Open mobile menu

Clemson Invitational (I)

Licensed to Flash Results, Inc.        Hy-Tek's Meet Manager 12/6/2003 05:12 PM                   Clemson  Opener - 12/5/2003 to 12/6/2003                                Inaugural Meet                              Clemson  University                                    Results

Event 7 Women 60 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Amandi Rhett Georgia Tech 7.55 2 Tempess Stark Unc Charlott 7.59 3 Andriane Lapsley Georgia Tech 7.61 4 Valma Bass Unattached 7.62 5 Jessica Cousins Clemson 7.68 6 Silja Ulfarsdottir Clemson 7.70 7 Randi Hinton Clemson 7.83 8 Octavia Goode Winthrop 7.85

Event 13 Men Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Reese Hoffa Nyac 20.29m 66-07.00 2 Matt Lombardi Clemson 16.73m 54-10.75 3 John Fallone Fla State 16.69m 54-09.25 4 Derek Gillson Clemson 16.46m 54-00.00 5 Bob Smith Appalachian 16.34m 53-07.50 6 Anthony Greer Appalachian 16.05m 52-08.00 7 Jake Dunkleberger Unattached 14.72m 48-03.50 8 Nick Caramanico Clemson 14.65m 48-00.75 9 Dan Royal Fla State 13.87m 45-06.25 10 Jason Stepp Western Caro 13.38m 43-10.75 11 Rick Hill Clemson 13.09m 42-11.50 12 Brandon Holmes Clemson 12.76m 41-10.50 13 Ryan Hunter Clemson 12.70m 41-08.00 14 Brad Bailey Unc Charlott 12.69m 41-07.75 15 Will Scott Winthrop 12.48m 40-11.50 16 Jim Sexton Tennessee 11.84m 38-10.25 17 Carl Bauer Winthrop 11.72m 38-05.50 18 Billy Wotten Morehouse 10.93m 35-10.50 19 Willie Sturgis Western Caro 10.36m 34-00.00 20 Anthony Bacon Unc Charlott 10.14m 33-03.25 21 Herbert Young Morehouse 9.41m 30-10.50 22 Kevin Jordan Unc Charlott 9.28m 30-05.50 — Willie Butler SC State FOUL — Garrett Johnson Fla State DNS — Matt Decker Western Caro DNS — Justin Terry Morehouse DNS

Event 14 Men 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Aries Merritt Tennessee 7.98 2 Lydell Perry Clemson 8.14 3 Roy Cheney Clemson 8.15 4 Aaron Whitely Savannah St 8.17 5 Ryan Keziah Unattached 8.22 6 Javonie Small Morehouse 8.30 7 Eric Keddo Savannah St 8.31 8 Deshawn Gregg SC State 8.39

Event 15 Men High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Michael Massey Georgia Tech 2.14m 7-00.25 2 Doug Ameigh Unattached 2.06m 6-09.00 3 Brett Frykberg Unattached 2.06m 6-09.00 4 Adam Linkenauger Clemson 2.06m 6-09.00 5 Terrance McDaniel Clemson 2.06m 6-09.00 6 Brandon Morton Winthrop 2.01m 6-07.00 7 Patrick Murphy Unattached 1.96m 6-05.00 7 Ben Daniels Clemson 1.96m 6-05.00 9 Shawn Allen Fla State 1.96m 6-05.00 9 Chris Helwick Tennessee 1.96m 6-05.00 — Dan Smith Appalachian NH — Matt Greene Unc Charlott NH — Justin Green Morehouse NH — Matthew Morrison Morehouse NH — Matt Morgan Clemson NH — Ryan Koontz Clemson NH — John Okonkwo Unc Charlott NH — Kevin Ryan Unc Charlott NH — Jared Streane Morehouse NH — Andrew Jacobs Unattached NH — Deshawn Gregg SC State NH — Bobby Robinson Western Caro NH — Lamont Reid Western Caro DNS — Lawrence Briscoe Western Caro DNS — Brent Hobbs Clemson DNS — Craig McClure Fla State DNS — Blake Sabo Tennessee DNS

Event 16 Women Triple Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Gisele Oliveira Clemson 13.39m 43-11.25 2 Shanta Smith Georgia Tech 13.22m 43-04.50 3 Ronda White Appalachian 13.00m 42-08.00 4 Latoya Legree Fla State 12.43m 40-09.50 5 Sharonda Johnson Unc Charlott 12.34m 40-06.00 6 Tondra White Appalachian 12.19m 40-00.00 7 Brandy Depland Georgia Tech 12.13m 39-09.75 8 Sharneka Brown Fla State 11.89m 39-00.25 9 Jennifer Claud Appalachian 11.84m 38-10.25 10 Chasity Johnson Coastal Car 11.73m 38-06.00 11 Katrina Moultrie Clemson 11.26m 36-11.50 — Andrea Floyd Western Caro FOUL — Kimberly Haith Unc Charlott FOUL — Tiffany Mack Western Caro FOUL — Michelle Rogers Clemson FOUL — Tempess Stark Unc Charlott FOUL — Ashley McNeill Georgia Tech DNS — Vera Stenhouse Unattached DNS — Stacia Kelly-Taylor Unattached DNS — Tanita Johnson Savannah St DNS

Event 17 Women Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Chandra Lacombe Florida 3.80m 12-05.50 2 Suzanne Makinson Appalachian 3.65m 11-11.75 3 Dana VanWagner Florida 3.65m 11-11.75 4 Dara Altman Florida 3.65m 11-11.75 5 Beth Jordan Clemson 3.50m 11-05.75 6 Joana Costa Unattached 3.50m 11-05.75 7 Marilyn Testa Coastal Car 3.50m 11-05.75 8 Kierney Hiteshew Unattached 3.50m 11-05.75 9 Sarah Young Clemson 3.35m 10-11.75 9 Laura Tiezsen Western Caro 3.35m 10-11.75 11 Danielle Taylor Unc Charlott 3.35m 10-11.75 12 Cece Ray Florida 3.35m 10-11.75 13 Shelby Gale Unc Charlott 3.35m 10-11.75 14 Chi Sawyer Western Caro 3.20m 10-06.00 14 Kira Barcus Georgia Tech 3.20m 10-06.00 16 Jessica Fowler Appalachian 3.20m 10-06.00 17 Danielle Walker Fla State 3.05m 10-00.00 — Melissa Einbinder Georgia Tech NH — Carrie Crandall Fla State NH — Becca Gillespy Unattached NH — Sarah Morrison Unc Charlott NH — Margo Sanders Coastal Car NH — Krissy Thompson Clemson NH — Laura Golitko Florida NH — Dana Anglin Western Caro NH — Becky Adnot Clemson NH — Natalie Sayewich Appalachian DNS

Event 18 Women 60 Meter Hurdles ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Andrea Bliss Florida 8.23 2 Lauren Nicholson Clemson 8.53 3 Ronda White Appalachian 8.59 4 Deanna Lane Fla State 8.71 5 Christina Smith Clemson 8.83 6 Andriane Lapsley Georgia Tech 8.90 7 Jelyn Quick Clemson 8.95 8 LaKendra McColumn Fla State 9.08

Event 19 Men 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Chris Batista Winthrop 4:23.50 2 Clay Pendleton Clemson 4:25.62 3 John Palumbo Unattached 4:30.70 4 Sean Reilly Unattached 4:31.18 5 James Irwin Western Caro 4:32.49 6 Donald Stouffer Winthrop 4:33.97 7 Wesley Yeldell NC Central 4:35.10 8 Robert Herbert Savannah St 4:35.19 9 Ross McMillan Morehouse 4:37.15 10 Chris Lynch Western Caro 4:40.45 11 Harold Whack Morehouse 4:45.54 12 Ralph Noel Savannah St 4:47.19 13 Andre Atchison NC Central 4:47.37 14 Dan Barry Winthrop 4:54.00 — Rashaad Lee Unattached DNS — Josiah Lagat Morehouse DNS — Eric Soder Clemson DNS — Mike Foley Clemson DNS — Emmerson Rene SC State DNS — Adam Puett Western Caro DNS

Event 20 Women 1 Mile Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Katie Sujkowski Appalachian 5:07.23 2 Deanna Kulesz Western Caro 5:12.59 3 Carrie Selmer Winthrop 5:19.65 4 Sydney Mondragon Fla State 5:25.89 5 Brigette Dyce Florida 5:27.10 6 Aisha Brown Unattached 5:47.37 7 Alison Kenny Winthrop 5:51.70 — Belinda Trevelion SC State DNS — Megan Barnes Western Caro DNS — Tonya Edmonds Western Caro DNS — Gabrielle Lee Winthrop DNS

Event 21 Men 60 Meter Dash ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ Finals 1 Cory Kook Unattached 6.76 2 Larry Griffin Clemson 6.81 3 George Kitchens Clemson 6.88 4 Ron Richards Clemson 6.89 5 Derrick Johnson Unc Charlott 6.89 6 Mike Bolling Clemson 6.91 7 Jordan Vaden Unattached 6.94 8 Cory Bridges Unattached 6.98

Event 23 Men 500 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Roy Cheney Clemson 1:05.19 4 2 Bryan Burney Appalachian 1:05.28 1 3 Rashad Gardner Clemson 1:06.00 3 4 James Bacon Unc Charlott 1:06.07 1 5 James Barr Western Caro 1:06.14 2 6 Scott Kautz Clemson 1:06.30 3 7 Shareef Muhammad NC Central 1:06.36 4 8 Will Gillespie Appalachian 1:06.53 2 9 Marquis Andrews Clemson 1:07.02 1 10 Eric Keddo Savannah St 1:07.71 1 11 Taylor Narewski Georgia Tech 1:07.97 2 12 Wendell Withers Unattached 1:08.08 3 13 Joe Paiva Fla State 1:08.12 1 14 Treamon Andrews Georgia Tech 1:08.54 2 15 Brandon Duckett Georgia Tech 1:09.18 3 16 Charleton Grant Western Caro 1:09.84 5 17 Bruno Parker Morehouse 1:10.49 1 18 Lamone Trammell SC State 1:10.71 5 19 Robert Owens Savannah St 1:11.43 4 20 Terrell Dark Morehouse 1:11.50 4 21 Lewis Brett Morehouse 1:13.02 5 22 Aaron Whitely Savannah St 1:14.62 3 23 Brandon Perry Winthrop 1:15.61 5 — Bola Oyegunwa Unattached DNS 2 — Terrel Dunmyer Unattached DNS 2 — Dorian Turner NC Central DNS 5 — Jermaine Brown SC State DNS 4 — Roland Thomas SC State DNS 3 — Lawrence Briscoe Western Caro DNS 4 — Brandon Stevenson Winthrop DNS 5

Event 24 Women High Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Chaunte Howard Georgia Tech 1.89m 6-02.25 2 Krystle Moss Florida 1.75m 5-08.75 3 Adrienne Barnette Unc Charlott 1.65m 5-05.00 4 Katie Pickett Clemson 1.65m 5-05.00 5 Carly Brown Florida 1.65m 5-05.00 6 Chasity Johnson Coastal Car 1.65m 5-05.00 7 Brittany Whittaker Western Caro 1.60m 5-03.00 8 Christina Regan Florida 1.60m 5-03.00 9 Shanna Fouts Western Caro 1.55m 5-01.00 9 Adrienne Lunsford Unc Charlott 1.55m 5-01.00 9 Deanna Lane Fla State 1.55m 5-01.00 9 Candace Cabey Florida 1.55m 5-01.00 9 Felicia Hawthorne Clemson 1.55m 5-01.00 14 Samantha Ayers Savannah St 1.55m 5-01.00 14 Cecilia Wolff Winthrop 1.55m 5-01.00 14 Tondra White Appalachian 1.55m 5-01.00 14 Shannon Meadows Appalachian 1.55m 5-01.00 — Marilyn Testa Coastal Car NH — Alex VanHeuven Georgia Tech NH — Sharonda Johnson Unc Charlott NH — Dawnita Moore Coastal Car NH — Retrina Lovett SC State DNS — Peake Kimeka SC State DNS

Event 25 Men Triple Jump ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Rafeeq Curry Fla State 15.65m 51-04.25 2 Willie Johnson Fla State 15.43m 50-07.50 3 Jason Belll Clemson 14.91m 48-11.00 4 Cameron Dayne Morehouse 14.86m 48-09.00 5 Spencer Irvine Georgia Tech 14.83m 48-08.00 6 Britt Barrow Clemson 14.54m 47-08.50 6 Sean Patterson Unc Charlott 14.54m 47-08.50 8 Ricky Argro Fla State 14.50m 47-07.00 9 James Lemons Georgia Tech 14.30m 46-11.00 10 Jahmar Rutherford Morehouse 13.67m 44-10.25 11 Eli Sunquist Unc Charlott 13.62m 44-08.25 12 Tyler Ferguson Western Caro 13.55m 44-05.50 13 Andrew Jacobs Unattached 12.97m 42-06.75 — Justin Bush Unc Charlott FOUL — Vincent Jordan Morehouse FOUL — Arthur Robertson Appalachian FOUL — Justin Davis Western Caro FOUL — Chris Cutter Appalachian FOUL — Gerald Foreman Appalachian FOUL — Xavier Goddard Western Caro DNS

Event 26 Men Pole Vault ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Chase Shealy Unattached 5.20m 17-00.75 2 David Stephens Unattached 5.20m 17-00.75 3 Michael Yurcho Tennessee 5.05m 16-06.75 4 Chandler Rice Unattached 5.05m 16-06.75 5 Mark Johnson Unattached 4.90m 16-00.75 5 Jeff Trembley Tennessee 4.90m 16-00.75 7 Andy Lane Unattached 4.90m 16-00.75 8 Ryan Hunter Clemson 4.75m 15-07.00 9 Mitch Greeley Unattached 4.75m 15-07.00 10 Michael Hogue Unattached 4.75m 15-07.00 11 Matt Hurley Fla State 4.60m 15-01.00 12 Jeff Fiorello Appalachian 4.60m 15-01.00 13 John Scott Hartness Unattached 4.45m 14-07.25 — Terry Watson Unc Charlott NH — Eric Webb Unc Charlott NH — Brad Bailey Unc Charlott NH — Chase Sasser Georgia Tech NH — Rick Hill Clemson NH — Ed Hissan Unattached NH — Brad Smith Unattached NH — Adam Callis Unattached NH — Matt Carr Appalachian NH — Wes Willoughby Western Caro NH — Christian Benson Western Caro NH — Daniel Sherer Unattached NH — Brooks Weber Fla State NH — Greg McCormick Georgia Tech DNS — David McCall Western Caro DNS — Adam Klotzbach Clemson DNS — David Stephens Una-Sc State DNS — Dan Queen Appalachian DNS — Breon Rembert Una-Sc State DNS — Breon Rembert Unattached DNS — Spencer Stephens Unattached DNS

Event 27 Women Shot Put ========================================================================== Name Year School Finals ========================================================================== 1 Kimberli Barrett Florida 17.25m 56-07.25 2 Karen Freberg Florida 16.49m 54-01.25 3 Candice Scott Florida 15.60m 51-02.25 4 LaQuanda Cotten Florida 14.94m 49-00.25 5 Scarlett Ekeroma Florida 14.61m 47-11.25 6 Akera Lathan Florida 14.27m 46-10.00 7 Jukina Dickerson Florida 13.85m 45-05.25 8 Amanda Kinney Fla State 13.43m 44-00.75 9 Rachel Longfors Florida 13.19m 43-03.25 10 Beverly Burnett Appalachian 13.06m 42-10.25 11 Lindsey Nelson Fla State 12.89m 42-03.50 12 Nikole Simmons Appalachian 12.57m 41-03.00 13 Kristie Boggan Appalachian 12.36m 40-06.75 14 Della Clark Clemson 12.33m 40-05.50 15 Brittany Nordin Coastal Car 12.28m 40-03.50 16 Angela Rose Unattached 12.04m 39-06.00 17 Sara Lewis Winthrop 11.91m 39-01.00 18 Brittany Reid Coastal Car 11.83m 38-09.75 19 Allison Bradshaw Clemson 11.38m 37-04.00 20 Miranda Long Western Caro 11.17m 36-07.75 21 Dana Sizemore Coastal Car 11.07m 36-04.00 22 Chinelo Ubaka Unattached 10.70m 35-01.25 22 Sharhonda Bell Western Caro 10.70m 35-01.25 24 Lauren Nicholson Clemson 10.40m 34-01.50 25 Paris Smith Unc Charlott 10.03m 32-11.00 26 Amanda Bolt Winthrop 9.96m 32-08.25 27 Tiffany Rice Winthrop 9.90m 32-05.75 28 Kamaria Wells Unc Charlott 9.76m 32-00.25 29 Martina McKoy SC State 9.07m 29-09.25 30 Demincia Jenkins Unc Charlott 8.44m 27-08.25 — Alex VanHeuven Georgia Tech DNS — Lorna Johnston Unattached DNS — Annie Cawthon Western Caro DNS — Lorna Finn Unattached DNS — Melany Denson SC State DNS — Deanna Lane Fla State DNS

Event 28 Women 500 Meter Dash =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Novlene Williams Florida 1:11.83 1 2 Shakirah Rutherford Clemson 1:13.20 1 3 Ashlee Kidd Georgia Tech 1:13.50 1 4 Christina Smith Clemson 1:13.60 2 5 Brittnay Hall Unattached 1:15.14 3 6 Tangela Wobbleton Unattached 1:15.70 2 7 Shareese Woods Unc Charlott 1:16.02 1 8 Patrice McMillan Clemson 1:16.03 3 9 Leslie Martin Western Caro 1:16.03 1 10 Carlitha Sturdivant Unc Charlott 1:16.05 2 11 Kia Savage Unattached 1:17.62 3 12 Andrea Bliss Florida 1:17.79 5 13 Kim Adams Fla State 1:18.21 6 14 Esprit Keisha SC State 1:18.25 4 15 Asia Davis Western Caro 1:18.65 5 16 LaKendra McColumn Fla State 1:18.70 7 17 Amber Hickman Florida 1:18.72 3 18 Matasha Brown Appalachian 1:19.03 4 19 Alexis Whitfield SC State 1:19.46 4 20 Marla Jackson Fla State 1:19.58 6 21 Jessica Watson Coastal Car 1:20.14 6 22 Candace Cabey Florida 1:20.65 6 23 Courtney Thomas Georgia Tech 1:20.95 5 24 Shama Campbell SC State 1:21.34 5 25 Pricilla Reed Georgia Tech 1:22.67 7 26 Christina Harris NC Central 1:22.90 4 27 Angel Moore Unc Charlott 1:22.94 5 28 Veronaka Jackson Savannah St 1:26.60 2 29 Megan Blake Coastal Car 1:28.16 6 30 Vernisha Davis Savannah St 1:30.96 4 31 Monique Gibson Coastal Car 1:31.01 7 32 Ashleigh Glass Winthrop 1:32.11 6 — Tiandra Ponteen Florida FS 1 — Christy Brookshire Western Caro DNS 7 — Joanna Atkins Unattached DNS 3 — Kimyata White Savannah St DNS 7 — Brittnay Hail Unattached DNS 4 — Tiffany Mitchell NC Central DNS 5 — DeeDee Walker Winthrop DNS 2 — Shekira Weston Unattached DNS 2

Event 29 Men 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Bjorn Margeirsson Unattached 1:53.24 2 Daunte Saloy Savannah St 1:56.06 3 Rashaad Lee Unattached 1:56.35 4 Robert Cooper Fla State 1:57.16 5 Ahmad Rutherford Clemson 2:00.55 6 Rick Hill Clemson 2:01.52 7 Edmund Dixon Morehouse 2:02.19 8 Christoopher Wright Unattached 2:02.51 9 Derrick Zinnerman Winthrop 2:02.70 10 Ben Austin Appalachian 2:02.80 11 Jason Jackson Unattached 2:03.25 12 Josh Hammel Georgia Tech 2:03.26 13 Bryant Mark Unattached 2:03.84 14 Sam Roberts Unattached 2:04.20 15 Eddie Vick Western Caro 2:05.10 16 Michael Sinagra Georgia Tech 2:05.58 17 Anthony Johnson Savannah St 2:05.85 18 Iven King SC State 2:07.27 19 Mark Washington Morehouse 2:08.66 20 Andre Atchison NC Central 2:09.02 21 Lawrence Briscoe Western Caro 2:09.90 22 Darius Edwards Morehouse 2:10.23 23 Michael Evans Western Caro 2:11.75 — Brent Hobbs Clemson DNS — Ryan Koontz Clemson DNS — Ryan Hunter Clemson DNS — Wesley Yeldell NC Central DNS — Dwayne Webley SC State DNS — Donald Stouffer Winthrop DNS — Ervin Johnson SC State DNS

Event 30 Women 800 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Tammy King-Foster Unattached 2:11.26 2 Kamille Bratton Florida 2:14.13 3 Amanda Schommer Florida 2:16.24 4 Jenny Sims Georgia Tech 2:17.61 5 Jodi Heyens Florida 2:18.59 6 Brittany Robinson Unattached 2:22.68 7 Becky Signoretti Western Caro 2:24.26 8 Tonya Edmonds Western Caro 2:25.85 9 Carrie Selmer Winthrop 2:26.54 10 Michelle Mentzer Coastal Car 2:27.80 11 Caroline Jett Appalachian 2:28.34 12 Lauren Nicholson Clemson 2:31.17 13 Aisha Brown Unattached 2:35.78 14 Cristel Kirkpatrick Western Caro 2:36.71 15 Alberta Watkins Georgia Tech 2:37.31 16 Alison Kenny Winthrop 2:38.10 — Christina Regan Florida DNF — Brigette Dyce Florida DNS — Gabrielle Lee Winthrop DNS — Heather Sagal Unattached DNS — Misty Dirksen Georgia Tech DNS

Event 31 Men 300 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Ron Richards Clemson 34.55 1 2 Mike Bolling Clemson 34.65 2 3 Warren Eure Clemson 34.81 3 4 Robert Ibeh Clemson 34.95 4 5 Milton Bolton Western Caro 35.02 1 6 Jamil Hubbard Unattached 35.05 8 7 Hakeem Mohammed NC Central 35.11 7 8 Terrence Battle Morehouse 35.65 9 9 Rod Higgins Unattached 35.71 5 10 Lydell Perry Clemson 35.79 4 11 Patrick Mauldin Western Caro 35.85 1 12 Donald Beamer Georgia Tech 35.91 3 13 Sharif Azim Unattached 36.00 2 14 Darius Bryson Western Caro 36.57 5 15 Wendell Withers Unattached 36.59 8 16 Keith Curry Appalachian 36.71 4 17 Jordan Crosby Georgia Tech 36.76 7 18 Brian Ford Georgia Tech 36.88 1 19 James Hill Morehouse 36.90 5 20 Ryan Keziah Unattached 36.98 7 21 Jerry Mathis Savannah St 37.00 2 22 Jermiel Freeman Unattached 37.14 6 23 Chris Helwick Tennessee 37.40 7 24 Steve Enoch NC Central 37.46 3 25 Quincy Smith Unc Charlott 37.64 5 26 Cory Bridges Unattached 37.68 2 27 Earl McNeil Unattached 37.68 6 28 Scotty McKenzie Savannah St 37.69 9 29 Dustin Wright Appalachian 37.70 3 30 Rashard Sanders Unattached 38.06 9 31 Blake Sabo Tennessee 38.07 6 32 Cory Kook Unattached 38.37 3 33 Mohammed Gure Savannah St 39.12 6 34 Maximillian Gutierrez Unattached 39.91 9 35 Quentin Turner Winthrop 45.32 9 — Darius Acker Clemson DQ 3 — Virgil Dortch Unattached DQ 8 — Herman Robinson Unattached DQ 7 — Kelvin Green Unattached DQ 1 — Chris Martin Appalachian DQ 2 — Marcus Jackson Unc Charlott DQ 7 — Lionel Nau Unattached DNS 4 — Milton Brunner Unattached DNS 8 — Branden Hartley Morehouse DNS 4 — Chris Belton SC State DNS 9 — Alfred Crowley SC State DNS 6 — Trandon Echols Unattached DNS 8 — Rashad McDade Unattached DNS 5 — Ben McCallum Unc Charlott DNS 4 — Michael Brown Una-Sc State DNS 6 — Michael Brown Unattached DNS 5 — Damin Guio Unattached DNS 8

Event 32 Women 300 Meter Run =================================================================== Name Year School Finals H# =================================================================== 1 Tiandra Ponteen Florida 37.65 1 2 Silja Ulfarsdottir Clemson 38.29 1 3 Randi Hinton Clemson 38.86 1 4 Jessica Cousins Clemson 39.17 2 5 Shanta Smith Georgia Tech 39.34 2 6 Evelyne Niako Fla State 39.58 5 7 Shekira Weston Unattached 39.90 3 8 Amandi Rhett Georgia Tech 40.16 3 9 Valma Bass Unattached 40.23 5 10 Brittnay Hail Unattached 40.23 3 11 Lauren Burns Unattached 40.38 6 12 Tanya Harris Unattached 40.67 6 13 Vera Stenhouse Unattached 40.96 4 14 Kimberly Walker Fla State 41.29 5 15 Tempess Stark Unc Charlott 41.59 2 16 Marla Jackson Fla State 42.00 8 17 Joanna Atkins Unattached 42.05 7 18 Paula Moore Appalachian 42.09 4 19 Danielle Davis SC State 42.56 3 20 Brittany Robinson Unattached 42.57 8 21 Jennifer Spivey Western Caro 42.64 4 22 Christina Harris NC Central 42.97 7 23 Shameka Harris Western Caro 43.61 6 24 Cassandra Gentry Western Caro 43.66 8 25 Tabbi Prioleau Winthrop 43.92 8 26 Ope Sobanjo Clemson 43.96 5 27 Christie Williams Unc Charlott 44.63 8 28 Teri Burton Unc Charlott 44.65 6 29 Eliza Hoffman Winthrop 44.91 5 30 Erica Jones Savannah St 45.57 8 31 Kelly Sloan Coastal Car 47.24 7 32 Jennifer Stiggers Savannah St 47.64 4 33 Ashleigh Glass Winthrop 49.38 7 — Lucinda Bell Unattached DNF 6 — Ameca Williams Georgia Tech DQ 2 — Cynequa Howard Savannah St DQ 7 — Portia Taylor Appalachian DQ 7 — Amber Hickman Florida DQ 4 — Melanie Brown Unattached DNS 5 — Esprit Keisha SC State DNS 2 — Damin Guio Unattached DNS 1 — Brittnay Hall Unattached DNS 4 — Novlene Williams Florida DNS 1 — Milton Brunner Unattached DNS 6 — Teneeshia Jones Unc Charlott DNS 3

Event 33 Men 3000 Meter Run Seeded ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Caleb Bailey Unattached 8:32.30 2 Derrick Wyatt Clemson 8:32.99 3 Scott Shaw Unattached 8:39.91 4 Chris Nickinson Fla State 8:42.16 5 Matt Clark Clemson 8:48.88 6 Dave Smith Clemson 8:52.34 7 Jean-Pierre Joubert NC Central 9:18.41 — Jimmy DeYonker Georgia Tech DNS — Ralph Noel Savannah St DNS — Josiah Lagat Morehouse DNS — Hillary Kibet Morehouse DNS — Joseph Estevez NC Central DNS — Robert Herbert Savannah St DNS

Event 34 Women 3000 Meter Run ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Vicki Gill Fla State 9:15.68 2 Rachel Evjen Fla State 9:52.55 3 Melanie Cooper Western Caro 10:42.35 4 Alissa Short Western Caro 10:43.14 5 Sadie Wells Unattached 10:57.85 6 Leslie Horn Winthrop 11:21.35 — Melissa Lutchmedial SC State DNS — Brenda Trevelion SC State DNS

Event 35 Men 4×400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Clemson 3:18.24 1 2 Morehouse 3:20.40 2 3 Savannah State 3:20.49 2 4 Unc Charlotte 3:20.69 1 5 Western Carolina 3:22.26 1 6 NC Central 3:22.31 1 7 Appalachian State 3:22.51 1 8 Tpa 3:28.08 3 9 Western Carolina ‘B’ 3:30.34 2 10 Savannah State ‘B’ 3:31.72 3 11 Morehouse ‘B’ 3:37.43 3 12 Western Carolina ‘C’ 3:37.52 3 13 Morehouse ‘C’ 3:38.01 3 14 Appalachian State ‘B’ 3:38.25 2 — Clemson ‘B’ DNS 2 — Georgia Tech DNS 1 — Winthrop DNS 3 — SC State ‘B’ DNS 2

Event 36 Women 4×400 Meter Relay =================================================================== School Finals H# =================================================================== 1 Clemson 3:41.34 1 2 Tpa 3:49.43 3 3 Florida State 3:53.67 1 4 Western Carolina 3:55.00 1 5 Clemson ‘B’ 3:57.25 2 6 SC State ‘B’ 3:59.34 3 7 Georgia Tech 3:59.86 1 8 Unc Charlotte 4:02.21 1 9 Appalachian State 4:02.69 1 10 Coastal Carolina 4:05.99 2 11 Clemson ‘C’ 4:10.08 2 12 Western Carolina ‘B’ 4:11.34 2 13 Appalachian State ‘B’ 4:15.63 3 14 Savannah State ‘B’ 4:16.28 3 15 Western Carolina ‘C’ 4:16.35 3 — Savannah State DNS 2 — Winthrop DNS 2 — Clemson ‘D’ DNS 3

Event 37 Men 3000 Meter Run Unseeded ================================================================ Name Year School Finals ================================================================ 1 Matt Pimentel Clemson 8:56.77 2 Josiah Lagat Morehouse 8:57.27 3 Greg Isaacs Clemson 9:14.72 4 Adam Jones Georgia Tech 9:20.61 5 Joseph Estevez NC Central 9:21.43 6 John Eagle Winthrop 9:27.37 7 Peter Raines Winthrop 9:31.75 8 Alex Brickler Morehouse 9:34.29 9 Mike Laughlin Winthrop 10:11.38 — James Irwin Western Caro DNS — Chris Lynch Western Caro DNS

RELATED HEADLINES

June 21, 2019 Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team

Bartlett, Matthews, Moore and Williams earn all-ACC academic honors

Track and Field Places Four on All-ACC Academic Team
June 5, 2019 Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship

Georgia Tech senior named second team all-American

Bartlett Finishes 14th at NCAA Championship
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets