgia Tech NH

Decathlon: #2 Men Long Jump Decathlon ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 918 Mike Quokamakki Unattached 7.20m 1.5 23-07.50 862 2 910 Chad Smith Unattached 7.18m 1.5 23-06.75 857 3 920 Andy Giesler Oakley Int. 7.07m 0.6 23-02.50 830 4 914 Stephen Harris Tennessee 6.86m 1.7 22-06.25 781 5 913 David Pope Unattached 6.85m 0.7 22-05.75 778 6 912 Bevan Hart US Army 6.83m 2.6 22-05.00 774 7 927 Kalen Scheidt Unattached 6.78m 2.4 22-03.00 762 8 916 Daniel Hunter Mississippi 6.68m 1.7 21-11.00 739 9 947 Alex Sprague Unattached 6.59m 0.5 21-07.50 718 10 911 Trafton Rodgers Unattached 6.48m -0.5 21-03.25 693 11 925 Mike Eskind Wake Forest 6.47m 1.3 21-02.75 691 12 928 Fred Townsend South Caroli 6.42m 2.4 21-00.75 679 13 915 Dave Stewart Unattached 6.38m -0.4 20-11.25 670 14 923 Scott Carlton Unattached 6.36m 2.4 20-10.50 666 15 917 Josh Jones Samford 6.29m 3.5 20-07.75 650 16 929 Treon Penson Unattached 6.21m 1.9 20-04.50 632 17 924 Robert Bates Unattached 6.20m 2.6 20-04.25 630 18 921 Rick Hill Clemson 6.16m 2.1 20-02.50 621 19 919 Mike Cvelbar North Caroli 6.10m -0.4 20-00.25 608 20 930 Dan Dearing Unattached 5.91m 2.7 19-04.75 567 21 922 Raymond Felton Coastal Caro 5.05m 0.2 16-07.00 392 — 926 Greg McCormick Georgia Tech DNF NWI

Decathlon: #3 Men Shot Put Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 910 Chad Smith Unattached 15.16m 49-09.00 800 2 920 Andy Giesler Oakley Int. 15.15m 49-08.50 799 3 947 Alex Sprague Unattached 14.84m 48-08.25 780 4 913 David Pope Unattached 13.88m 45-06.50 721 5 911 Trafton Rodgers Unattached 13.56m 44-06.00 701 6 923 Scott Carlton Unattached 13.35m 43-09.75 689 7 921 Rick Hill Clemson 12.99m 42-07.50 667 8 919 Mike Cvelbar North Caroli 12.96m 42-06.25 665 9 918 Mike Quokamakki Unattached 12.80m 42-00.00 655 10 929 Treon Penson Unattached 12.64m 41-05.75 645 11 925 Mike Eskind Wake Forest 12.61m 41-04.50 643 12 912 Bevan Hart US Army 12.47m 40-11.00 635 13 922 Raymond Felton Coastal Caro 12.25m 40-02.25 622 14 915 Dave Stewart Unattached 12.02m 39-05.25 608 15 914 Stephen Harris Tennessee 11.79m 38-08.25 594 16 917 Josh Jones Samford 11.70m 38-04.75 588 17 916 Daniel Hunter Mississippi 11.63m 38-02.00 584 18 924 Robert Bates Unattached 11.34m 37-02.50 566 19 930 Dan Dearing Unattached 10.58m 34-08.50 521 20 928 Fred Townsend South Caroli 10.40m 34-01.50 510 21 927 Kalen Scheidt Unattached 10.10m 33-01.75 492

Licensed to Delta Timing Group Hy-Tek’s Meet Manager 5/18/2002 12:57 PM Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA Results

Heptathlon: #7 Women 800 Meter Run Heptathlon ========================================================================== Name Year School Finals H# Points ========================================================================== 1 931 Heather Sterlin Unattached 2:15.20 2 890 2 946 Julie Stackhouse Furman 2:20.81 2 813 3 932 Kim Schiemenz Unattached 2:24.54 2 763 4 38 Lauren Maul Austin Peay 2:25.73 2 747 5 934 Jennifer Hoppe Unattached 2:26.22 2 741 6 941 Jamie Grayzer Wake Forest 2:27.33 1 727 7 944 Kelly Faber Unattached 2:28.43 1 713 8 939 Linise Gordon Unattached 2:30.08 2 692 9 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 2:30.47 2 687 10 199 Amber Williams Miami 2:31.98 1 668 11 938 Keisha Ewing Unattached 2:35.05 1 631 12 943 Shani Boston Unattached 2:36.05 1 619 13 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 2:43.89 1 529

Heptathlon: #5 Women Long Jump Heptathlon ====================================================================================== Name Year School Finals Wind Points ====================================================================================== 1 931 Heather Sterlin Unattached 6.32m 0.2 20-09.00 949 2 38 Lauren Maul Austin Peay 5.99m 2.3 19-08.00 846 3 933 Oluchi Elechi Unattached 5.71m -0.7 18-09.00 762 4 934 Jennifer Hoppe Unattached 5.70m -0.7 18-08.50 759 5 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 5.46m -0.3 17-11.00 688 6 939 Linise Gordon Unattached 5.44m -0.5 17-10.25 683 7 199 Amber Williams Miami 5.43m -0.7 17-09.75 680 8 932 Kim Schiemenz Unattached 5.21m -1.7 17-01.25 617 9 944 Kelly Faber Unattached 5.09m 2.2 16-08.50 584 10 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 5.08m -1.5 16-08.00 581 11 941 Jamie Grayzer Wake Forest 5.00m 0.5 16-05.00 559 11 938 Keisha Ewing Unattached 5.00m 1.5 16-05.00 559 13 940 Lindsay Malmgrem Unattached 4.96m -0.8 16-03.25 548 13 946 Julie Stackhouse Furman 4.96m 1.1 16-03.25 548 15 943 Shani Boston Unattached 4.93m -1.4 16-02.25 540

Heptathlon: #6 Women Javelin Throw Heptathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 932 Kim Schiemenz Unattached 42.04m 137-11 706 2 933 Oluchi Elechi Unattached 38.66m 126-10 642 3 945 Rhonda Ray Ut-San Anton 37.12m 121-09 612 4 939 Linise Gordon Unattached 36.91m 121-01 608 5 931 Heather Sterlin Unattached 36.84m 120-10 607 6 934 Jennifer Hoppe Unattached 36.20m 118-09 595 7 38 Lauren Maul Austin Peay 35.87m 117-08 588 8 941 Jamie Grayzer Wake Forest 34.39m 112-10 560 9 940 Lindsay Malmgrem Unattached 34.02m 111-07 553 10 944 Kelly Faber Unattached 33.21m 108-11 538 11 943 Shani Boston Unattached 28.95m 95-00 457 12 244 Tatyana Kirichenko North Caroli 25.46m 83-06 391 13 199 Amber Williams Miami 25.12m 82-05 385 14 946 Julie Stackhouse Furman 23.34m 76-07 351 15 938 Keisha Ewing Unattached 22.13m 72-07 329

Decathlon: #10 Men 1500 Meter Run Decathlon ======================================================================= Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 914 Stephen Harris Tennessee 4:29.96 745 2 912 Bevan Hart US Army 4:42.01 668 3 922 Raymond Felton Coastal Caro 4:42.93 662 4 910 Chad Smith Unattached 4:45.81 644 5 915 Dave Stewart Unattached 4:46.81 638 6 913 David Pope Unattached 4:54.66 591 7 917 Josh Jones Samford 5:05.34 529 8 947 Alex Sprague Unattached 5:05.83 527 9 927 Kalen Scheidt Unattached 5:05.96 526 10 916 Daniel Hunter Mississippi 5:13.27 486 11 924 Robert Bates Unattached 5:19.69 452 12 928 Fred Townsend South Caroli 5:23.97 430 13 911 Trafton Rodgers Unattached 5:26.55 417

Decathlon: #6 Men 110 Meter Hurdles Decathlon =============================================================================== Name Year School Finals Wind H# Points =============================================================================== 1 910 Chad Smith Unattached 14.19 0.5 1 950 2 928 Fred Townsend South Caroli 14.48 -1.3 2 913 3 914 Stephen Harris Tennessee 14.63 0.5 1 895 4 911 Trafton Rodgers Unattached 14.72 0.5 1 884 5 947 Alex Sprague Unattached 14.84 0.5 1 869 6 913 David Pope Unattached 15.09 0.5 1 839 7 924 Robert Bates Unattached 15.21 0.6 3 824 8 921 Rick Hill Clemson 15.27 -1.3 2 817 9 916 Daniel Hunter Mississippi 15.35 0.6 3 808 10 912 Bevan Hart US Army 15.36 0.5 1 807 11 918 Mike Quokamakki Unattached 15.39 -1.3 2 803 12 920 Andy Giesler Oakley Int. 15.47 0.5 1 794 13 922 Raymond Felton Coastal Caro 16.30 0.6 3 699 14 915 Dave Stewart Unattached 16.30 -1.3 2 699 15 917 Josh Jones Samford 16.46 -1.3 2 682 16 925 Mike Eskind Wake Forest 16.47 0.6 3 681 17 927 Kalen Scheidt Unattached 17.48 0.6 3 575 — 919 Mike Cvelbar North Caroli DNF 0.5 1 — 923 Scott Carlton Unattached DNF -1.3 2

Decathlon: #8 Men Pole Vault Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 912 Bevan Hart US Army 5.05m 16-06.75 926 2 910 Chad Smith Unattached 4.85m 15-11.00 865 3 911 Trafton Rodgers Unattached 4.45m 14-07.25 746 3 947 Alex Sprague Unattached 4.45m 14-07.25 746 5 917 Josh Jones Samford 4.25m 13-11.25 688 5 915 Dave Stewart Unattached 4.25m 13-11.25 688 7 927 Kalen Scheidt Unattached 4.15m 13-07.25 659 7 914 Stephen Harris Tennessee 4.15m 13-07.25 659 9 922 Raymond Felton Coastal Caro 4.05m 13-03.50 631 10 928 Fred Townsend South Caroli 3.95m 12-11.50 603 10 925 Mike Eskind Wake Forest 3.95m 12-11.50 603 12 924 Robert Bates Unattached 3.75m 12-03.50 549 13 916 Daniel Hunter Mississippi 3.05m 10-00.00 369 — 919 Mike Cvelbar North Caroli NH — 913 David Pope Unattached NH

Decathlon: #7 Men Discus Throw Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 910 Chad Smith Unattached 46.32m 152-00 794 2 920 Andy Giesler Oakley Int. 45.72m 150-00 782 3 911 Trafton Rodgers Unattached 44.67m 146-07 760 4 947 Alex Sprague Unattached 41.40m 135-10 693 5 918 Mike Quokamakki Unattached 41.05m 134-08 686 6 915 Dave Stewart Unattached 41.03m 134-07 686 7 919 Mike Cvelbar North Caroli 40.05m 131-05 666 8 925 Mike Eskind Wake Forest 39.71m 130-03 659 9 913 David Pope Unattached 39.22m 128-08 649 10 917 Josh Jones Samford 38.46m 126-02 633 11 914 Stephen Harris Tennessee 36.65m 120-03 597 12 916 Daniel Hunter Mississippi 36.43m 119-06 592 13 923 Scott Carlton Unattached 34.74m 114-00 558 14 921 Rick Hill Clemson 33.75m 110-09 539 15 922 Raymond Felton Coastal Caro 32.05m 105-02 505 16 924 Robert Bates Unattached 31.41m 103-01 492 17 928 Fred Townsend South Caroli 30.61m 100-05 476 18 927 Kalen Scheidt Unattached 29.27m 96-00 450 19 912 Bevan Hart US Army 28.87m 94-09 442

Decathlon: #9 Men Javelin Throw Decathlon ================================================================================= Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 919 Mike Cvelbar North Caroli 60.15m 197-04 740 2 910 Chad Smith Unattached 58.53m 192-00 716 3 913 David Pope Unattached 55.36m 181-07 668 4 914 Stephen Harris Tennessee 52.12m 171-00 620 5 912 Bevan Hart US Army 50.34m 165-02 594 6 928 Fred Townsend South Caroli 50.16m 164-07 591 7 947 Alex Sprague Unattached 49.01m 160-09 574 8 911 Trafton Rodgers Unattached 48.43m 158-11 565 9 915 Dave Stewart Unattached 48.23m 158-03 562 10 917 Josh Jones Samford 46.84m 153-08 542 11 922 Raymond Felton Coastal Caro 46.40m 152-03 536 12 927 Kalen Scheidt Unattached 43.25m 141-11 489 13 916 Daniel Hunter Mississippi 38.71m 127-00 423 14 924 Robert Bates Unattached 35.75m 117-03 381

Licensed to Delta Timing Group Hy-Tek’s Meet Manager 5/18/2002 01:00 PM Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA Results

Women 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 351 Carmen Douma Unattached 4:14.60 2 237 Shalane Flanagan North Caroli 4:15.37 3 263 Lauren King Notre Dame 4:17.33 4 218 Tiffany McWilliams Mississippi 4:20.13 5 236 Erin Donohue North Caroli 4:20.72 6 389 Rachel Sauder Unattached 4:22.56 7 15 Andreina Byrd Arkansas 4:23.70 8 29 Spring Dawson Auburn 4:25.26 9 262 Megan Johnson Notre Dame 4:26.77 10 430 Kara Mullin Wake Forest 4:30.10 11 303 Janet Rono Southern Mis 4:31.09 12 268 Deidre Emerson Oral Roberts 4:31.67 13 26 Leah Thorvilson Arkansas-Lit 4:32.55 14 418 Olga Cronin W. Kentucky 4:33.60 15 425 Theresa Fath Wake Forest 4:34.10 16 421 Jill Shannon W. Kentucky 4:34.46 17 416 Anne Machalinski Vanderbilt 4:38.63 18 419 Cara Nichols W. Kentucky 4:41.88 19 423 Danielle Coon Wake Forest 4:41.98 20 433 Adralyn Wendel Wake Forest 4:43.89 21 9 Missy Dock Appalachian 4:44.32 22 75 Jessica Newton Florida 4:44.75 23 66 Mason Cathey Florida 4:46.41 24 131 Eboni Crosby Georgia Tech 4:47.59 25 427 Catherine Major Wake Forest 4:48.79 26 308 Lisa Riedel Southwestern 4:50.03 27 114 Kelley Hagen Georgia 4:56.77 28 405 Elizabeth Kinneer Valparaiso 5:00.94 29 133 Amanda Gilley Georgia Tech 5:09.38

Women 3000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 140 Renee Metivier Georgia Tech 9:32.55 — 389 Rachel Sauder Unattached DNF — 357 Maria Ghizzoni Unattached DNF

Women 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 422 Anne Bersagel Wake Forest 16:50.22 2 93 Vicki Gill Florida Stat 17:23.09 3 261 Jennifer Handley Notre Dame 17:23.62 4 12 Sarah Primeau Appalachian 17:43.83 5 420 Bonita Paul W. Kentucky 18:02.87 6 410 Elizabeth Whiting Valparaiso 18:10.34 7 347 Christy Csorna Unattached 18:22.51 8 409 Carrie Waterman Valparaiso 18:59.89 — 369 Janelle Krause Unattached DNF — 429 Jill Miller Wake Forest DNF

Women 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 243 Carol Henry North Caroli 10:04.66 2 232 Liz Awtrey North Caroli 10:42.50 3 415 Kylene Kownurko Vanderbilt 10:45.02 4 41 allison mills Belmont 10:52.58 5 401 Abby Hurst Uw-Milwaukee 10:57.33 6 117 Erin Kelley Georgia 11:16.38 7 408 Rachel Stoehr Valparaiso 11:46.12 8 47 Carlajane Costanti Charleston S 12:01.99 9 406 Amanda Lee Valparaiso 12:15.15

Women Long Jump =============================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 264 Tameisha King Notre Dame 6.50m 0.8 21-04.00 2 119 Tasha Mahone Georgia 6.35m +0.0 20-10.00 3 190 Kareen Clarke Miami 6.28m 1.8 20-07.25 4 271 Precious Madison Sam Houston 6.27m 0.6 20-07.00 5 266 Amber Candiy Oral Roberts 6.25m -0.4 20-06.25 6 96 Kim Jones Florida Stat 6.21m 0.2 20-04.50 7 132 Jessica DeFreitas Georgia Tech 6.19m 1.4 20-03.75 8 358 Tongela Givens Unattached 6.12m 2.3 20-01.00 9 107 Krysha Bayley Georgia 6.11m 0.6 20-00.50 10 343 Natasha Coleman Unattached 6.09m 0.8 19-11.75 10 144 Mishanta Reyes Georgia Tech 6.09m +0.0 19-11.75 12 933 Oluchi Elechi Unattached 6.03m 1.2 19-09.50 13 192 Gina Harris Miami 5.96m 0.4 19-06.75 14 20 Kerri-ann Mitchell Arkansas 5.90m 1.5 19-04.25 15 81 Yolanda Thompson Florida 5.89m 1.5 19-04.00 15 290 chelsea hammond South Caroli 5.89m 2.2 19-04.00 17 191 Chinela Davis Miami 5.84m 0.6 19-02.00 18 193 Sharianne Lawson Miami 5.76m 1.4 18-10.75 19 241 Leshawn Gee North Caroli 5.72m 1.7 18-09.25 20 163 Jasmin Jackson Houston 5.69m 2.6 18-08.00 20 160 Denise Morgan High Point 5.69m 2.4 18-08.00 22 221 Tawanna Norman N. Carolina 5.67m 1.0 18-07.25 23 381 Jada Phelps Unattached 5.65m 0.4 18-06.50 24 24 Camille Robinson Ark State 5.64m -0.3 18-06.00 25 177 Andria Booker Lsu 5.63m 0.9 18-05.75 26 432 Cassy Richards Wake Forest 5.58m 0.8 18-03.75 27 85 Vicki Briggs Florida Atla 5.56m 0.4 18-03.00 28 282 rashida abdul-mali South Caroli 5.52m 1.1 18-01.50 29 212 Marquita Aldridge Mississippi 5.51m 1.6 18-01.00 30 249 Amber Reddick Nc-Charlotte 5.45m 1.2 17-10.75 31 176 Lynetta Randolph Lamar 5.31m 1.1 17-05.25 — 204 Kim Freeman Mid. Tenn. S ND NWI — 18 Angel Heath Arkansas ND NWI — 402 Stephanie Kenesie Uw-Milwaukee ND NWI

Women Shot Put ========================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals ========================================================================== 1 79 Candice Scott Florida 16.86m 55-03.75 2 242 Laura Gerraughty North Caroli 16.15m 53-00.00 3 300 Chandra Brewer South Florid 15.45m 50-08.25 4 67 LaQuanda Cotten Florida 15.42m 50-07.25 5 233 Ibiene Benibo North Caroli 15.22m 49-11.25 6 294 india odum South Caroli 14.66m 48-01.25 7 166 Sharon Davis Jackson Stat 14.55m 47-09.00 8 50 Jackie Hudgins Clemson 14.36m 47-01.50 9 70 Erin Gilreath Florida 13.94m 45-09.00 10 135 Dana Hall Georgia Tech 13.82m 45-04.25 11 289 keri groover South Caroli 13.30m 43-07.75 12 23 Isela Mendoza Ark State 13.24m 43-05.25 13 138 Angela Levens Georgia Tech 13.19m 43-03.25 14 69 Scarlett Ekeroma Florida 12.97m 42-06.75 15 411 Vensherrie Campbel Vanderbilt 12.76m 41-10.50 16 404 Holly Hagen Valparaiso 10.65m 34-11.25

Women Javelin Throw ========================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals ========================================================================== 1 370 Kim Kreiner Unattached 56.25m 184-06 2 417 Dee O’Connell Virginia Tec 51.20m 168-00 3 341 Emily Carlsten Unattached 50.97m 167-03 4 111 Lindsay Daniel Georgia 49.88m 163-08 5 336 Dominique Bilodeau Unattached 48.04m 157-07 6 316 Denita Miller Tennessee 47.34m 155-04 7 97 Karen Rademeyer Florida Stat 46.89m 153-10 8 329 Jelena Jurlina Tulane 45.60m 149-07 9 22 Jessica Sommerfeld Arkansas 44.92m 147-04 10 330 Helmi Leppanen Tulane 43.82m 143-09 11 327 Amanda Mason Troy State 43.34m 142-02 12 44 Nadine Clarke Bethune-Cook 43.19m 141-08 13 403 Jessica Cherringto Valparaiso 42.80m 140-05 14 293 heather nisbet South Caroli 37.49m 123-00

Men 1500 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 889 Tom Parlapiano Villanova 3:42.69 2 888 Jason Jabaut Villanova 3:43.59 3 457 Said Ahmed Arkansas 3:44.82 4 611 Taylor Milne High Point 3:45.42 5 720 Eric Morrison Notre Dame 3:46.12 6 460 James Hatch Arkansas 3:46.16 7 637 Kris Gilmore McNeese Stat 3:46.21 8 882 Cornelius Hill Uw-Milwaukee 3:46.29 9 862 Thomas Morgan Unattached 3:46.66 10 623 Jack Morgan Kentucky 3:48.60 11 511 Dan Gibson Davidson 3:49.28 12 721 Kevin Somok Notre Dame 3:49.36 13 860 Drew McCauley Unattached 3:50.01 14 895 Mike Altieri Wake Forest 3:50.02 15 723 Joe Amburn Sam Houston 3:50.51 16 617 Justin Amason Kentucky 3:50.58 17 592 Neil McDonagh Georgia Tech 3:52.02 18 558 Chevazz Brown Georgia 3:52.33 19 517 George McCleary Emory 3:53.20 20 691 Josh Baker Nc-Charlotte 3:53.31 21 578 Matt McMaster Georgia Stat 3:53.41 22 695 Ian Dickinson Nc-Charlotte 3:53.95 23 525 Courtney Chambers Florida 3:54.85 24 464 Mike Taylor Arkansas 3:55.10 25 497 Campbell Claridge Coastal Caro 3:55.33 26 780 Rob Cloutier Tennessee 3:55.88 27 602 Joe Stegall Georgia Tech 3:56.23 28 482 Tony Juarez Clayton Stat 3:56.77 29 897 Chris Estwanik Wake Forest 3:56.89 30 565 Will Howard Georgia 3:57.25 31 630 Billy Bohlke Lsu 3:57.80 32 646 Levi Sybert Mid. Tenn. S 3:58.08 33 506 Joe McDaniel Cumberland 3:58.25 34 554 Maarten van den He Florida Stat 3:59.99 35 896 Jimmy Butler Wake Forest 4:00.59 36 593 Matt O’Brien Georgia Tech 4:01.80 37 899 Nathan Sisco Wake Forest 4:02.99 38 610 Dan Gariepy High Point 4:03.49 39 906 James Irwin Western Caro 4:04.20 40 902 Jon Seaton West Georgia 4:07.30 41 901 Brian Harper West Georgia 4:12.40 42 794 Kenny Schappert Tennessee 4:16.83

Men 5000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 802 Herbert Mwangi Texas Christ 14:22.68 2 821 Malcolm Campbell Unattached 14:24.10 3 838 Michael Green Unattached 14:25.43 4 609 Tommy Evans High Point 14:47.29 5 577 Adam Tribble Georgia 14:48.40 6 594 Kyle Rabbitt Georgia Tech 14:53.30 7 586 Phillip Gable Georgia Tech 15:06.35 8 830 Bob Dickie Unattached 15:08.04 9 852 Dan Kahn Unattached 15:31.15 10 580 Jeffrey Boyd Georgia Tech 15:36.04 11 887 Rick Wenger Valparaiso 16:12.71 — 500 Jon Brenenstuhl Cumberland DNF

Men 3000 Meter Steeplechase ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 863 Aaron Nodolf Unattached 9:21.67 2 886 Doug Brown Valparaiso 9:38.82 3 706 Mike Ryan Nc-Charlotte 9:53.68

Men Long Jump =============================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals Wind =============================================================================== 1 703 Will Montgomery Nc-Charlotte 7.74m 0.6 25-04.75 2 709 Blair Woodward North Caroli 7.69m 1.0 25-02.75 3 767 Brain Johnson Southern 7.68m 0.5 25-02.50 4 855 Clayton Latham Unattached 7.60m -0.1 24-11.25 5 719 Cedric Scott Northwestern 7.58m 1.5 24-10.50 6 868 Tom Pappas Unattached 7.47m 2.3 24-06.25 7 466 Ramon Washington Arkansas 7.43m 0.3 24-04.50 8 814 Joe Allen Unattached 7.42m -0.1 24-04.25 9 806 Michael Acree Troy State 7.40m 1.8 24-03.50 10 842 Anthony Harris Unattached 7.29m 0.9 23-11.00 11 468 Jason Hinton Ark State 7.27m 0.4 23-10.25 11 741 Courage Idusuyi SE Louisiana 7.27m -0.6 23-10.25 13 453 Holt McPherson Appalachian 7.15m 1.3 23-05.50 14 585 Brian Fraser Georgia Tech 7.14m 2.4 23-05.25 15 891 Jonathon Brown W. Kentucky 7.05m 2.6 23-01.75 16 654 Chris Lawson Mississippi 7.02m 1.4 23-00.50 17 858 Rephel Martin Unattached 7.00m 0.2 22-11.75 18 699 John Hubbard North Caroli 6.93m 1.9 22-09.00 19 848 Erik Jenkins Unattached 6.83m 1.0 22-05.00 20 582 Chris Crawley Georgia Tech 6.75m 0.9 22-01.75 21 489 George Kitchens Clemson 6.73m 1.9 22-01.00 22 516 TJ Jennings Emory 6.36m 0.6 20-10.50 — 865 Marcus O’Neal Unattached FOUL NWI

Men Shot Put ========================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals ========================================================================== 1 686 Reese Hoffa New York AC 20.05m 65-09.50 2 618 Jeff Chakouian Kentucky 19.20m 63-00.00 3 696 Ian Douglas North Caroli 18.43m 60-05.75 4 744 Jay Heddell SE Missouri 17.34m 56-10.75 5 551 Dorian Scott Florida Stat 17.09m 56-01.00 6 698 Vikas Gowda North Caroli 17.03m 55-10.50 6 884 Jon Manke Uw-Milwaukee 17.03m 55-10.50 8 599 Zeb Sion Georgia Tech 16.04m 52-07.50 9 601 Jonathan Spillman Georgia Tech 15.95m 52-04.00 10 837 Derrick Gilson Unattached 15.47m 50-09.25 11 894 Raigo Toompuu W. Kentucky 15.40m 50-06.25 12 492 Matt Lombardi Clemson 14.95m 49-00.75 13 566 David Lemen Georgia 13.31m 43-08.00

Men Javelin Throw ========================================================================== Top 9 advance to final. Name Year School Finals ========================================================================== 1 438 Breaux Greer Adidas 80.40m 263-09 2 816 Roald Bradstock Unattached 74.00m 242-09 3 834 Latrell Frederick Unattached 73.47m 241-00 4 598 Chris Sinotte Georgia Tech 72.53m 237-11 5 849 Joshua Johnson Unattached 72.25m 237-00 6 771 Mike Hazle Southwest Te 71.81m 235-07 7 576 Trevor Snyder Georgia 71.51m 234-07 8 634 Blake Theriot Lsu 68.70m 225-05 9 796 Leigh Smith Tennessee 64.99m 213-03 10 716 Shane Curlee Northwestern 61.46m 201-08 11 566 David Lemen Georgia 61.14m 200-07 12 861 Jason McMullen Unattached 60.94m 199-11 13 868 Tom Pappas Unattached 59.97m 196-09 14 638 Greg Doughty Memphis 58.51m 191-11 15 751 scott alsup South Caroli 57.03m 187-01 16 588 Anthony Hoover Georgia Tech 53.92m 176-11 17 900 Alan Susi Wake Forest 53.47m 175-05 18 718 Jeremy Lofton Northwestern 52.74m 173-00

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 28 Women 100 Meter Dash ================================================================ Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 11.30 NCAA Prov: P 11.55 Meet: # 11.11 1991 Gwen Torrance, Nike South Track: * 11.11 1991 Gwen Torrance, Nike South Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Wind: 3.9 1 Willisa Heintz Mississippi 11.56 2 Amandi Rhett Georgia Tech 11.62 3 Shaunta Pelham Florida A&M 11.82 4 Melynnie Dade Grambling 13.09 — aleen bailey South Carolina DNS — lisa barber South Carolina DNS — Beatrice Utondu-Okoye Unattached DNS Section 2 Wind: 0.7 1 Nakeya Crutchfield Florida State 11.59 2 Emma Wade SC State 11.60 3 Wyllesheia Myrick Miami 11.63 4 LaToya White Texas Christian 11.78 5 Chaunte Baldwin Texas Christian 11.87 6 Camille Pouncy Northwestern St. 12.05 7 Krysha Bayley Georgia 12.17 8 Precious Madison Sam Houston 12.75 Section 3 Wind: 4.6 1 Teresa Bundy Florida State 11.37P 2 Amber Robinson Florida 11.44P 3 Anissa Gainey North Carolina 11.54P 4 Peta-Gay Barrett Speed Dynamics 11.59 5 Sherita King Georgia 11.77 6 Anita Howard Unattached 11.78 7 khalilah carpenter South Carolina 11.79 8 mechelle lewis South Carolina 11.84 Section 4 Wind: -0.8 1 Elva Goulbourne Auburn 11.56 2 Judyth Kitson Alabama 11.74 3 Camille Harper Mississippi St. 11.85 4 alexis joyce South Carolina 12.17 5 Michelle Dixon Unc-Charlotte 12.57 — Timicka Clarke Auburn DNS — Ananka Clark North Texas DNS — Shontae Johnson Southwest Texas DNS Section 5 Wind: 0.7 1 De’Haisha Trotter Tennessee 11.71 2 Keenan Gibson Memphis 11.88 3 Marsha Dawkins Oral Roberts 11.92 4 Jessica DeFreitas Georgia Tech 11.93 5 Kimberly Walker Florida State 12.10 6 Veronica Wabukawo Unattached 12.25 — Alisha McClinton Georgia Tech DNS — Ninita McCan Savannah State DNS Section 6 Wind: 0.7 1 Wiande Moore Miami 12.03 2 Wanikka Vance Mississippi 12.09 3 Chinela Davis Miami 12.09 4 Felicia Fant NC State 12.15 5 Zanta Marble Georgia State 12.15 6 Daquia McCoy Florida Atlantic 12.48 — Chiquita Stephens Mississippi DNS — Marquita Aldridge Mississippi DNS Section 7 Wind: -0.4 1 erica whipple South Carolina 11.63 2 Bernadette Washington Unc-Charlotte 12.16 3 Vicki Briggs Florida Atlantic 12.34 4 Marissa Shipp Fort Valley State 12.59 5 Jessica Render Fort Valley State 13.23 — Ellye Bernardi Rhodes DNS — Jennifer Claud Appalachian State DNS — Kenya Hodge-Greene Savannah State DNS ======================================================================== Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 11.30 NCAA Prov: P 11.55 Meet: # 11.11 1991 Gwen Torrance, Nike South Track: * 11.11 1991 Gwen Torrance, Nike South Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== Finals 1 Teresa Bundy Florida State 11.37P 4.6 3 2 Amber Robinson Florida 11.44P 4.6 3 3 Anissa Gainey North Carolina 11.54P 4.6 3 4 Willisa Heintz Mississippi 11.56 3.9 1 5 Elva Goulbourne Auburn 11.56 -0.8 4 6 Nakeya Crutchfield Florida State 11.59 0.7 2 7 Peta-Gay Barrett Speed Dynamics 11.59 4.6 3 8 Emma Wade SC State 11.60 0.7 2 9 Amandi Rhett Georgia Tech 11.62 3.9 1 10 Wyllesheia Myrick Miami 11.63 0.7 2 11 erica whipple South Carolina 11.63 -0.4 7 12 De’Haisha Trotter Tennessee 11.71 0.7 5 13 Judyth Kitson Alabama 11.74 -0.8 4 14 Sherita King Georgia 11.77 4.6 3 15 LaToya White Texas Christian 11.78 0.7 2 16 Anita Howard Unattached 11.78 4.6 3 17 khalilah carpenter South Carolina 11.79 4.6 3 18 Shaunta Pelham Florida A&M 11.82 3.9 1 19 mechelle lewis South Carolina 11.84 4.6 3 20 Camille Harper Mississippi St. 11.85 -0.8 4 21 Chaunte Baldwin Texas Christian 11.87 0.7 2 22 Keenan Gibson Memphis 11.88 0.7 5 23 Marsha Dawkins Oral Roberts 11.92 0.7 5 24 Jessica DeFreitas Georgia Tech 11.93 0.7 5 25 Wiande Moore Miami 12.03 0.7 6 26 Camille Pouncy Northwestern St. 12.05 0.7 2 27 Wanikka Vance Mississippi 12.09 0.7 6 28 Chinela Davis Miami 12.09 0.7 6 29 Kimberly Walker Florida State 12.10 0.7 5 30 Felicia Fant NC State 12.15 0.7 6 31 Zanta Marble Georgia State 12.15 0.7 6 32 Bernadette Washington Unc-Charlotte 12.16 -0.4 7 33 Krysha Bayley Georgia 12.17 0.7 2 34 alexis joyce South Carolina 12.17 -0.8 4 35 Veronica Wabukawo Unattached 12.25 0.7 5 36 Vicki Briggs Florida Atlantic 12.34 -0.4 7 37 Daquia McCoy Florida Atlantic 12.48 0.7 6 38 Michelle Dixon Unc-Charlotte 12.57 -0.8 4 39 Marissa Shipp Fort Valley State 12.59 -0.4 7 40 Precious Madison Sam Houston 12.75 0.7 2 41 Melynnie Dade Grambling 13.09 3.9 1 42 Jessica Render Fort Valley State 13.23 -0.4 7 — Ananka Clark North Texas DNS 4 — lisa barber South Carolina DNS 1 — Alisha McClinton Georgia Tech DNS 5 — Shontae Johnson Southwest Texas DNS 4 — Ninita McCan Savannah State DNS 5 — Beatrice Utondu-Okoye Unattached DNS 1 — Chiquita Stephens Mississippi DNS 6 — Ellye Bernardi Rhodes DNS 7 — Marquita Aldridge Mississippi DNS 6 — aleen bailey South Carolina DNS 1 — Jennifer Claud Appalachian State DNS 7 — Timicka Clarke Auburn DNS 4 — Kenya Hodge-Greene Savannah State DNS 7

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 44 Women 100 Meter Dash Final ============================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ============================================================================== Finals 1 Elva Goulbourne Auburn 11.56 11.43 0.8 2 Amber Robinson Florida 11.44 11.52 0.8 3 Amandi Rhett Georgia Tech 11.62 11.56 0.8 4 Teresa Bundy Florida State 11.37 11.60 0.8 5 Emma Wade SC State 11.60 11.69 0.8 6 Willisa Heintz Mississippi 11.56 11.70 0.8 7 Anissa Gainey North Carolina 11.54 11.81 0.8 — Nakeya Crutchfield Florida State 11.59 DNF

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 38 Women 200 Meter Dash ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 4 Wind: 1.6 1 Dana Rogers Georgia Tech 24.50 24.93 2 Saraque Whittaker Miami 24.80 24.94 3 Jenise Winston Miami 24.70 24.99 4 Kitoya Carter Miami 24.50 25.07 5 Ellye Bernardi Rhodes 25.24 25.67 6 Cassy Richards Wake Forest 25.30 25.74 7 Tosan Osaigbovo Georgia Tech NT 26.46 — Cara Evans Unattached 24.50 DNS ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: 1.0 1 Wyllesheia Myrick Miami 23.55 23.52 2 De’Haisha Trotter Tennessee 23.47 23.64 3 Crystal Cox Unattached 23.41 23.68 4 Vronique Wilson Fiu 23.20 24.01 5 Donna Howard Unattached 23.56 24.01 — Nakeya Crutchfield Florida State 23.45 DNS — Peta-Gay Barrett Speed Dynamics 23.56 DNS — Shaunta Pelham Florida A&M 23.12 DNS Section 2 Wind: 2.6 1 Lauryn Williams Miami 23.64 23.63 2 Tremedia Brice Texas Southern 23.61 23.87 3 Ayesha Boyd Notre Dame 23.60 23.91 4 Illia Miles Georgia 23.63 24.07 5 Keenan Gibson Memphis 23.66 24.27 6 Sherita King Georgia 23.67 24.39 7 Amandi Rhett Georgia Tech 23.60 24.39 8 Anita Howard Unattached 23.80 24.43 Section 3 Wind: -0.4 1 Marsha Dawkins Oral Roberts 23.98 24.20 2 Zanta Marble Georgia State 23.92 24.55 3 Daquia McCoy Florida Atlantic 23.89 24.80 4 Norma-Jean Harry Savannah State 24.40 25.11 5 Felicia Fant NC State 24.00 25.25 6 Cheryl Garner Lamar 23.87 25.28 7 Shanta Smith Georgia Tech 24.40 25.38 — alexis joyce South Carolina 24.20 DNS ================================================================================= Name Year School Seed Finals Wind H# ================================================================================= Finals 1 Wyllesheia Myrick Miami 23.55 23.52 1.0 1 2 Lauryn Williams Miami 23.64 23.63 2.6 2 3 De’Haisha Trotter Tennessee 23.47 23.64 1.0 1 4 Crystal Cox Unattached 23.41 23.68 1.0 1 5 Tremedia Brice Texas Southern 23.61 23.87 2.6 2 6 Ayesha Boyd Notre Dame 23.60 23.91 2.6 2 7 Vronique Wilson Fiu 23.20 24.01 1.0 1 8 Donna Howard Unattached 23.56 24.01 1.0 1 9 Illia Miles Georgia 23.63 24.07 2.6 2 10 Marsha Dawkins Oral Roberts 23.98 24.20 -0.4 3 11 Keenan Gibson Memphis 23.66 24.27 2.6 2 12 Sherita King Georgia 23.67 24.39 2.6 2 13 Amandi Rhett Georgia Tech 23.60 24.39 2.6 2 14 Anita Howard Unattached 23.80 24.43 2.6 2 15 Zanta Marble Georgia State 23.92 24.55 -0.4 3 16 Daquia McCoy Florida Atlantic 23.89 24.80 -0.4 3 ================================================================================= Name Year School Seed Finals Wind H# ================================================================================= Finals 17 Dana Rogers Georgia Tech 24.50 24.93 1.6 4 18 Saraque Whittaker Miami 24.80 24.94 1.6 4 19 Jenise Winston Miami 24.70 24.99 1.6 4 20 Kitoya Carter Miami 24.50 25.07 1.6 4 21 Norma-Jean Harry Savannah State 24.40 25.11 -0.4 3 22 Felicia Fant NC State 24.00 25.25 -0.4 3 23 Cheryl Garner Lamar 23.87 25.28 -0.4 3 24 Shanta Smith Georgia Tech 24.40 25.38 -0.4 3 25 Ellye Bernardi Rhodes 25.24 25.67 1.6 4 26 Cassy Richards Wake Forest 25.30 25.74 1.6 4 27 Tosan Osaigbovo Georgia Tech NT 26.46 1.6 4 — Shaunta Pelham Florida A&M 23.12 DNS 1 — alexis joyce South Carolina 24.20 DNS 3 — Peta-Gay Barrett Speed Dynamics 23.56 DNS 1 — Cara Evans Unattached 24.50 DNS 4 — Nakeya Crutchfield Florida State 23.45 DNS 1

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 34 Women 400 Meter Dash ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Donna Howard Unattached 52.50 52.66 2 Crystal Cox Unattached 52.68 52.77 3 Saraque Whittaker Miami 53.31 53.64 4 Marie Woodward Georgia 52.30 53.95 5 Aisha Tull Georgia 53.12 54.37 6 Tasha Downing Unattached 53.19 54.43 7 Courtnie Ratliff Houston 52.90 54.78 8 Mary Jayne Harrelson Nike NT 56.12 Section 2 1 Rosemary Okafor Mid. Tenn. State 53.70 54.21 2 Antoinette Gorham Tennessee 53.55 54.24 3 Lisa Miller Unattached 54.50 54.34 4 Marcia Smith Clemson 53.34 54.98 5 Kymia Love Notre Dame 53.78 56.21 — Adowa Gyasi-Nimako Arkansas 53.80 DNS — Traci Boyd Georgia 53.70 DNS — Sonja Collins Georgia 53.50 DNS Section 3 1 Laura Gerber Unattached 53.80 54.13 2 Andrea Johnson Ut-San Antonio 54.01 54.34 3 Jenise Winston Miami 54.10 55.05 4 Kristen Dodd Notre Dame 54.03 55.93 5 Tamara Campbell Florida State 54.01 56.69 6 tamieka howard Southern Illinois 54.10 57.45 7 Valerie Beaubrun Ucf 53.90 57.54 — Chika Chuku Mississippi 54.07 DNS Section 4 1 Cara Evans Unattached 54.70 54.87 2 Kitoya Carter Miami 54.38 55.29 3 Saidah Jones Unattached 54.20 55.73 4 Carol Merritt Wake Forest 54.71 56.36 — Ryan Tolbert Unattached 54.40 DNS — Kishara George Mid. Tenn. State 54.12 DNS — Nicole Cook Tennessee 54.73 DNS Section 5 1 Elace Minnifield Uab 56.14 55.79 2 Normanie McKenzie Uab 55.45 57.32 3 Lanora Gray Mid. Tenn. State 55.14 57.69 4 Christina Billings Tennessee 56.12 58.19 5 Vernika Reeves Fort Valley State 57.00 58.53 — Nicolette Jarrett Mid. Tenn. State 55.16 DNS ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Donna Howard Unattached 52.50 52.66 1 2 Crystal Cox Unattached 52.68 52.77 1 3 Saraque Whittaker Miami 53.31 53.64 1 4 Marie Woodward Georgia 52.30 53.95 1 5 Laura Gerber Unattached 53.80 54.13 3 6 Rosemary Okafor Mid. Tenn. State 53.70 54.21 2 7 Antoinette Gorham Tennessee 53.55 54.24 2 8 Lisa Miller Unattached 54.50 54.34 2 9 Andrea Johnson Ut-San Antonio 54.01 54.34 3 10 Aisha Tull Georgia 53.12 54.37 1 11 Tasha Downing Unattached 53.19 54.43 1 12 Courtnie Ratliff Houston 52.90 54.78 1 13 Cara Evans Unattached 54.70 54.87 4 14 Marcia Smith Clemson 53.34 54.98 2 15 Jenise Winston Miami 54.10 55.05 3 16 Kitoya Carter Miami 54.38 55.29 4 17 Saidah Jones Unattached 54.20 55.73 4 18 Elace Minnifield Uab 56.14 55.79 5 19 Kristen Dodd Notre Dame 54.03 55.93 3 20 Mary Jayne Harrelson Nike NT 56.12 1 21 Kymia Love Notre Dame 53.78 56.21 2 22 Carol Merritt Wake Forest 54.71 56.36 4 23 Tamara Campbell Florida State 54.01 56.69 3 24 Normanie McKenzie Uab 55.45 57.32 5 25 tamieka howard Southern Illinois 54.10 57.45 3 26 Valerie Beaubrun Ucf 53.90 57.54 3 27 Lanora Gray Mid. Tenn. State 55.14 57.69 5 28 Christina Billings Tennessee 56.12 58.19 5 29 Vernika Reeves Fort Valley State 57.00 58.53 5 — Chika Chuku Mississippi 54.07 DNS 3 — Sonja Collins Georgia 53.50 DNS 2 — Traci Boyd Georgia 53.70 DNS 2 — Kishara George Mid. Tenn. State 54.12 DNS 4 — Adowa Gyasi-Nimako Arkansas 53.80 DNS 2 — Nicole Cook Tennessee 54.73 DNS 4 — Ryan Tolbert Unattached 54.40 DNS 4 — Nicolette Jarrett Mid. Tenn. State 55.16 DNS 5

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 32 Women 800 Meter Run ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Mary Jayne Harrelson Nike 2:02.35 2:03.57 2 Tamieka Grizzle Unattached 2:05.00 2:04.14 3 Nicole Campbell Georgia Tech 2:05.10 2:04.85 4 Jill Snyder Unattached 2:06.75 2:06.53 5 Kim Voyticky Unattached 2:07.06 2:06.67 6 Rachel Donnelly Unattached 2:07.33 2:09.85 7 Katrina deBoer Unattached 2:06.58 2:10.75 8 Leontine Tsiba Unattached NT 2:15.83 Section 2 1 Kameisha Bennett Tennessee 2:06.62 2:04.10 2 Nikeya Green Wake Forest 2:06.38 2:04.96 3 Beth Heimann Kentucky 2:05.72 2:06.35 4 Patricia Pearson Miami 2:06.48 2:06.61 5 Sheena Gooding Austin Peay 2:06.05 2:06.71 6 Sara Pardue Georgia Tech 2:06.10 2:07.12 7 Kamille Bratton Florida 2:06.68 2:15.46 — Kristina Bratton Florida 2:04.07 DNF Section 3 1 Natalie Hughes Florida State 2:08.00 2:08.41 2 Erin Donohue North Carolina 2:06.60 2:09.15 3 Perhona Tomlin Texas Christian 2:06.98 2:09.81 4 Tiffany McWilliams Mississippi St. 2:07.63 2:10.17 5 Samantha Murillo Georgia 2:07.50 2:12.83 6 Chika Chuku Mississippi 2:05.60 2:16.99 — Lauren King Notre Dame 2:07.89 DNS Section 4 1 Bobbette Stewart Unattached 2:08.10 2:08.94 2 Katie Poindexter Ut-San Antonio 2:08.01 2:09.69 3 Shalane Flanagan North Carolina 2:06.65 2:10.42 4 Hanna Ritakallio Unattached 2:08.19 2:10.84 5 Jennifer Lentz Georgia Tech 2:09.20 2:12.17 6 Beth Cranston Unattached 2:08.10 2:12.84 7 Letitia Gilkes Ut-San Antonio 2:08.28 2:14.26 — Megan Johnson Notre Dame 2:08.22 DNS Section 5 1 Shauna Danos Wake Forest 2:09.90 2:11.80 2 Virnetta Greene Alabama 2:09.41 2:12.26 3 Miley Turnbull Oral Roberts 2:12.08 2:15.57 4 Theresa Fath Wake Forest NT 2:17.97 5 Carol Henry North Carolina 2:08.10 2:18.18 6 Adralyn Wendel Wake Forest 2:10.04 2:21.57 — Jade Fisher Hampton 2:11.08 DQ — Kelley Hagen Georgia 2:12.10 DNS Section 6 1 Coleen Parker Mid. Tenn. State 2:13.27 2:13.51 2 Marie Brandewiede Rhodes NT 2:15.97 3 Tara Gregory Vanderbilt 2:13.78 2:16.37 4 Leslie Martin Western Carolina 2:12.14 2:16.98 5 Erika Washington North Texas 2:14.40 2:18.37 6 Kara Mullin Wake Forest 2:12.12 2:18.79 7 Rachel Nelson Valparaiso 2:13.00 2:24.53 Section 7 1 Joni Guffey Clayton State 2:15.87 2:13.06 2 Andrea Midyett Emory 2:14.76 2:16.91 3 Catherine Major Wake Forest NT 2:19.79 4 Shantel Lee Lamar 2:15.23 2:20.41 5 April Coldiron Cumberland 2:15.67 2:21.89 ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Mary Jayne Harrelson Nike 2:02.35 2:03.57 1 2 Kameisha Bennett Tennessee 2:06.62 2:04.10 2 3 Tamieka Grizzle Unattached 2:05.00 2:04.14 1 4 Nicole Campbell Georgia Tech 2:05.10 2:04.85 1 5 Nikeya Green Wake Forest 2:06.38 2:04.96 2 6 Beth Heimann Kentucky 2:05.72 2:06.35 2 7 Jill Snyder Unattached 2:06.75 2:06.53 1 8 Patricia Pearson Miami 2:06.48 2:06.61 2 9 Kim Voyticky Unattached 2:07.06 2:06.67 1 10 Sheena Gooding Austin Peay 2:06.05 2:06.71 2 11 Sara Pardue Georgia Tech 2:06.10 2:07.12 2 12 Natalie Hughes Florida State 2:08.00 2:08.41 3 13 Bobbette Stewart Unattached 2:08.10 2:08.94 4 14 Erin Donohue North Carolina 2:06.60 2:09.15 3 15 Katie Poindexter Ut-San Antonio 2:08.01 2:09.69 4 16 Perhona Tomlin Texas Christian 2:06.98 2:09.81 3 17 Rachel Donnelly Unattached 2:07.33 2:09.85 1 18 Tiffany McWilliams Mississippi St. 2:07.63 2:10.17 3 19 Shalane Flanagan North Carolina 2:06.65 2:10.42 4 20 Katrina deBoer Unattached 2:06.58 2:10.75 1 21 Hanna Ritakallio Unattached 2:08.19 2:10.84 4 22 Shauna Danos Wake Forest 2:09.90 2:11.80 5 23 Jennifer Lentz Georgia Tech 2:09.20 2:12.17 4 24 Virnetta Greene Alabama 2:09.41 2:12.26 5 25 Samantha Murillo Georgia 2:07.50 2:12.83 3 26 Beth Cranston Unattached 2:08.10 2:12.84 4 27 Joni Guffey Clayton State 2:15.87 2:13.06 7 28 Coleen Parker Mid. Tenn. State 2:13.27 2:13.51 6 29 Letitia Gilkes Ut-San Antonio 2:08.28 2:14.26 4 30 Kamille Bratton Florida 2:06.68 2:15.46 2 31 Miley Turnbull Oral Roberts 2:12.08 2:15.57 5 32 Leontine Tsiba Unattached NT 2:15.83 1 33 Marie Brandewiede Rhodes NT 2:15.97 6 34 Tara Gregory Vanderbilt 2:13.78 2:16.37 6 35 Andrea Midyett Emory 2:14.76 2:16.91 7 36 Leslie Martin Western Carolina 2:12.14 2:16.98 6 37 Chika Chuku Mississippi 2:05.60 2:16.99 3 38 Theresa Fath Wake Forest NT 2:17.97 5 39 Carol Henry North Carolina 2:08.10 2:18.18 5 40 Erika Washington North Texas 2:14.40 2:18.37 6 41 Kara Mullin Wake Forest 2:12.12 2:18.79 6 42 Catherine Major Wake Forest NT 2:19.79 7 43 Shantel Lee Lamar 2:15.23 2:20.41 7 44 Adralyn Wendel Wake Forest 2:10.04 2:21.57 5 45 April Coldiron Cumberland 2:15.67 2:21.89 7 46 Rachel Nelson Valparaiso 2:13.00 2:24.53 6 — Kristina Bratton Florida 2:04.07 DNF 2 — Jade Fisher Hampton 2:11.08 DQ 5 — Megan Johnson Notre Dame 2:08.22 DNS 4 — Lauren King Notre Dame 2:07.89 DNS 3 — Kelley Hagen Georgia 2:12.10 DNS 5

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 27 Women 100 Meter Hurdles ================================================================ Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 13.10 NCAA Prov: P 13.60 Meet: # 12.83 1998 Gillian Russell, Unattached Track: * 12.83 1998 Gillian Russell, Unattached Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Wind: 2.1 1 Lolo Jones Lsu 13.36P 2 Tamika Francis Unattached 13.52P 3 Lakeema Lewis Hampton 13.66 4 Sharianne Lawson Miami 13.66 5 Alisha McClinton Georgia Tech 13.78 — Kim Jones Florida State DNS Section 2 Wind: 0.7 1 Toyin Agustus Speed Dynamics 13.40P 2 Lauren Smith Houston 13.57P 3 RaNysha LeBlanc Lsu 13.64 4 Brittany Littlejohn Northwestern St. 13.69 5 Zamyal Jackson Lsu 13.82 6 Tasha Pharr Alabama 13.83 7 Shaneatra Neely Arkansas 13.99 8 Randi Chapman Georgia 14.59 Section 3 Wind: -0.5 1 Cherri Boykins Arkansas-Lit 14.09 2 Roni Hopkins Austin Peay 14.17 3 Tequila Huntley Alabama A&M 14.17 4 Mishanta Reyes Georgia Tech 14.19 5 FaLawna Ingram SC State 14.23 6 Beau Walker Alabama 14.65 — Dwilette Wilkes SE Louisiana DNS Section 4 Wind: 3.7 1 Monifa Taylor Unattached 13.80 2 Amber Williams Miami 13.93 3 Tosan Osaigbovo Georgia Tech 14.08 4 Dana Rogers Georgia Tech 14.43 5 Monica Coates North Texas 14.50 — Lindsay Bond North Carolina FS Section 5 Wind: 1.0 1 Melanie Waits Georgia Tech 14.52 2 Krystal Fowler Unc-Charlotte 14.70 3 Asiah Hodgen Vanderbilt 14.74 4 Vicki Briggs Florida Atlantic 14.79 5 Leshawn Gee North Carolina 15.34 ======================================================================== Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 13.10 NCAA Prov: P 13.60 Meet: # 12.83 1998 Gillian Russell, Unattached Track: * 12.83 1998 Gillian Russell, Unattached Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== Finals 1 Lolo Jones Lsu 13.36P 2.1 1 2 Toyin Agustus Speed Dynamics 13.40P 0.7 2 3 Tamika Francis Unattached 13.52P 2.1 1 4 Lauren Smith Houston 13.57P 0.7 2 5 RaNysha LeBlanc Lsu 13.64 0.7 2 6 Lakeema Lewis Hampton 13.66 2.1 1 7 Sharianne Lawson Miami 13.66 2.1 1 8 Brittany Littlejohn Northwestern St. 13.69 0.7 2 9 Alisha McClinton Georgia Tech 13.78 2.1 1 10 Monifa Taylor Unattached 13.80 3.7 4 11 Zamyal Jackson Lsu 13.82 0.7 2 12 Tasha Pharr Alabama 13.83 0.7 2 13 Amber Williams Miami 13.93 3.7 4 14 Shaneatra Neely Arkansas 13.99 0.7 2 15 Tosan Osaigbovo Georgia Tech 14.08 3.7 4 16 Cherri Boykins Arkansas-Lit 14.09 -0.5 3 17 Roni Hopkins Austin Peay 14.17 -0.5 3 18 Tequila Huntley Alabama A&M 14.17 -0.5 3 19 Mishanta Reyes Georgia Tech 14.19 -0.5 3 20 FaLawna Ingram SC State 14.23 -0.5 3 21 Dana Rogers Georgia Tech 14.43 3.7 4 22 Monica Coates North Texas 14.50 3.7 4 23 Melanie Waits Georgia Tech 14.52 1.0 5 24 Randi Chapman Georgia 14.59 0.7 2 25 Beau Walker Alabama 14.65 -0.5 3 26 Krystal Fowler Unc-Charlotte 14.70 1.0 5 27 Asiah Hodgen Vanderbilt 14.74 1.0 5 28 Vicki Briggs Florida Atlantic 14.79 1.0 5 29 Leshawn Gee North Carolina 15.34 1.0 5 — Lindsay Bond North Carolina FS 4 — Dwilette Wilkes SE Louisiana DNS 3 — Kim Jones Florida State DNS 1 Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 42 Women 100 Meter Hurdles Final ============================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ============================================================================== Finals 1 Lolo Jones Lsu 13.36 13.31 -0.2 2 Lauren Smith Houston 13.57 13.50 -0.2 3 RaNysha LeBlanc Lsu 13.64 13.65 -0.2 4 Lakeema Lewis Hampton 13.66 13.67 -0.2 5 Sharianne Lawson Miami 13.66 13.70 -0.2 6 Alisha McClinton Georgia Tech 13.78 13.82 -0.2 7 Brittany Littlejohn Northwestern St. 13.69 13.83 -0.2 8 Zamyal Jackson Lsu 13.82 13.92 -0.2

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 36 Women 400 Meter Hurdles ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Megan Addy Unattached 57.06 56.62 2 Debbie Ann Parris Unattached 54.56 57.07 3 shevon stoddart South Carolina 57.20 57.74 4 Nicole Ireland Alabama 57.43 58.20 5 Chloe Davis Hampton 57.42 58.87 6 Tiffany Flomo North Carolina 57.90 59.46 — Melinda Sallins Unattached 56.02 DNS Section 2 1 Althea Thomas Lsu 57.20 58.71 2 Alicia Cave Houston 58.77 58.84 3 Jamillah Wade Miami 58.97 58.95 4 Brandi Smith Unattached 58.64 59.61 5 Tanika Smotherman Austin Peay 58.37 1:01.87 — Lindsay Bond North Carolina 59.20 DNS Section 3 1 Sydoney Rowe Bethune-Cookman 59.45 1:00.05 2 Racquel Campbell Texas Southern 59.22 1:00.12 3 Asiah Hodgen Vanderbilt 1:01.84 1:01.47 4 Helenor Wilson Florida Atlantic 1:02.22 1:02.37 5 Courtney Thomas Georgia Tech 1:02.50 1:03.84 6 Jackie Muscente Wake Forest 1:03.72 1:04.18 ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Megan Addy Unattached 57.06 56.62 1 2 Debbie Ann Parris Unattached 54.56 57.07 1 3 shevon stoddart South Carolina 57.20 57.74 1 4 Nicole Ireland Alabama 57.43 58.20 1 5 Althea Thomas Lsu 57.20 58.71 2 6 Alicia Cave Houston 58.77 58.84 2 7 Chloe Davis Hampton 57.42 58.87 1 8 Jamillah Wade Miami 58.97 58.95 2 9 Tiffany Flomo North Carolina 57.90 59.46 1 10 Brandi Smith Unattached 58.64 59.61 2 11 Sydoney Rowe Bethune-Cookman 59.45 1:00.05 3 12 Racquel Campbell Texas Southern 59.22 1:00.12 3 13 Asiah Hodgen Vanderbilt 1:01.84 1:01.47 3 14 Tanika Smotherman Austin Peay 58.37 1:01.87 2 15 Helenor Wilson Florida Atlantic 1:02.22 1:02.37 3 16 Courtney Thomas Georgia Tech 1:02.50 1:03.84 3 17 Jackie Muscente Wake Forest 1:03.72 1:04.18 3 — Lindsay Bond North Carolina 59.20 DNS 2 — Melinda Sallins Unattached 56.02 DNS 1

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 19 Women High Jump ========================================================================== Starting Height: 1.65m Progression: 1.70m – 1.75m – 1.78m – 1.81m – 1.84 NCAA Auto: A 1.83m NCAA Prov: P 1.79m Meet: # 1.92m 2000 Tisha Waller, Nike Track: * 1.92m 2000 Tisha Waller, Nike Name Year School Finals ========================================================================== Finals 1 Marisa Uzoaru Florida A&M 1.80mP 5-10.75 2 Janet Crawford Kentucky J1.80mP 5-10.75 3 Lynn Houston Unattached 1.75m 5-08.75 4 Krystle Moss Florida J1.75m 5-08.75 5 Maria Spencer North Texas 1.70m 5-07.00 5 Valerie Partch Texas-Pan American 1.70m 5-07.00 7 Kristy Laramee Unattached J1.70m 5-07.00 7 Kaylah Burks Auburn J1.70m 5-07.00 7 Stacey Taylor Florida State J1.70m 5-07.00 10 Beth Castagno Unattached J1.70m 5-07.00 11 Tatyana Kirichenko North Carolina 1.65m 5-05.00 12 Jamie Ostrov Georgia Tech J1.65m 5-05.00 12 Jennifer Ledbetter Georgia Tech J1.65m 5-05.00 14 Josie Hahn Vanderbilt J1.65m 5-05.00 — Adrienne Lunsford Unc-Charlotte NH — Virginia LaCombe Western Carolina NH — Farah Jean-Pierre Georgia NH — chelsea hammond South Carolina NH — Kristin Pace NC State NH — Megan Byrd Georgia Tech NH — Jennifer Nelms North Carolina NH — Beatrice Louisy-Louis Auburn SCR — Courtney Samuel Coastal Carolina SCR — Camille Robinson Arkansas State SCR — tacita bass South Carolina SCR — Melissa Yonce Georgia SCR — Celly Martinez Georgia SCR — Lauren Maul Austin Peay SCR

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 18 Women Pole Vault ========================================================================== Starting height: 3.46m NCAA Auto: A 4.15m NCAA Prov: P 3.80m Meet: # 4.13m 1998 Mueller/Suttle, Unat./Unat. Track: * 4.13m 1998 Mueller/Suttle, Unat./Unat. Name Year School Finals ========================================================================== Finals 1 Lacey Janson Florida State 4.15mA 13-07.25 2 Megan Westfall Florida 3.76m 12-04.00 3 Melissa Pundt Southwest Texas J3.76m 12-04.00 4 Rebecca Post North Carolina J3.76m 12-04.00 5 Misty Swan SF Austin J3.76m 12-04.00 6 Laura Tiezsen Western Carolina 3.61m 11-10.00 6 Stephanie Hood Florida 3.61m 11-10.00 8 Megan Robbins Florida State J3.61m 11-10.00 8 Suzanne Makinson Appalachian State J3.61m 11-10.00 10 Jennifer Culp Arkansas J3.61m 11-10.00 11 Kierney Hiteshew Georgia J3.61m 11-10.00 12 Chandra Lacombe Florida J3.61m 11-10.00 13 katie curtis Belmont 3.46m 11-04.25 14 Andrea Salzano Florida J3.46m 11-04.25 — Michelle Velez Western Carolina NH — Nikki Allen Florida State NH — Corrie Drakulich Georgia NH — Jodie Nettles Unattached NH — Teresa Reed NC State SCR — Katie Bolac NC State SCR — Michelle Lennox Fiu SCR — Marilyn Testa Coastal Carolina SCR

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 22 Women Triple Jump ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ======================================================================================== Flight 1 1 Amber Reddick Unc-Charlotte 12.36m 12.02m 39-05.25 2 Tiffany Purham N. Carolina A&T 12.45m 11.99m 39-04.00 3 Lynetta Randolph Lamar 12.24m 11.86m 38-11.00 4 Sherion Taylor Troy State 12.24m 11.85m 38-10.50 5 Jennifer Claud Appalachian State 12.39m 11.74m 38-06.25 6 Tatyana Kirichenko North Carolina 11.88m 11.57m 37-11.50 7 Paula Moore Appalachian State 12.39m 11.44m 37-06.50 8 Stephanie Kenesie Uw-Milwaukee 12.01m 10.91m 35-09.50 9 Leshawn Gee North Carolina 12.19m 10.61m 34-09.75 — Jessica Vaughn Georgia Tech 11.40m FOUL — Jennifer Nelms North Carolina 12.03m FOUL — Jameka Collins Mid. Tenn. State 12.49m SCR — Samantha Frazier Morris Brown 11.58m SCR Flight 2 1 Yolanda Thompson Florida 12.80m J12.71m 41-08.50 2 Stephany Reid Mid. Tenn. State 12.78m 12.49m 40-11.75 3 Gina Harris Miami 12.53m 12.44m 40-09.75 4 Danielle Brown Unattached 12.80m 12.43m 40-09.50 5 Lisa-Marie Hyman Memphis 12.52m 12.42m 40-09.00 6 Kim Freeman Mid. Tenn. State 12.74m 12.25m 40-02.25 7 Randi Chapman Georgia 12.50m 12.16m 39-10.75 8 Ronda White Appalachian State 12.80m 12.10m 39-08.50 9 rashida abdul-malik South Carolina 12.49m 12.03m 39-05.75 9 Shanta Smith Georgia Tech 12.75m 12.03m 39-05.75 9 Tondra White Appalachian State 12.54m 12.03m 39-05.75 12 Rolanda Gabriel Unc-Charlotte 12.62m 11.87m 38-11.50 — Sharlene Fuller Fort Valley State 12.85m SCR Flight 3 1 Nicole Gamble Nike 14.02m 13.45m 44-01.50 2 Kareen Clarke Miami 13.62m 13.17m 43-02.50 3 Gisele Oliveira Clemson 12.89m 13.11m 43-00.25 4 Simidele Adeagbo Kentucky 12.90m 12.92m 42-04.75 5 Bianca Rockett Lsu 13.40m 12.77m 41-10.75 6 Melanie Carter Texas Southern 12.95m 12.71m 41-08.50 7 Teresa Bundy Florida State 13.36m 12.55m 41-02.25 8 Sheri Smith Clemson 13.12m 12.40m 40-08.25 — Monica Cabbler Unattached 13.37m FOUL — Trecia Smith Unattached 13.95m SCR — Tongela Givens Unattached 12.86m SCR — antoinette wilks South Carolina 13.10m SCR — Vanitta Kinard Unattached 13.88m SCR ======================================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ======================================================================================== Finals 1 Nicole Gamble Nike 14.02m 13.45m 1.2 44-01.50 2 Kareen Clarke Miami 13.62m 13.17m 0.9 43-02.50 3 Gisele Oliveira Clemson 12.89m 13.11m -0.3 43-00.25 4 Simidele Adeagbo Kentucky 12.90m 12.92m 2.0 42-04.75 5 Bianca Rockett Lsu 13.40m 12.77m -0.3 41-10.75 6 Melanie Carter Texas Southern 12.95m 12.71m 1.0 41-08.50 7 Yolanda Thompson Florida 12.80m J12.71m 1.2 41-08.50 8 Teresa Bundy Florida State 13.36m 12.55m 0.5 41-02.25 9 Stephany Reid Mid. Tenn. State 12.78m 12.49m 1.3 40-11.75 10 Gina Harris Miami 12.53m 12.44m 2.7 40-09.75 11 Danielle Brown Unattached 12.80m 12.43m -0.8 40-09.50 12 Lisa-Marie Hyman Memphis 12.52m 12.42m -0.4 40-09.00 13 Sheri Smith Clemson 13.12m 12.40m -0.3 40-08.25 14 Kim Freeman Mid. Tenn. State 12.74m 12.25m 1.5 40-02.25 15 Randi Chapman Georgia 12.50m 12.16m +0.0 39-10.75 16 Ronda White Appalachian State 12.80m 12.10m 1.9 39-08.50 17 rashida abdul-malik South Carolina 12.49m 12.03m 1.2 39-05.75 17 Shanta Smith Georgia Tech 12.75m 12.03m -0.2 39-05.75 17 Tondra White Appalachian State 12.54m 12.03m 1.0 39-05.75 20 Amber Reddick Unc-Charlotte 12.36m 12.02m 0.6 39-05.25 21 Tiffany Purham N. Carolina A&T 12.45m 11.99m 1.6 39-04.00 22 Rolanda Gabriel Unc-Charlotte 12.62m 11.87m 1.0 38-11.50 23 Lynetta Randolph Lamar 12.24m 11.86m 0.8 38-11.00 24 Sherion Taylor Troy State 12.24m 11.85m 2.3 38-10.50 25 Jennifer Claud Appalachian State 12.39m 11.74m 1.0 38-06.25 26 Tatyana Kirichenko North Carolina 11.88m 11.57m 3.1 37-11.50 27 Paula Moore Appalachian State 12.39m 11.44m 0.4 37-06.50 28 Stephanie Kenesie Uw-Milwaukee 12.01m 10.91m -2.4 35-09.50 29 Leshawn Gee North Carolina 12.19m 10.61m -0.2 34-09.75 — Monica Cabbler Unattached 13.37m FOUL — Jessica Vaughn Georgia Tech 11.40m FOUL — Jennifer Nelms North Carolina 12.03m FOUL — Jameka Collins Mid. Tenn. State 12.49m SCR — Tongela Givens Unattached 12.86m SCR — Samantha Frazier Morris Brown 11.58m SCR — Sharlene Fuller Fort Valley State 12.85m SCR — Trecia Smith Unattached 13.95m SCR — Vanitta Kinard Unattached 13.88m SCR — antoinette wilks South Carolina 13.10m SCR Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 20 Women Discus Throw =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== Flight 1 1 Heather Jenkins SE Missouri 49.60m 53.00m 173-11.00 2 Gennessa Guzman Kentucky 49.42m 48.83m 160-02.00 3 Jelena Jurlina Tulane 49.50m 48.00m 157-06.00 4 Janine Tessarzik Tennessee 48.30m 47.31m 155-02.00 5 Beatrice Louisy-Louis Auburn 49.92m 47.14m 154-08.00 6 Vensherrie Campbell Vanderbilt 45.72m 41.30m 135-06.00 7 india odum South Carolina 47.85m 41.08m 134-09.00 8 Angela Levens Georgia Tech 44.50m 39.50m 129-07.00 9 Nina Panebianco Florida Atlantic 41.75m 36.66m 120-03.00 — qualenda washington South Carolina 42.67m SCR — Alana Sewell Unattached 48.76m SCR — Kelly Smoke NC State 44.00m SCR Flight 2 1 Makiba Batten Unattached 53.72m 52.73m 173-00.00 2 LaQuanda Cotten Florida 53.61m 52.30m 171-07.00 3 Diane Slinden Tennessee 55.56m 51.32m 168-04.00 4 Dayana Octavien South Florida 51.05m 51.18m 167-11.00 5 Tara Loper Unattached 52.52m 51.04m 167-05.00 6 Stacy Martin Auburn 52.43m 50.99m 167-03.00 7 Rachel Longfors Florida 53.08m 50.45m 165-06.00 8 keri groover South Carolina 51.81m 48.61m 159-06.00 9 Molly Lonergan Kentucky 51.10m 46.57m 152-09.00 10 Grete Etholm Unattached 52.00m 46.36m 152-01.00 11 Ronda Gullatte Unattached 51.58m 46.18m 151-06.00 — Dawn Ellerbe New York AC 58.52m SCR — Jamine Moton Clemson 51.87m SCR =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== Finals 1 Heather Jenkins SE Missouri 49.60m 53.00m 173-11.00 2 Makiba Batten Unattached 53.72m 52.73m 173-00.00 3 LaQuanda Cotten Florida 53.61m 52.30m 171-07.00 4 Diane Slinden Tennessee 55.56m 51.32m 168-04.00 5 Dayana Octavien South Florida 51.05m 51.18m 167-11.00 6 Tara Loper Unattached 52.52m 51.04m 167-05.00 7 Stacy Martin Auburn 52.43m 50.99m 167-03.00 8 Rachel Longfors Florida 53.08m 50.45m 165-06.00 9 Gennessa Guzman Kentucky 49.42m 48.83m 160-02.00 10 keri groover South Carolina 51.81m 48.61m 159-06.00 11 Jelena Jurlina Tulane 49.50m 48.00m 157-06.00 12 Janine Tessarzik Tennessee 48.30m 47.31m 155-02.00 13 Beatrice Louisy-Louis Auburn 49.92m 47.14m 154-08.00 14 Molly Lonergan Kentucky 51.10m 46.57m 152-09.00 15 Grete Etholm Unattached 52.00m 46.36m 152-01.00 16 Ronda Gullatte Unattached 51.58m 46.18m 151-06.00 17 Vensherrie Campbell Vanderbilt 45.72m 41.30m 135-06.00 18 india odum South Carolina 47.85m 41.08m 134-09.00 19 Angela Levens Georgia Tech 44.50m 39.50m 129-07.00 20 Nina Panebianco Florida Atlantic 41.75m 36.66m 120-03.00 — Kelly Smoke NC State 44.00m SCR — Jamine Moton Clemson 51.87m SCR — Alana Sewell Unattached 48.76m SCR — Dawn Ellerbe New York AC 58.52m SCR — qualenda washington South Carolina 42.67m SCR Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 17 Women Hammer Throw ========================================================================== Top 9 advance to final. NCAA Auto: A 61.00m NCAA Prov: P 56.00m Meet: # 63.24m 1997 Lisa Misipeka, South Carolina Track: * 63.24m 1997 Lisa Misipeka, South Carolina Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 Nikki Allyn Kentucky 51.41m 168-08 2 Danielle LeSure Emory 50.76m 166-06 3 india odum South Carolina 49.91m 163-09 4 Isela Mendoza Arkansas State 48.43m 158-11 5 Scarlett Ekeroma Florida 46.79m 153-06 6 qualenda washington South Carolina 43.56m 142-11 7 Tiffany Turner Georgia Tech 43.53m 142-10 8 Holly Hagen Valparaiso 39.93m 131-00 — Karen Rademeyer Florida State SCR — Sara Cooper Unattached SCR — Kelly Smoke NC State SCR Flight 2 1 Erin Wibbles Unattached 58.71mP 192-07 2 Ibiene Benibo North Carolina 57.16mP 187-06 3 Candice Gonzalez Lsu 56.13mP 184-02 4 Amy Parulis North Carolina 54.68m 179-05 5 Erin Gilreath Florida 53.77m 176-05 6 Aisha Smith Kentucky 53.32m 174-11 7 Angela Levens Georgia Tech 50.54m 165-10 8 Renata Foerst Georgia 49.49m 162-04 9 Keisha Miller Unattached 47.35m 155-04 — Gennessa Guzman Kentucky FOUL — Stacy Martin Auburn SCR — aisha grant South Carolina SCR Flight 3 1 Anna Norgren-Mahon Unattached 68.30m# 224-01 2 Dawn Ellerbe New York AC 65.50m# 214-11 3 Candice Scott Florida 63.26m# 207-06 4 Bethany Hart Unattached 62.21mA 204-01 5 Amber Campbell Unattached 61.93mA 203-02 6 Katie McCoy Unattached 59.55mP 195-04 7 Tara Loper Unattached 55.42m 181-10 8 Marie Lejour Arkansas 55.20m 181-01 — Laura Gerraughty North Carolina SCR — Jamine Moton Clemson SCR — Jukina Dickerson Unattached SCR ========================================================================== Top 9 advance to final. NCAA Auto: A 61.00m NCAA Prov: P 56.00m Meet: # 63.24m 1997 Lisa Misipeka, South Carolina Track: * 63.24m 1997 Lisa Misipeka, South Carolina Name Year School Finals ========================================================================== Finals 1 Anna Norgren-Mahon Unattached 68.30m# 224-01 2 Dawn Ellerbe New York AC 65.50m# 214-11 3 Candice Scott Florida 63.26m# 207-06 4 Bethany Hart Unattached 62.21mA 204-01 5 Amber Campbell Unattached 61.93mA 203-02 6 Katie McCoy Unattached 59.55mP 195-04 7 Erin Wibbles Unattached 58.71mP 192-07 8 Ibiene Benibo North Carolina 57.16mP 187-06 9 Candice Gonzalez Lsu 56.13mP 184-02 10 Tara Loper Unattached 55.42m 181-10 11 Marie Lejour Arkansas 55.20m 181-01 12 Amy Parulis North Carolina 54.68m 179-05 13 Erin Gilreath Florida 53.77m 176-05 14 Aisha Smith Kentucky 53.32m 174-11 15 Nikki Allyn Kentucky 51.41m 168-08 16 Danielle LeSure Emory 50.76m 166-06 17 Angela Levens Georgia Tech 50.54m 165-10 18 india odum South Carolina 49.91m 163-09 19 Renata Foerst Georgia 49.49m 162-04 20 Isela Mendoza Arkansas State 48.43m 158-11 21 Keisha Miller Unattached 47.35m 155-04 22 Scarlett Ekeroma Florida 46.79m 153-06 23 qualenda washington South Carolina 43.56m 142-11 24 Tiffany Turner Georgia Tech 43.53m 142-10 25 Holly Hagen Valparaiso 39.93m 131-00 — Gennessa Guzman Kentucky FOUL — aisha grant South Carolina SCR — Jukina Dickerson Unattached SCR — Stacy Martin Auburn SCR — Sara Cooper Unattached SCR — Kelly Smoke NC State SCR — Laura Gerraughty North Carolina SCR — Jamine Moton Clemson SCR — Karen Rademeyer Florida State SCR Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 30 Women 4×100 Meter Relay ================================================================ NCAA Auto: A 44.00 NCAA Prov: P 45.10 Meet: # 43.79 1998 , Clemson Track: * 43.79 1998 , Clemson School Finals ================================================================ Finals 1 Miami ‘A’ 44.55P 2 Florida State ‘A’ 45.15 3 SC State ‘A’ 45.15 4 Fort Valley State ‘A’ 46.38

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 29 Men 100 Meter Dash ================================================================ Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 10.16 NCAA Prov: P 10.34 Meet: # 10.03 2000 Tim Montgomery, Sprint Capita Track: * 10.03 2000 Tim Montgomery, Sprint Capita Name Year School Finals ================================================================ Section 1 Wind: 0.9 1 Dwight Thomas Clemson 10.49 2 Brain Johnson Southern 10.56 3 Demario Wesley Texas Christian 10.63 4 Dion Crabbe Mississippi St. 10.64 5 Allen Johnson Nike 10.65 6 Derrick Johnson Unc-Charlotte 10.71 7 Sean Lambert Tennessee 10.79 8 andre totton South Carolina 10.88 Section 2 Wind: -0.2 1 Curtis Coleman Savannah State 10.39 2 James Shelton Mississippi 10.52 3 Dennis Baker Georgia 10.54 4 Tanko Braimah Unattached 10.55 5 Anthony Authorlee Unattached 10.57 6 Jonathon Brown W. Kentucky 10.65 7 Jacey Harper Clemson 10.69 — Savantes Hepburn Unattached DNS Section 3 Wind: 2.0 1 Jeffey Fourth SC State 10.44 2 Adrian Williams Southern 10.68 3 Chris Lawson Mississippi 10.72 4 Reggie Hill Unattached 10.76 5 Ernest Wiggins Appalachian State 10.79 6 Courtney Boston Sam Houston 10.84 7 Noel Parnell Southern 10.87 — Ahmad Carroll Arkansas FS Section 4 Wind: 0.7 1 james law South Carolina 10.50 2 Miguel Pate Unattached 10.50 3 Taylor Jacobs Florida 10.57 4 shamus singletary South Carolina 10.69 5 Jermaine Brown SC State 10.71 6 Airese Currie Clemson 10.80 7 Joe Hegba Unattached 10.92 8 Dereck Logan North Texas 10.95 Section 5 Wind: 0.6 1 Kolby Jones Florida State 10.81 2 Pa Modou Gai Savannah State 10.81 3 thomas lewis South Carolina 10.82 4 Dennis Davis Georgia Tech 10.83 5 Wesley Dupar-Scott Mid. Tenn. State 10.83 6 Dan Pallex Eastern Kentucky 10.97 7 BJ Ward Florida State 11.04 — Kemont Kendrick Morris Brown DNS Section 6 Wind: +0.0 1 Jason Green Appalachian State 10.70 2 Abraham Morlu Unc-Charlotte 10.79 3 Reggie Williams Appalachian State 10.86 4 Taye Biddle Mississippi 11.00 5 Jason Jones Unattached 11.02 6 Brian Fraser Georgia Tech 11.15 7 Grant Jarnigan Belmont 11.18 — Brad Orr Mid. Tenn. State DNS Section 7 Wind: NWI — duane barrino South Carolina SCR — Paul Perdue Morris Brown SCR — Carlos Garcia Unattached SCR — Kevin McLeod Appalachian State SCR ======================================================================== Top 8 collegiate times advance to final. NCAA Auto: A 10.16 NCAA Prov: P 10.34 Meet: # 10.03 2000 Tim Montgomery, Sprint Capital Track: * 10.03 2000 Tim Montgomery, Sprint Capital Name Year School Finals Wind H# ======================================================================== Finals 1 Curtis Coleman Savannah State 10.39 -0.2 2 2 Jeffey Fourth SC State 10.44 2.0 3 3 Dwight Thomas Clemson 10.49 0.9 1 4 james law South Carolina 10.50 0.7 4 5 Miguel Pate Unattached 10.50 0.7 4 6 James Shelton Mississippi 10.52 -0.2 2 7 Dennis Baker Georgia 10.54 -0.2 2 8 Tanko Braimah Unattached 10.55 -0.2 2 9 Brain Johnson Southern 10.56 0.9 1 10 Taylor Jacobs Florida 10.57 0.7 4 11 Anthony Authorlee Unattached 10.57 -0.2 2 12 Demario Wesley Texas Christian 10.63 0.9 1 13 Dion Crabbe Mississippi St. 10.64 0.9 1 14 Jonathon Brown W. Kentucky 10.65 -0.2 2 15 Allen Johnson Nike 10.65 0.9 1 16 Adrian Williams Southern 10.68 2.0 3 17 Jacey Harper Clemson 10.69 -0.2 2 18 shamus singletary South Carolina 10.69 0.7 4 19 Jason Green Appalachian State 10.70 +0.0 6 20 Jermaine Brown SC State 10.71 0.7 4 21 Derrick Johnson Unc-Charlotte 10.71 0.9 1 22 Chris Lawson Mississippi 10.72 2.0 3 23 Reggie Hill Unattached 10.76 2.0 3 24 Ernest Wiggins Appalachian State 10.79 2.0 3 25 Sean Lambert Tennessee 10.79 0.9 1 26 Abraham Morlu Unc-Charlotte 10.79 +0.0 6 27 Airese Currie Clemson 10.80 0.7 4 28 Kolby Jones Florida State 10.81 0.6 5 29 Pa Modou Gai Savannah State 10.81 0.6 5 30 thomas lewis South Carolina 10.82 0.6 5 31 Dennis Davis Georgia Tech 10.83 0.6 5 32 Wesley Dupar-Scott Mid. Tenn. State 10.83 0.6 5 33 Courtney Boston Sam Houston 10.84 2.0 3 34 Reggie Williams Appalachian State 10.86 +0.0 6 35 Noel Parnell Southern 10.87 2.0 3 36 andre totton South Carolina 10.88 0.9 1 37 Joe Hegba Unattached 10.92 0.7 4 38 Dereck Logan North Texas 10.95 0.7 4 39 Dan Pallex Eastern Kentucky 10.97 0.6 5 40 Taye Biddle Mississippi 11.00 +0.0 6 41 Jason Jones Unattached 11.02 +0.0 6 42 BJ Ward Florida State 11.04 0.6 5 43 Brian Fraser Georgia Tech 11.15 +0.0 6 44 Grant Jarnigan Belmont 11.18 +0.0 6 — Ahmad Carroll Arkansas FS 3 — Paul Perdue Morris Brown SCR 7 — Kevin McLeod Appalachian State SCR 7 — Carlos Garcia Unattached SCR 7 — duane barrino South Carolina SCR 7 — Kemont Kendrick Morris Brown DNS 5 — Savantes Hepburn Unattached DNS 2 — Brad Orr Mid. Tenn. State DNS 6

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 45 Men 100 Meter Dash Final ============================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ============================================================================== Finals 1 Curtis Coleman Savannah State 10.39 10.38 0.3 2 Jeffey Fourth SC State 10.44 10.46 0.3 3 Brain Johnson Southern 10.56 10.48 0.3 4 Dennis Baker Georgia 10.54 10.49 0.3 5 Taylor Jacobs Florida 10.57 10.51 0.3 6 James Shelton Mississippi 10.52 10.51 0.3 7 james law South Carolina 10.50 10.59 0.3 — Dwight Thomas Clemson 10.49 DNS

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 35 Men 400 Meter Dash ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Godfrey Herring Mid. Tenn. State 45.50 45.63 2 Angelo Taylor Nike 44.93 45.63 3 jonathon fortenberry South Carolina 45.45 45.71 4 Bryan Swarn Georgia Tech 45.68 46.16 5 Sanjay Ayre Auburn 45.32 46.25 6 Derrick Evans Unattached 45.88 46.41 7 Chris Buckner Georgia 46.54 47.83 — otis harris South Carolina 45.30 DNS Section 2 1 Chris Lloyd Texas Southern 46.20 46.24 2 Derrick Brew Unattached 45.50 46.25 3 Terrence McBryde Texas Christian 45.63 46.41 4 David Turner North Texas 46.23 46.78 5 Jimmie Hackley Unattached 46.50 47.35 6 Derrick High NC State 46.16 47.74 7 LaChristopher Lewis Mississippi St. 46.20 47.89 8 Shameron Turner Auburn 46.00 47.93 Section 3 1 Marlon Greensword Lsu 46.01 46.70 2 otukile lekote South Carolina 46.01 46.76 3 Tyrone Dozier NC State 45.78 47.22 4 Cedrick Robinson Florida State 46.18 47.93 5 Micheal Smith Jackson State 45.87 48.02 6 Kevin Williams Grambling 46.00 50.15 — Franz Bernard Mississippi 46.28 DNS Section 4 1 Corey Cameron Unattached 46.58 46.79 2 Ahmad Jasmine Florida NT 47.49 3 Chris Williams Lamar 46.89 47.75 4 Milton Bolton Western Carolina 46.68 48.04 5 Monterrio Adams NC State NT 48.29 — Carnell Coleman Savannah State 46.70 DQ — Derron Burks Morris Brown 46.86 DNS — Benedict Okulonye Unattached 46.78 DNS Section 5 1 Clinton Fletcher Mississippi 47.07 47.83 2 Justin Miller W. Kentucky 47.01 47.97 3 Chris Johnson Savannah State 46.92 48.02 4 Jason Campbell SE Missouri 47.23 48.45 5 Alvarro James Unattached NT 48.62 6 Lionel Nau SC State 47.01 49.44 — Michael Decker Unattached 47.17 DQ — Chris Lawson Mississippi 47.14 DNS Section 6 1 Liam Card North Carolina 47.30 48.64 2 Jerald Tisdale Cumberland 48.61 49.40 3 Greg Richards Cumberland 48.19 49.49 4 Terrence Battle Morehouse 47.60 49.51 — Trenton Price Lamar 47.45 DNS — Omar Ali Mid. Tenn. State 47.80 DNS — Brad Orr Mid. Tenn. State 47.82 DNS — Christian Nsiah Unattached 47.50 DNS ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Godfrey Herring Mid. Tenn. State 45.50 45.63 1 2 Angelo Taylor Nike 44.93 45.63 1 3 jonathon fortenberry South Carolina 45.45 45.71 1 4 Bryan Swarn Georgia Tech 45.68 46.16 1 5 Chris Lloyd Texas Southern 46.20 46.24 2 6 Derrick Brew Unattached 45.50 46.25 2 7 Sanjay Ayre Auburn 45.32 46.25 1 8 Terrence McBryde Texas Christian 45.63 46.41 2 8 Derrick Evans Unattached 45.88 46.41 1 10 Marlon Greensword Lsu 46.01 46.70 3 11 otukile lekote South Carolina 46.01 46.76 3 12 David Turner North Texas 46.23 46.78 2 13 Corey Cameron Unattached 46.58 46.79 4 14 Tyrone Dozier NC State 45.78 47.22 3 15 Jimmie Hackley Unattached 46.50 47.35 2 16 Ahmad Jasmine Florida NT 47.49 4 17 Derrick High NC State 46.16 47.74 2 18 Chris Williams Lamar 46.89 47.75 4 19 Clinton Fletcher Mississippi 47.07 47.83 5 20 Chris Buckner Georgia 46.54 47.83 1 21 LaChristopher Lewis Mississippi St. 46.20 47.89 2 22 Cedrick Robinson Florida State 46.18 47.93 3 23 Shameron Turner Auburn 46.00 47.93 2 24 Justin Miller W. Kentucky 47.01 47.97 5 25 Micheal Smith Jackson State 45.87 48.02 3 26 Chris Johnson Savannah State 46.92 48.02 5 27 Milton Bolton Western Carolina 46.68 48.04 4 28 Monterrio Adams NC State NT 48.29 4 29 Jason Campbell SE Missouri 47.23 48.45 5 30 Alvarro James Unattached NT 48.62 5 31 Liam Card North Carolina 47.30 48.64 6 32 Jerald Tisdale Cumberland 48.61 49.40 6 33 Lionel Nau SC State 47.01 49.44 5 34 Greg Richards Cumberland 48.19 49.49 6 35 Terrence Battle Morehouse 47.60 49.51 6 36 Kevin Williams Grambling 46.00 50.15 3 — Carnell Coleman Savannah State 46.70 DQ 4 — Michael Decker Unattached 47.17 DQ 5 — Derron Burks Morris Brown 46.86 DNS 4 — Franz Bernard Mississippi 46.28 DNS 3 — otis harris South Carolina 45.30 DNS 1 — Benedict Okulonye Unattached 46.78 DNS 4 — Chris Lawson Mississippi 47.14 DNS 5 — Brad Orr Mid. Tenn. State 47.82 DNS 6 — Omar Ali Mid. Tenn. State 47.80 DNS 6 — Christian Nsiah Unattached 47.50 DNS 6 — Trenton Price Lamar 47.45 DNS 6

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 33 Men 800 Meter Run ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Hunter Spencer Unattached 1:49.00 1:48.35 2 Jebreh Harris Unattached 1:47.24 1:48.69 3 Caleb Bailey Western Carolina 1:49.00 1:50.19 4 Marlon Greensword Lsu 1:47.10 1:50.35 5 Alex Baikovs High Point 1:47.11 1:52.32 — Anthony Kabara Cumberland 1:45.28 DNF — Taylor Milne High Point 1:47.95 DNF — Chris Mulvaney Arkansas 1:47.77 DNS Section 2 1 Brendon Mahoney Georgia Tech 1:48.50 1:48.02 2 Abai Clement Unattached 1:48.29 1:48.75 3 Klint Wescom Unattached 1:48.49 1:49.12 4 Chad Johnson Kentucky 1:48.22 1:49.16 5 Marvin Watts Unattached 1:48.08 1:49.89 6 Ali Abiola Florida 1:48.44 1:50.10 7 James Doaty Kentucky 1:48.85 1:54.20 — Moise Joseph Florida 1:46.58 DNF Section 3 1 Said Ahmed Arkansas 1:47.44 1:49.83 2 Sean Campbell Florida State 1:49.06 1:50.10 3 Andy Beasley Arkansas 1:49.01 1:50.56 4 Shedric Stabler Grambling 1:48.50 1:50.72 5 Tamario Thomas Lsu 1:47.39 1:52.01 6 Adrian Wheatley Tennessee 1:48.78 1:52.96 7 James Hatch Arkansas 1:49.00 1:54.08 — Mike Taylor Arkansas 1:48.75 DNF Section 4 1 Eric Necciai Virginia Tech 1:49.00 1:50.25 2 Phil Scott Eastern Kentucky 1:49.28 1:50.75 3 David Johnson Florida State 1:49.53 1:52.73 4 Doug Smith North Carolina 1:49.50 1:52.84 5 Paul Ciurlys Kentucky 1:49.25 1:53.72 6 Chevazz Brown Georgia 1:49.67 1:53.83 7 Dan Gibson Davidson 1:49.31 1:55.30 — Phillip Aagaard Tulane 1:49.10 DNF Section 5 1 Jack Morgan Kentucky 1:50.10 1:51.50 2 Matt McMaster Georgia State 1:50.75 1:51.92 3 Jean Belan Unattached 1:50.60 1:52.44 4 Michael Bond Troy State 1:50.66 1:52.74 5 Joakim Daun Tulane 1:50.30 1:54.68 6 Tony Juarez Clayton State 1:56.70 1:55.37 7 Mike Delano Cumberland 1:55.00 1:58.19 8 Jake McLemore Clayton State 1:55.89 2:01.06 Section 6 1 Cornelius Hill Uw-Milwaukee 1:50.78 1:53.83 2 Lee Willis Unattached 1:51.14 1:53.87 3 Bobby Moffat North Carolina 1:51.10 1:53.97 4 Christian Key Cumberland 1:51.20 1:54.10 5 Paul Singleton Wake Forest 1:51.08 1:54.11 6 Dan Gariepy High Point 1:50.81 1:55.17 7 Joe Salvato Cumberland 1:51.20 1:57.66 — Joe Stegall Georgia Tech 1:50.80 DNS Section 7 1 Neil McDonagh Georgia Tech 1:53.10 1:54.19 2 David Schmidt Georgia Tech 1:53.60 1:54.31 3 Damion Drummond Tennessee 1:51.72 1:54.33 4 Adam Shupe SE Missouri 1:51.24 1:55.31 5 Philbert Amuzu Arkansas State 1:52.34 1:55.64 6 James Irwin Western Carolina 1:51.88 1:56.40 — Frank Francois Tennessee 1:51.62 DNF — Luiz Prestes Fiu 1:51.50 DNS Section 8 1 Barton Crist Georgia Tech 1:53.80 1:52.95 2 Allen Denson William and Mary 1:52.18 1:54.10 3 Thomas Morgan Unattached 1:52.90 1:54.51 4 Rob Barton Troy State 1:53.18 1:54.62 5 Justin Amason Kentucky 1:53.05 1:55.32 6 Thelton Detry Cumberland 1:54.45 1:55.78 7 Matt O’Brien Georgia Tech 1:54.60 1:56.14 8 Robert Phipps Georgia 1:53.78 1:57.39 ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Brendon Mahoney Georgia Tech 1:48.50 1:48.02 2 2 Hunter Spencer Unattached 1:49.00 1:48.35 1 3 Jebreh Harris Unattached 1:47.24 1:48.69 1 4 Abai Clement Unattached 1:48.29 1:48.75 2 5 Klint Wescom Unattached 1:48.49 1:49.12 2 6 Chad Johnson Kentucky 1:48.22 1:49.16 2 7 Said Ahmed Arkansas 1:47.44 1:49.83 3 8 Marvin Watts Unattached 1:48.08 1:49.89 2 9 Sean Campbell Florida State 1:49.06 1:50.10 3 10 Ali Abiola Florida 1:48.44 1:50.10 2 11 Caleb Bailey Western Carolina 1:49.00 1:50.19 1 12 Eric Necciai Virginia Tech 1:49.00 1:50.25 4 13 Marlon Greensword Lsu 1:47.10 1:50.35 1 14 Andy Beasley Arkansas 1:49.01 1:50.56 3 15 Shedric Stabler Grambling 1:48.50 1:50.72 3 16 Phil Scott Eastern Kentucky 1:49.28 1:50.75 4 17 Jack Morgan Kentucky 1:50.10 1:51.50 5 18 Matt McMaster Georgia State 1:50.75 1:51.92 5 19 Tamario Thomas Lsu 1:47.39 1:52.01 3 20 Alex Baikovs High Point 1:47.11 1:52.32 1 21 Jean Belan Unattached 1:50.60 1:52.44 5 22 David Johnson Florida State 1:49.53 1:52.73 4 23 Michael Bond Troy State 1:50.66 1:52.74 5 24 Doug Smith North Carolina 1:49.50 1:52.84 4 25 Barton Crist Georgia Tech 1:53.80 1:52.95 8 26 Adrian Wheatley Tennessee 1:48.78 1:52.96 3 27 Paul Ciurlys Kentucky 1:49.25 1:53.72 4 28 Chevazz Brown Georgia 1:49.67 1:53.83 4 29 Cornelius Hill Uw-Milwaukee 1:50.78 1:53.83 6 30 Lee Willis Unattached 1:51.14 1:53.87 6 31 Bobby Moffat North Carolina 1:51.10 1:53.97 6 32 James Hatch Arkansas 1:49.00 1:54.08 3 33 Christian Key Cumberland 1:51.20 1:54.10 6 34 Allen Denson William and Mary 1:52.18 1:54.10 8 35 Paul Singleton Wake Forest 1:51.08 1:54.11 6 36 Neil McDonagh Georgia Tech 1:53.10 1:54.19 7 37 James Doaty Kentucky 1:48.85 1:54.20 2 38 David Schmidt Georgia Tech 1:53.60 1:54.31 7 39 Damion Drummond Tennessee 1:51.72 1:54.33 7 40 Thomas Morgan Unattached 1:52.90 1:54.51 8 41 Rob Barton Troy State 1:53.18 1:54.62 8 42 Joakim Daun Tulane 1:50.30 1:54.68 5 43 Dan Gariepy High Point 1:50.81 1:55.17 6 44 Dan Gibson Davidson 1:49.31 1:55.30 4 45 Adam Shupe SE Missouri 1:51.24 1:55.31 7 46 Justin Amason Kentucky 1:53.05 1:55.32 8 47 Tony Juarez Clayton State 1:56.70 1:55.37 5 48 Philbert Amuzu Arkansas State 1:52.34 1:55.64 7 49 Thelton Detry Cumberland 1:54.45 1:55.78 8 50 Matt O’Brien Georgia Tech 1:54.60 1:56.14 8 51 James Irwin Western Carolina 1:51.88 1:56.40 7 52 Robert Phipps Georgia 1:53.78 1:57.39 8 53 Joe Salvato Cumberland 1:51.20 1:57.66 6 54 Mike Delano Cumberland 1:55.00 1:58.19 5 55 Jake McLemore Clayton State 1:55.89 2:01.06 5 — Frank Francois Tennessee 1:51.62 DNF 7 — Taylor Milne High Point 1:47.95 DNF 1 — Phillip Aagaard Tulane 1:49.10 DNF 4 — Mike Taylor Arkansas 1:48.75 DNF 3 — Moise Joseph Florida 1:46.58 DNF 2 — Anthony Kabara Cumberland 1:45.28 DNF 1 — Joe Stegall Georgia Tech 1:50.80 DNS 6 — Chris Mulvaney Arkansas 1:47.77 DNS 1 — Luiz Prestes Fiu 1:51.50 DNS 7

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 43 Men 110 Meter Hurdles Final ============================================================================== Name Year School Seed Finals Wind ============================================================================== Finals 1 Michael Thomas Arkansas 13.88 13.51 0.2 2 Ron Bramlett Alabama 13.35 13.58 0.2 3 Todd Matthews Clemson 13.63 13.91 0.2 4 Kelvin Harris Mississippi St. 14.06 14.32 0.2 5 Twann Atkins Unc-Charlotte 13.99 14.33 0.2 6 Paul Brown Florida 14.08 14.34 0.2 — corey taylor South Carolina 13.74 DNS — Eddie Jackson Arkansas 13.68 DNS Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 37 Men 400 Meter Hurdles ========================================================================= Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Rickey Harris Florida NT 49.42 2 Derrick Adkins Unattached 49.84 50.01 3 Fred Sharpe Auburn 49.83 50.72 4 Zane Cole Unattached 50.60 51.25 5 Jeff Ellis Unattached 50.30 51.64 6 Ken Garrett Unattached 50.20 51.79 7 Dean Griffiths Auburn 49.90 51.91 8 Iain Harnden Unattached 50.51 53.08 Section 2 1 Hassaan Stamps Tennessee 50.62 52.18 2 Mike King Unattached 50.82 52.39 3 Kevin Walker Unattached 51.06 52.54 4 Adrain Mann Unattached 51.00 52.77 5 O’Neil Wright Alabama 51.00 52.86 6 Adam Hudson Southwest Texas 51.12 52.98 7 LaRon Bennett Georgia 51.00 53.50 8 Orethus Hutcherson Unattached 51.08 55.23 Section 3 1 Greg Christie Houston 51.43 51.37 2 Andrew Carruthers Houston 51.35 52.32 3 Danyne Brown Florida State 51.22 52.58 4 Oshay Griffin Lamar 51.50 52.87 5 Errick Dixon SC State 51.46 55.31 — Omar Clinton Unattached 51.29 DNS — Winston Chambers Unattached 51.50 DNS — DJ Spann Mid. Tenn. State 51.19 DNS Section 4 1 Leon McRae Tennessee 51.80 51.73 2 Rob Jones Eastern Kentucky 52.27 53.54 3 Javonie Small Morehouse 52.20 54.12 4 Bill Pollenitz South Alabama 51.50 55.91 5 Erik Underwood Morris Brown 52.92 56.58 — Chris Nehls Emory 54.79 DNS — Kendall White Coastal Carolina 52.93 DNS — Jason Faulk Morehouse 53.80 DNS ============================================================================ Name Year School Seed Finals H# ============================================================================ Finals 1 Rickey Harris Florida NT 49.42 1 2 Derrick Adkins Unattached 49.84 50.01 1 3 Fred Sharpe Auburn 49.83 50.72 1 4 Zane Cole Unattached 50.60 51.25 1 5 Greg Christie Houston 51.43 51.37 3 6 Jeff Ellis Unattached 50.30 51.64 1 7 Leon McRae Tennessee 51.80 51.73 4 8 Ken Garrett Unattached 50.20 51.79 1 9 Dean Griffiths Auburn 49.90 51.91 1 10 Hassaan Stamps Tennessee 50.62 52.18 2 11 Andrew Carruthers Houston 51.35 52.32 3 12 Mike King Unattached 50.82 52.39 2 13 Kevin Walker Unattached 51.06 52.54 2 14 Danyne Brown Florida State 51.22 52.58 3 15 Adrain Mann Unattached 51.00 52.77 2 16 O’Neil Wright Alabama 51.00 52.86 2 17 Oshay Griffin Lamar 51.50 52.87 3 18 Adam Hudson Southwest Texas 51.12 52.98 2 19 Iain Harnden Unattached 50.51 53.08 1 20 LaRon Bennett Georgia 51.00 53.50 2 21 Rob Jones Eastern Kentucky 52.27 53.54 4 22 Javonie Small Morehouse 52.20 54.12 4 23 Orethus Hutcherson Unattached 51.08 55.23 2 24 Errick Dixon SC State 51.46 55.31 3 25 Bill Pollenitz South Alabama 51.50 55.91 4 26 Erik Underwood Morris Brown 52.92 56.58 4 — Winston Chambers Unattached 51.50 DNS 3 — DJ Spann Mid. Tenn. State 51.19 DNS 3 — Omar Clinton Unattached 51.29 DNS 3 — Chris Nehls Emory 54.79 DNS 4 — Kendall White Coastal Carolina 52.93 DNS 4 — Jason Faulk Morehouse 53.80 DNS 4 Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 24 Men High Jump =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== Finals 1 Jason Cornelius Morehouse 2.23m 2.15m 7-00.50 2 Adam Shunk North Carolina 2.23m J2.15m 7-00.50 3 Matt Vincent Florida 2.23m J2.15m 7-00.50 4 Shawn Brown Florida State 2.19m 2.10m 6-10.75 4 Michael Massey Georgia Tech 2.10m 2.10m 6-10.75 4 Terrance McDaniel Clemson 2.15m 2.10m 6-10.75 7 Chris Koger Mid. Tenn. State 2.17m J2.10m 6-10.75 8 Doug Ameigh Clemson 2.20m 2.05m 6-08.75 8 Jesse Lipscombe Morehouse 2.20m 2.05m 6-08.75 8 Stephan Ketterl South Florida 2.15m 2.05m 6-08.75 8 Eric Bergemann Cambell 2.19m 2.05m 6-08.75 8 Jesse Morrow Troy State 2.08m 2.05m 6-08.75 13 John Hubbard North Carolina 2.10m J2.05m 6-08.75 14 Richard Markran Grambling 2.13m 2.00m 6-06.75 14 Ryan Sheppard Georgia 2.21m 2.00m 6-06.75 16 Josh Reid Georgia 2.17m J2.00m 6-06.75 — Joe Squittieri Florida 2.20m NH — B.T. Pickett Cumberland 2.06m NH — Chad Rupert Georgia 2.17m SCR — Matt Denten Mississippi St. 2.13m SCR — Jarrod Stone North Texas 2.12m SCR — Taurean Spann Savannah State 2.05m SCR

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 25 Men Pole Vault =================================================================================== Name Year School Seed Finals =================================================================================== Finals 1 Paul Condron Florida 5.27m 5.28m 17-03.75 2 Rocky Danners Tennessee 5.51m 5.18m 17-00.00 3 Jaret Willi SE Missouri 5.24m J5.18m 17-00.00 4 David Stephens SC State 5.35m 5.03m 16-06.00 5 Jason Lueck Auburn 5.13m J5.03m 16-06.00 6 Brad Smith Georgia 5.25m 4.83m 15-10.00 7 Chandler Rice Tennessee 5.13m J4.83m 15-10.00 8 Ryan Lancon North Texas 5.02m J4.83m 15-10.00 9 Eric Hoverstad NC State 4.95m J4.83m 15-10.00 10 Tom Pappas Unattached 5.20m J4.83m 15-10.00 11 Wes Pickens Appalachian State 4.80m 4.53m 14-10.25 11 Seajae Hartness Western Carolina 4.85m 4.53m 14-10.25 13 Collin Sheridan SE Missouri 4.87m J4.53m 14-10.25 — Bracy Maynard Unc-Charlotte 4.54m NH — Alex Berardi Georgia Tech 4.80m NH — Ashton Davis Auburn 4.85m NH — David Smith Georgia Tech 4.26m NH — Adam Klotzbach Clemson 4.95m NH — Charles Rice Western Carolina 5.00m NH — Jared Thornhill Southwest Texas 5.15m NH — Andrew Kessler Clemson 4.97m NH — Ryan Lewis Clemson 5.15m NH — Daniel Ryland Arkansas State 5.10m NH — Timo Makkonen Georgia 5.36m NH — Brian DaCunha Florida 5.36m NH — chris steddum South Carolina 5.43m NH — Jeff Atkinson Florida State 5.25m NH — Chris Daniel Kentucky 5.20m NH — Daniel Trosclair Lsu 5.30m NH — Clint Binder Tennessee 5.25m NH — David Kessler NC State 4.95m NH — Brent Callaway North Carolina 5.41m NH — jared farabee South Carolina 5.28m NH — Kevin Brown Unattached 5.33m SCR — David Lemen Georgia 5.36m SCR — Fred Villeneuve Unattached 4.31m SCR — Jared Sweetster Florida State 4.80m SCR

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 16 Men Hammer Throw ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== Flight 1 1 David Schenek Georgia 57.96m 190-02 2 BJ Linnenbrink Florida State 53.94m 177-00 3 Josh Bowling Florida State 52.35m 171-09 4 Brett Canale Mississippi 49.48m 162-04 5 Jim Sexton Tennessee 45.27m 148-06 — Sean Harrington Georgia Tech FOUL — James Rowell NC State DNS — Andrew Diakos Unattached DNS — Steve Pitlik Tennessee DNS Flight 2 1 Andras Haklits Georgia 77.10m 252-11 2 Jay Harvard New York AC 70.87m 232-06 3 Panagiotis Mavraganis Georgia 67.45m 221-03 4 Bert Sorin Unattached 64.67m 212-02 5 Sal Gigante North Carolina 60.96m 200-00 6 Javier Nieto Lsu 60.41m 198-02 7 Ryan Kavanagh Auburn 58.74m 192-08 8 Ian Brewer Georgia Tech 54.91m 180-02 — Matt Rausch Unc-Charlotte DNS ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== Finals 1 Andras Haklits Georgia 77.10m 252-11 2 Jay Harvard New York AC 70.87m 232-06 3 Panagiotis Mavraganis Georgia 67.45m 221-03 4 Bert Sorin Unattached 64.67m 212-02 5 Sal Gigante North Carolina 60.96m 200-00 6 Javier Nieto Lsu 60.41m 198-02 7 Ryan Kavanagh Auburn 58.74m 192-08 8 David Schenek Georgia 57.96m 190-02 9 Ian Brewer Georgia Tech 54.91m 180-02 10 BJ Linnenbrink Florida State 53.94m 177-00 11 Josh Bowling Florida State 52.35m 171-09 12 Brett Canale Mississippi 49.48m 162-04 13 Jim Sexton Tennessee 45.27m 148-06 — Sean Harrington Georgia Tech FOUL — James Rowell NC State DNS — Steve Pitlik Tennessee DNS — Matt Rausch Unc-Charlotte DNS — Andrew Diakos Unattached DNS

Delta Timing Group Georgia Tech Invitational – 5/16/2002 to 5/18/2002 Atlanta, GA

Event 31 Men 4×100 Meter Relay ================================================================ NCAA Auto: A 39.20 NCAA Prov: P 40.10 Meet: # 39.32 2001 , Tennessee Track: * 39.32 2001 , Tennessee School Finals ================================================================ Section 1 1 Clemson ‘A’ 39.57P 2 Mississippi ‘A’ 39.61P 3 Southern ‘A’ 39.88P 4 Alabama ‘A’ 42.25 — Florida ‘A’ DNF — Mid. Tenn. State ‘A’ DNS Section 2 1 Georgia ‘A’ 39.96P 2 Florida State ‘A’ 39.98P 3 South Carolina ‘A’ 40.17 4 Appalachian State ‘A’ 40.85 5 Troy State ‘A’ 40.97 6 North Texas ‘A’ 41.53 — SC State ‘A’ DNS — Houston ‘A’ DNS =================================================================== NCAA Auto: A 39.20 NCAA Prov: P 40.10 Meet: # 39.32 2001 , Tennessee Track: * 39.32 2001 , Tennessee School Finals H# =================================================================== Finals 1 Clemson ‘A’ 39.57P 1 2 Mississippi ‘A’ 39.61P 1 3 Southern ‘A’ 39.88P 1 4 Georgia ‘A’ 39.96P 2 5 Florida State ‘A’ 39.98P 2 6 South Carolina ‘A’ 40.17 2 7 Appalachian State ‘A’ 40.85 2 8 Troy State ‘A’ 40.97 2 9 North Texas ‘A’ 41.53 2 10 Alabama ‘A’ 42.25 1 — Florida ‘A’ DNF 1 — Houston ‘A’ DNS 2 — SC State ‘A’ DNS 2 — Mid. Tenn. State ‘A’ DNS 1

RELATED HEADLINES

June 21, 2019 Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team

Bartlett, Matthews, Moore and Williams earn all-ACC academic honors

Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team
June 5, 2019 Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship

Georgia Tech senior named second team all-American

Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets