Open mobile menu

Georgia Invitational - Day 2

Licensed to University of Georgia      Hy-Tek's Meet Manager 12/6/2003 07:46 PM                 Ga Fall Invitational - 12/5/2003 to 12/7/2003                                    Results

Event 13 Women 200 SC Meter Medley Relay =============================================================================== 1:51.50 A 1:54.84 B School Finals Points =============================================================================== 1 Georgia ‘A’ 1:52.92 B 40 1) Mabry, Neka SR 2) Ertter, Lindsey JR 3) DeScenza, Mary SO 4) Joyce, Kara Lynn FR 28.84 31.26 27.72 25.10 2 Georgia ‘B’ 1:54.80 B 34 1) Harm, Tricia SO 2) Corliss, Gretchen FR 3) Georoff, Andrea JR 4) Kearns, Paige JR 29.27 33.39 26.85 25.29 3 Penn State University ‘A’ 1:54.97 32 1) Haupt, Sarah E SO 2) Woodring, Kristen M SR 3) Biedermann, Amberle M SO 4) Dlugonski, Dee M JR 29.05 31.40 28.32 26.20 4 Minnesota-Women ‘A’ 1:56.19 30 1) Moore, Megan SR 2) Schold, Melissa SR 3) Bohlsen, Sarah SR 4) Coombe, Katy JR 30.09 32.67 27.84 25.59 5 Minnesota-Women ‘B’ 1:58.13 28 1) Wind, Katie SO 2) Quinn, Julia FR 3) Rodakowski, Juleen SR 4) Vine, Sara SO 30.40 33.24 28.54 25.95 6 Penn State University ‘B’ 1:58.18 26 1) Morris, Erin M FR 2) Stanchock, Courtney L JR 3) Eberst, Jennifer A JR 4) Kavchok, Larissa H JR 30.52 32.52 28.43 26.71 7 Minnesota-Women ‘C’ x1:59.80 1) Hasling, Jennifer FR 2) Proell, Katie SO 3) Ruess, Abby SO 4) Perrott, Sarah SO 31.74 33.41 28.41 26.24 8 Georgia Tech ‘A’ 2:00.33 24 1) Saum, Anna C JR 2) Walker, Alison E FR 3) Foster, Elizabeth A SO 4) Wallis, Moeko M JR 30.29 35.06 28.38 26.60 9 Minnesota-Women ‘D’ x2:01.13 1) Crawford, Jessica SR 2) Patrek, Mary SO 3) Solfelt, Sarah JR 4) Kezbers, Krista FR 31.15 33.76 29.29 26.93 10 Georgia Tech ‘B’ 2:01.87 22 1) Kracke, Ashley A SO 2) Heiser, Laura H SO 3) DeVinney, Meghan K SO 4) Harper, Natanya L FR 31.20 34.35 29.35 26.97 11 Georgia Tech ‘C’ x2:03.41 1) West, Dana L FR 2) Keys, Jaclyn M JR 3) Vukmanic, Jill A JR 4) Christenson, Jen L JR 31.14 34.63 30.07 27.57 12 Alabama ‘A’ 2:06.27 18 1) Rogers, Becca FR 2) Bernthal, Andrea FR 3) Adams, Sonya SO 4) Lafevers, Alison SO 31.28 37.01 31.10 26.88

Event 14 Men 200 SC Meter Medley Relay =============================================================================== 1:36.79 A 1:39.69 B School Finals Points =============================================================================== 1 Minnesota-Men ‘A’ 1:40.15 40 1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO 3) Osten, Neil JR 4) Silkaitis, Terry JR 25.48 28.60 23.78 22.29 2 Georgia ‘A’ 1:40.23 34 1) Osborn, Peter JR 2) Gardner, Scott JR 3) Verhoef, Peter SO 4) Laban, Josh JR 25.87 27.77 24.28 22.31 3 Minnesota-Men ‘B’ 1:42.12 32 1) VanMeter, Andrew FR 2) Bernier, Nathan JR 3) Peterson, Lucas JR 4) Gettelfinger, Brian SR 26.23 28.95 24.40 22.54 4 Penn State University ‘A’ 1:42.83 30 1) McLin, Shawn M SO 2) Ippoliti, Chris C SO 3) Minnier, Todd J SR 4) Northrop, Daryl M JR 26.55 28.69 24.83 22.76 5 Georgia ‘B’ 1:42.84 28 1) Underhill, Colin SR 2) Salyards, Kyle SR 3) Schmidt, Jonathan SO 4) Hollinger, Cameron FR 27.01 27.79 25.11 22.93 6 Penn State University ‘B’ 1:43.99 26 1) Torok, Nate A FR 2) Velez, Dan N SO 3) Johansson, Patrik G JR 4) Finkler, Ofer FR 27.10 28.53 24.95 23.41 7 Georgia Tech ‘A’ 1:44.95 24 1) Raines, Jeremy M JR 2) Williams, Alex W FR 3) Kettunen, Teemu S SO 4) Riebesell, Ryan K SO 27.00 29.89 24.67 23.39 8 Georgia ‘C’ x1:45.49 1) Cellini, Michael FR 2) Parsley, Jeff SO 3) Stibrich, Nathan SO 4) Taylor, Andrew FR 27.40 29.33 25.65 23.11 9 Alabama ‘A’ 1:47.31 22 1) Arckey, Brent SO 2) Hall, Adam SR 3) Schmidt, Matt SO 4) Erasmus, Darren SO 28.78 29.12 26.45 22.96 10 Georgia Tech ‘B’ 1:49.10 18 1) Figh, Matt L JR 2) Arundel, Casey M FR 3) Eden, Itai S SR 4) Huff, Brian L SO 28.32 30.59 26.22 23.97

Event 15 Women 400 SC Meter IM =============================================================================== 4:45.64 A 4:54.20 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Yevak, Katie JR Georgia 4:23.47 4:44.45 A 20 30.24 34.33 36.97 37.14 39.91 40.03 33.42 32.41 2 Klein, Melissa FR Georgia 4:25.24 4:45.03 A 17 30.77 34.95 37.48 36.63 38.99 40.28 33.49 32.44 3 Pate, Virginia SR Georgia 4:23.57 4:51.95 B 16 31.77 35.16 36.98 36.69 39.89 41.40 35.63 34.43 4 Chura, Haley FR Georgia 4:27.61 4:54.09 B 15 32.06 36.61 35.39 35.09 45.01 44.15 33.70 32.08 5 Palera, Megan E FR Penn State 4:25.65 4:54.30 14 32.54 36.36 38.34 38.04 42.04 42.37 32.60 32.01 6 Conway, Laura SO Georgia 4:26.62 4:55.50 13 31.87 35.35 37.86 36.79 43.52 44.44 33.38 32.29 7 Maust, Claire FR Georgia 4:26.83 4:56.71 12 32.60 36.32 37.95 37.45 42.93 43.51 33.55 32.40 8 Crouthamel, Carol SR Minnesota Women 4:27.14 4:57.89 11 32.56 36.35 39.27 38.54 40.75 41.75 34.83 33.84 B – Final 9 Hawley, Claire W FR Penn State 4:28.59 4:51.60 B 9 31.97 35.93 37.88 36.79 41.19 42.61 33.16 32.07 10 Rose, Rebecca SR Georgia 4:34.65 5:01.89 7 32.40 36.48 38.08 37.85 46.22 45.50 33.14 32.22 11 Thorburn, Linn SR Georgia 4:32.11 5:02.07 6 32.06 35.69 39.82 38.62 43.82 44.59 34.59 32.88 12 Maguire, Michelle JR Georgia Tech 4:35.55 5:04.41 5 33.52 37.99 37.82 38.28 44.59 45.62 33.71 32.88 13 Matz, Heather J FR Georgia Tech 4:43.21 5:15.58 4 34.25 39.69 41.45 40.29 44.76 47.39 34.27 33.48 14 Skala, Ashley E JR Georgia Tech 4:44.92 5:16.90 3 33.46 37.61 41.82 40.88 45.27 44.98 36.87 36.01

Event 16 Men 400 SC Meter IM =============================================================================== 4:13.68 A 4:21.28 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Margalis, Robert JR Georgia 3:55.45 4:16.50 B 20 27.80 30.95 32.87 32.32 36.70 36.71 29.88 29.27 2 Plummer, Ryan SR Minnesota Men 3:56.58 4:18.96 B 17 26.66 31.40 33.78 33.35 36.75 36.83 30.40 29.79 3 Lam, Randy SR Georgia 4:00.56 4:21.91 16 27.23 31.01 34.20 33.64 37.15 37.68 30.93 30.07 4 McAuliffe, Brent SR Georgia 3:58.08 4:22.27 15 28.52 31.84 33.93 34.31 35.68 37.42 30.65 29.92 5 Urreta, Diego SR Minnesota Men 3:57.88 4:22.88 14 28.15 32.13 32.95 32.80 37.90 38.84 30.77 29.34 6 Bishop, Ryan T FR Georgia Tech 4:01.89 4:26.10 13 28.54 33.15 33.58 33.15 37.56 37.78 31.27 31.07 7 Cover, Brandon SR Georgia 3:57.73 4:29.37 12 28.38 32.03 33.52 33.50 38.65 39.92 32.01 31.36 8 Moulder, David JR Minnesota Men 4:03.66 4:31.66 11 28.88 32.35 35.64 35.02 38.03 38.82 31.95 30.97 B – Final 9 Gordon, Willie A SO Penn State 4:05.55 4:28.25 9 29.58 32.96 35.01 34.22 38.96 38.47 29.77 29.28 10 Taylor, Cole SO Georgia 4:10.73 4:29.66 7 29.63 33.34 33.04 32.94 39.80 41.09 30.45 29.37 11 Thompson, Dustin E JR Penn State 4:05.08 4:29.75 6 28.32 31.77 35.14 34.58 40.19 40.28 30.27 29.20 12 Morgan, Sam D SO Georgia Tech 4:06.52 4:31.51 5 28.91 33.21 35.44 34.64 39.95 40.13 30.53 28.70 13 Thorburn, Will FR Georgia 4:05.32 4:31.73 4 28.62 33.05 34.71 33.57 40.28 40.74 31.26 29.50 14 Staak, Ryan FR Georgia 4:08.72 4:33.58 3 29.20 33.06 35.18 33.63 40.57 40.34 31.22 30.38 15 Wilson, Jacob N SO Georgia Tech 4:11.35 4:34.69 2 28.86 33.44 36.23 36.38 39.49 39.61 30.56 30.12 16 Kornacki, Richard SO Penn State 4:11.89 4:38.38 1 29.07 32.95 35.70 35.61 39.83 41.21 32.35 31.66 C – Final 17 Aach, Conrad M FR Georgia Tech 4:15.96 4:38.41 29.80 33.73 35.20 33.77 40.70 40.80 32.59 31.82 18 Romero, Bernardo SO Alabama 4:21.90 4:45.58 28.97 33.58 38.02 37.19 40.64 41.09 33.52 32.57

Event 17 Women 100 SC Meter Butterfly =============================================================================== 59.99 A 1:01.79 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 DeScenza, Mary SO Georgia 54.94 1:00.05 B 20 28.72 31.33 2 Rodakowski, Juleen SR Minnesota Women 56.01 1:01.16 B 17 29.22 31.94 3 Mabry, Neka SR Georgia 55.12 1:01.61 B 16 28.64 32.97 4 Myco, Rachel FR Georgia 55.65 1:01.64 B 15 29.06 32.58 5 Georoff, Andrea JR Georgia 55.86 1:01.70 B 14 28.50 33.20 6 Biedermann, Amberl SO Penn State 55.76 1:02.15 13 29.18 32.97 7 McCallum, Kelley FR Georgia 56.60 1:02.96 12 29.60 33.36 8 Harm, Tricia SO Georgia 56.09 1:03.77 11 29.46 34.31 B – Final 9 Bohlsen, Sarah SR Minnesota Women 56.77 1:03.03 9 29.08 33.95 10 Grams, Beth SO Georgia 57.37 1:03.07 7 29.83 33.24 11 Thorburn, Linn SR Georgia 58.16 1:03.38 6 30.12 33.26 12 Ruess, Abby SO Minnesota Women 56.97 1:03.49 5 29.67 33.82 13 Foster, Elizabeth SO Georgia Tech 57.02 1:03.55 4 29.45 34.10 14 Williams, Ali SR Georgia 57.91 1:04.04 3 30.55 33.49 15 Haupt, Sarah E SO Penn State 57.99 1:04.18 2 30.45 33.73 16 Saum, Anna C JR Georgia Tech 58.10 1:06.58 1 31.04 35.54 C – Final 17 Eberst, Jennifer A JR Penn State 58.22 1:04.45 30.10 34.35 18 Solfelt, Sarah JR Minnesota Women 58.94 1:05.18 30.74 34.44 19 DeVinney, Meghan K SO Georgia Tech 59.28 1:05.56 31.02 34.54 20 Harper, Natanya L FR Georgia Tech 1:00.16 1:06.48 30.84 35.64 21 Vukmanic, Jill A JR Georgia Tech 1:00.10 1:06.74 31.49 35.25 22 Christenson, Jen L JR Georgia Tech 1:00.52 1:07.78 31.95 35.83 23 Adams, Sonya SO Alabama 1:01.20 1:10.50 32.30 38.20

Event 18 Men 100 SC Meter Butterfly =============================================================================== 52.74 A 54.31 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Peterson, Lucas JR Minnesota Men 49.41 54.40 20 25.44 28.96 2 Verhoef, Peter SO Georgia 49.01 54.89 17 25.21 29.68 3 Osten, Neil JR Minnesota Men 48.99 55.15 16 25.51 29.64 4 Gettelfinger, Bria SR Minnesota Men 49.99 55.30 15 25.89 29.41 5 Schmidt, Jonathan SO Georgia 49.92 55.42 14 25.89 29.53 6 Lam, Randy SR Georgia 49.99 55.75 13 26.50 29.25 7 VanMeter, Andrew FR Minnesota Men 49.84 55.83 12 26.26 29.57 8 Berve, Daniel FR Minnesota Men 49.51 55.95 11 25.89 30.06 B – Final 9 Laban, Josh JR Georgia 50.29 55.60 9 25.46 30.14 10 Young, Scott JR Minnesota Men 50.44 56.19 7 25.89 30.30 11 Kettunen, Teemu S SO Georgia Tech 51.50 56.23 6 26.40 29.83 12 Underhill, Colin SR Georgia 50.23 56.37 5 26.41 29.96 13 Northrop, Daryl M JR Penn State 51.26 56.50 4 26.43 30.07 14 Anguis, Christian JR Minnesota Men 51.46 56.69 3 26.36 30.33 15 Osborn, Peter JR Georgia 50.91 56.84 2 26.96 29.88 16 Johansson, Patrik JR Penn State 51.19 57.56 1 26.36 31.20 C – Final 17 Finkler, Ofer FR Penn State 52.05 58.23 26.77 31.46 18 Stibrich, Nathan SO Georgia 52.60 58.34 26.85 31.49 19 Schmidt, Matt SO Alabama 52.58 58.35 28.16 30.19 20 Montalvo, Mario C FR Georgia Tech 52.88 58.44 27.44 31.00 21 Kaiserian, Dan E FR Penn State 53.85 59.70 28.13 31.57 22 Arundel, Casey M FR Georgia Tech 53.38 59.74 27.91 31.83 23 Arroyo, Guido SO Alabama 54.78 1:00.29 28.20 32.09 24 Tucker, Bobby E SR Penn State 54.63 1:00.93 28.58 32.35

Event 19 Women 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== 2:00.11 A 2:03.70 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 DeScenza, Mary SO Georgia 1:49.89 1:59.42 A 20 28.80 30.40 30.49 29.73 2 Arsenault, Samanth JR Georgia 1:50.36 1:59.46 A 17 28.12 30.38 30.80 30.16 3 Joyce, Kara Lynn FR Georgia 1:49.30 2:00.21 B 16 28.69 30.87 30.53 30.12 4 Hardt, Julie SR Georgia 1:50.10 2:01.22 B 15 28.96 30.60 30.88 30.78 5 Stojanovska, Vesna FR Georgia Tech 1:51.46 2:01.70 B 14 28.91 30.92 31.42 30.45 6 Hardt, Kate SO Minnesota Women 1:50.27 2:01.92 B 13 28.89 30.92 31.08 31.03 7 Kearns, Paige JR Georgia 1:51.06 2:02.54 B 12 28.42 30.99 31.73 31.40 8 Coombe, Katy JR Minnesota Women 1:50.80 2:07.01 11 29.23 31.57 33.17 33.04 B – Final 9 Keefe, Margy L FR Penn State 1:52.53 2:02.82 B 9 29.55 30.86 31.26 31.15 10 Maust, Claire FR Georgia 1:52.08 2:03.64 B 7 29.56 31.51 31.45 31.12 11 Collins, Nikki B FR Penn State 1:52.75 2:04.92 6 29.92 31.41 31.68 31.91 12 Smith, Kerry L JR Penn State 1:53.62 2:04.99 5 29.42 31.68 31.92 31.97 13 Grams, Beth SO Georgia 1:52.62 2:05.30 4 30.22 31.81 31.78 31.49 14 Tukey, Valerie FR Minnesota Women 1:52.85 2:05.41 3 29.72 31.86 32.22 31.61 15 Williams, Ali SR Georgia 1:52.95 2:06.30 2 30.24 32.58 32.07 31.41 16 Dlugonski, Dee M JR Penn State 1:53.32 2:06.33 1 30.40 31.80 32.40 31.73 C – Final 17 Kavchok, Larissa H JR Penn State 1:53.75 2:06.04 29.75 32.29 32.24 31.76 18 Holman, Meredith L JR Penn State 1:55.39 2:06.44 29.76 32.16 32.55 31.97 19 Murphy, Patty L SO Penn State 1:54.84 2:06.56 30.35 31.95 32.32 31.94 20 Warmington, Jennif SO Minnesota Women 1:55.47 2:06.68 30.15 32.35 32.45 31.73 21 Theilemann, Tara FR Alabama 1:53.97 2:07.32 29.73 32.12 32.75 32.72 22 Semchyshen, Lauren JR Penn State 1:54.49 2:07.33 30.21 32.93 32.12 32.07 23 Rose, Rebecca SR Georgia 1:53.95 2:08.19 30.22 31.97 32.73 33.27 24 Ahrenhold, Rachel FR Penn State 1:55.43 2:09.17 30.16 32.75 33.22 33.04

Event 20 Men 200 SC Meter Freestyle =============================================================================== 1:47.36 A 1:50.58 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Margalis, Robert JR Georgia 1:39.29 1:49.26 B 20 26.18 28.00 28.03 27.05 2 Silkaitis, Terry JR Minnesota Men 1:38.69 1:49.35 B 17 26.27 29.08 27.92 26.08 3 Alleyne, Damian SO Georgia 1:39.60 1:49.43 B 16 26.43 27.66 27.42 27.92 4 Minnier, Todd J SR Penn State 1:38.64 1:50.31 B 15 26.10 28.26 28.18 27.77 5 McCaffrey, Sean JR Minnesota Men 1:39.27 1:50.34 B 14 26.32 28.33 28.53 27.16 6 Figh, Matt L JR Georgia Tech 1:40.47 1:52.21 13 26.94 28.96 28.23 28.08 7 Beckerle, Travis SO Minnesota Men 1:41.83 1:52.45 12 26.60 28.69 28.72 28.44 8 Howard, Jason W SO Georgia Tech 1:41.19 1:54.91 11 27.01 29.29 29.23 29.38 B – Final 9 Hollinger, Cameron FR Georgia 1:42.03 1:52.79 9 26.11 28.97 29.25 28.46 10 Knoechel, Andrew FR Minnesota Men 1:42.45 1:53.00 7 26.17 28.76 29.08 28.99 11 Ochalek, Kiel SO Minnesota Men 1:43.15 1:54.47 6 26.82 29.46 29.06 29.13 12 Owen, Matthew SO Georgia 1:44.07 1:55.06 5 26.59 29.35 29.89 29.23 13 Apprill, Adam SR Minnesota Men 1:44.84 1:55.10 4 27.27 29.55 29.25 29.03 14 Eden, Itai S SR Georgia Tech 1:44.41 1:55.80 3 27.33 29.24 29.71 29.52 15 Oliver, Eddy M SR Georgia Tech 1:44.29 1:56.10 2 27.41 29.82 29.77 29.10 16 Wilson, Jacob N SO Georgia Tech 1:45.48 1:58.33 1 27.37 29.45 30.71 30.80 C – Final 17 Healy, Pat J FR Penn State 1:48.29 1:56.17 27.68 29.75 29.57 29.17 18 Taylor, Andrew FR Georgia 1:46.09 1:56.50 27.25 29.90 30.20 29.15 19 Wood, Zachary FR Minnesota Men 1:45.58 1:56.78 27.74 29.85 30.30 28.89 20 Arckey, Brent SO Alabama 1:47.35 1:57.21 27.93 30.34 28.93 30.01 21 Maier, Marc F JR Georgia Tech 1:48.39 1:57.73 27.58 29.91 30.35 29.89 22 Riebesell, Ryan K SO Georgia Tech 1:46.49 1:59.58 27.79 30.01 30.71 31.07 23 Huff, Brian L SO Georgia Tech 1:47.69 2:01.75 28.62 31.14 31.09 30.90 24 Smith, Jeff SR Alabama 1:49.12 2:01.88 28.00 31.26 31.58 31.04

Event 21 Women 100 SC Meter Breaststroke =============================================================================== 1:09.20 A 1:11.28 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Ertter, Lindsey JR Georgia 1:02.50 1:08.30 A 20 32.72 35.58 2 Woodring, Kristen SR Penn State 1:02.91 1:08.87 A 17 32.64 36.23 3 Klein, Melissa FR Georgia 1:02.99 1:09.21 B 16 33.09 36.12 4 Stanchock, Courtne JR Penn State 1:03.09 1:10.21 B 15 33.24 36.97 5 Schold, Melissa SR Minnesota Women 1:03.42 1:11.02 B 13.5 33.84 37.18 5 Pate, Virginia SR Georgia 1:04.43 1:11.02 B 13.5 33.88 37.14 7 Quinn, Julia FR Minnesota Women 1:04.97 1:12.24 12 34.25 37.99 8 Walker, Alison E FR Georgia Tech 1:04.97 1:14.15 11 35.05 39.10 B – Final 9 Marshall, Katherin SO Minnesota Women 1:06.60 1:13.38 9 34.99 38.39 10 Proell, Katie SO Minnesota Women 1:05.92 1:13.71 7 34.94 38.77 11 McCoy, Bridget SO Minnesota Women 1:06.70 1:13.77 6 35.31 38.46 12 Ruess, Abby SO Minnesota Women 1:06.55 1:13.96 5 35.04 38.92 13 Corliss, Gretchen FR Georgia 1:06.58 1:14.12 4 34.34 39.78 14 Bjorklund, Erika FR Minnesota Women 1:07.13 1:15.09 3 35.19 39.90 15 Crouthamel, Carol SR Minnesota Women 1:05.98 1:15.15 2 35.89 39.26 16 Patrek, Mary SO Minnesota Women 1:06.54 1:15.24 1 34.73 40.51 C – Final 17 Heiser, Laura H SO Georgia Tech 1:07.20 1:14.21 34.76 39.45 18 Guzauskas, Lauren SR Minnesota Women 1:08.95 1:15.91 35.51 40.40

Event 22 Men 100 SC Meter Breaststroke =============================================================================== 1:00.27 A 1:02.08 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Salyards, Kyle SR Georgia 55.60 1:01.46 B 20 29.12 32.34 2 Gardner, Scott JR Georgia 56.13 1:02.35 17 29.11 33.24 3 Parsley, Jeff SO Georgia 56.69 1:02.95 16 29.69 33.26 4 McAuliffe, Brent SR Georgia 57.03 1:03.35 15 29.88 33.47 5 Velez, Dan N SO Penn State 56.98 1:03.36 14 29.99 33.37 6 Bernier, Nathan JR Minnesota Men 57.03 1:03.67 13 30.40 33.27 7 Kelly, Sean SO Minnesota Men 57.06 1:04.09 12 29.91 34.18 8 Ippoliti, Chris C SO Penn State 56.74 1:04.16 11 30.02 34.14 B – Final 9 Jacobo, Alejandro FR Minnesota Men 57.27 1:04.16 9 30.32 33.84 10 Laban, Josh JR Georgia 57.54 1:04.43 7 30.57 33.86 11 Cellini, Michael FR Georgia 58.15 1:04.68 6 30.61 34.07 12 Williams, Alex W FR Georgia Tech 58.49 1:05.46 5 30.93 34.53 13 Zucca, Mark S JR Penn State 58.85 1:05.97 4 31.16 34.81 14 Hall, Adam SR Alabama 58.14 1:06.18 3 30.98 35.20 15 Chalfant, Dustin SR Minnesota Men 1:00.87 1:07.75 2 31.86 35.89 16 Arundel, Casey M FR Georgia Tech 1:00.50 1:07.79 1 31.96 35.83 C – Final 17 Tucker, Bobby E SR Penn State 1:01.40 1:08.56 32.14 36.42 18 Romero, Bernardo SO Alabama 1:04.78 1:10.39 32.91 37.48

Event 23 Women 100 SC Meter Backstroke =============================================================================== 1:00.80 A 1:02.62 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Mabry, Neka SR Georgia 54.46 1:01.58 B 20 29.77 31.81 2 Haupt, Sarah E SO Penn State 56.32 1:01.86 B 17 29.84 32.02 3 Arsenault, Samanth JR Georgia 57.24 1:02.65 16 30.39 32.26 4 Moore, Megan SR Minnesota Women 57.41 1:03.65 15 31.15 32.50 5 Morris, Erin M FR Penn State 57.09 1:04.25 14 31.20 33.05 6 Chura, Haley FR Georgia 58.11 1:04.28 13 31.64 32.64 7 Harm, Tricia SO Georgia 58.11 1:05.50 12 31.85 33.65 8 Saum, Anna C JR Georgia Tech 58.19 1:05.72 11 31.80 33.92 B – Final 9 Shepherd, Sara L JR Penn State 58.51 1:03.82 9 31.21 32.61 10 Wind, Katie SO Minnesota Women 58.39 1:04.53 7 31.55 32.98 11 Eberst, Jennifer A JR Penn State 58.72 1:04.89 6 31.54 33.35 12 Georoff, Andrea JR Georgia 58.86 1:05.31 5 31.38 33.93 13 Rogers, Becca FR Alabama 58.85 1:05.67 4 31.81 33.86 14 Kracke, Ashley A SO Georgia Tech 58.40 1:05.70 3 32.24 33.46 15 Cheng, Genie J FR Penn State 58.52 1:05.86 2 32.06 33.80 16 Perrott, Sarah SO Minnesota Women 58.62 1:06.51 1 32.07 34.44 C – Final 17 Myco, Rachel FR Georgia 58.94 1:04.36 31.89 32.47 18 Soladay, Jackie SO Georgia 59.07 1:04.94 31.87 33.07 19 Frank, Chelsea M FR Penn State 59.02 1:05.08 31.73 33.35 20 Barnes, Jessica B FR Penn State 59.25 1:05.37 32.08 33.29 21 West, Dana L FR Georgia Tech 59.73 1:07.13 32.50 34.63 22 Sharpe, Kimberly FR Alabama 59.59 1:07.31 32.58 34.73 23 Keys, Jaclyn M JR Georgia Tech 1:00.17 1:07.36 33.00 34.36 24 Vine, Sara SO Minnesota Women 1:00.84 1:08.16 32.38 35.78

Event 24 Men 100 SC Meter Backstroke =============================================================================== 52.94 A 54.53 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Mitchell, Adam SO Minnesota Men 48.87 54.09 B 20 26.47 27.62 2 Urreta, Diego SR Minnesota Men 49.99 55.01 17 26.84 28.17 3 Osborn, Peter JR Georgia 50.80 55.73 16 27.29 28.44 4 Berve, Daniel FR Minnesota Men 50.60 56.46 15 27.27 29.19 5 Young, Scott JR Minnesota Men 51.00 56.71 14 27.44 29.27 6 VanMeter, Andrew FR Minnesota Men 50.81 57.24 13 27.68 29.56 7 McLin, Shawn M SO Penn State 51.01 57.33 12 27.64 29.69 8 Raines, Jeremy M JR Georgia Tech 50.71 57.98 11 27.81 30.17 B – Final 9 Torok, Nate A FR Penn State 51.35 57.55 9 28.15 29.40 10 Underhill, Colin SR Georgia 51.59 57.61 7 28.15 29.46 11 Thorburn, Will FR Georgia 52.61 58.45 6 28.73 29.72 12 Cellini, Michael FR Georgia 54.76 58.85 5 29.64 29.21 13 Leynk, Scott SR Georgia 52.57 58.87 4 28.89 29.98 14 Staak, Ryan FR Georgia 52.88 59.03 3 29.09 29.94 15 Edging, Matt FR Georgia 52.70 59.39 2 29.28 30.11

Event 25 Women 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Semis Finals Points =============================================================================== Finals 1 Bassham, Lane SR Alabama 213.10 552.80 20 2 Silvestri, Lisa SO Penn State 194.10 505.30 17 3 Cornthwaite, Rebec JR Minnesota Women 190.35 503.50 16 4 Bowden, Abbie JR Minnesota Women 169.40 476.55 15 5 Jackson, Shannon SR Minnesota Women 170.80 442.50 14 6 Riccobono, Alison SO Penn State 187.15 435.45 13 7 Hasstreiter, Jenna FR Alabama 184.65 426.75 12 8 Hunter, Emily FR Georgia 168.00 424.80 11 9 Bassham, Brooke JR Georgia 165.40 427.30 9 10 Prystaj, Laurissa SO Georgia Tech 164.15 419.25 7 11 Pagnotta, Corey JR Penn State 164.15 414.75 6 12 O’Brien, Maggie SR Penn State 173.15 407.35 5 13 Sutton, Amy I JR Georgia Tech 166.60 397.65 4 14 Hershman, Sara FR Georgia 169.50 387.20 3 15 Tuthill, Karissa FR Alabama 160.65 383.00 2 16 Grossi, Katie Va Tech 154.75 365.55 1

Event 26 Men 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== 1 Colwill, Chris FR Georgia 331.55 352.00 20 2 Avery, Todd JR Georgia 285.35 349.25 17 3 Smith, Stewart JR Alabama 321.40 307.45 16 4 Alderman, Mike SO Penn State 283.45 297.00 15 5 Herdt, Ben SR Minnesota Men 290.95 278.80 14 6 McCarty, Paul D SR Georgia Tech 286.10 278.35 13 7 Maple, Jesse FR Alabama 256.80 273.60 12 8 Gastaldo, Marc SR Penn State 260.35 269.10 11 9 Gouzeev, Genya FR Georgia 253.45 253.45 9 10 Pierce, Adam JR Penn State 248.05 248.05 7 11 Burkhardt, Tony W FR Georgia Tech 246.50 246.50 6 12 Kennedy, Shawn FR Minnesota Men 244.25 244.25 5 13 Schmidt, John SO Minnesota Men 238.40 238.40 4 14 Harris, Alan FR Alabama 236.40 236.40 3 15 Baumann, Ben SR Minnesota Men 225.95 225.95 2 16 Roper, Doug Va Tech 214.50 214.50 1

Event 27 Women 800 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== 8:01.76 A 8:16.20 B School Finals Points =============================================================================== 1 Georgia ‘A’ 8:06.96 B 40 1) Joyce, Kara Lynn FR 2) Hardt, Julie SR 3) DeScenza, Mary SO 4) Arsenault, Samantha JR 28.24 59.10 1:30.69 2:01.58 59.10 1:31.16 2:03.29 27.91 58.37 1:29.51 2:00.15 27.65 58.67 1:30.33 2:01.94 2 Georgia ‘B’ 8:15.93 B 34 1) Maust, Claire FR 2) Kearns, Paige JR 3) Ertter, Lindsey JR 4) Grams, Beth SO 29.50 1:01.00 1:32.87 2:04.15 27.98 59.30 1:31.53 2:02.58 28.38 59.84 1:31.74 2:03.36 29.32 1:01.14 1:33.41 2:05.84 3 Minnesota-Women ‘A’ 8:19.20 32 1) Hardt, Kate SO 2) Moore, Megan SR 3) Coombe, Katy JR 4) Tukey, Valerie FR 29.16 1:00.33 1:32.15 2:04.23 28.82 1:00.43 1:32.83 2:05.04 28.63 59.99 1:32.42 2:04.88 28.66 59.90 1:32.46 2:05.05 4 Penn State University ‘A’ 8:22.22 30 1) Keefe, Margy L FR 2) Kavchok, Larissa H JR 3) Collins, Nikki B FR 4) Morris, Erin M FR 29.39 1:00.36 1:31.83 2:03.30 29.07 1:01.46 1:34.15 2:06.91 29.28 1:01.02 1:33.28 2:05.25 28.96 1:01.23 1:34.07 2:06.76 5 Georgia Tech ‘A’ 8:24.90 28 1) Stojanovska, Vesna FR 2) Maguire, Michelle F JR 3) Wallis, Moeko M JR 4) West, Dana L FR 28.81 59.81 1:31.19 2:01.93 30.23 1:02.75 1:35.46 2:07.94 29.96 1:02.08 1:34.56 2:06.75 29.76 1:02.70 1:35.40 2:08.28 6 Penn State University ‘B’ 8:25.01 26 1) Dlugonski, Dee M JR 2) Biedermann, Amberle M SO 3) Smith, Kerry L JR 4) Palera, Megan E FR 30.37 1:02.47 1:34.80 2:07.14 29.06 1:01.10 1:33.53 2:06.42 1:00.20 1:31.94 2:03.68 29.95 1:02.48 1:35.29 2:07.77 7 Penn State University ‘C’ x8:29.78 1) Murphy, Patty L SO 2) Barnes, Jessica B FR 3) Shepherd, Sara L JR 4) Eberst, Jennifer A JR 30.35 1:02.29 1:34.76 2:07.37 29.24 1:01.15 1:33.45 2:05.20 30.05 1:02.60 1:35.45 2:08.14 29.32 1:02.09 1:35.57 2:09.07 8 Penn State University ‘D’ x8:34.42 1) Holman, Meredith L JR 2) Semchyshen, Lauren L JR 3) Covey, Rikki J FR 4) Ahrenhold, Rachel M FR 30.08 1:02.31 1:34.97 2:07.46 29.40 1:02.68 1:35.70 2:08.56 17.10 9 Minnesota-Women ‘B’ 8:37.12 24 1) Warmington, Jennifer SO 2) Perrott, Sarah SO 3) Solfelt, Sarah JR 4) Rodakowski, Juleen SR 30.25 1:02.71 1:35.66 2:08.16 29.56 1:02.23 1:36.41 2:10.58 29.04 1:01.88 1:35.91 2:10.20 29.25 1:02.01 1:35.05 2:08.18 10 Alabama ‘A’ 8:45.45 22 1) Lafevers, Alison SO 2) Theilemann, Tara FR 3) McGiffin, Elizabeth D 4) Belyea, Bridgett FR 30.37 1:03.47 1:37.63 2:12.49 29.03 1:01.25 1:34.51 2:08.08 30.82 1:05.17 1:40.59 2:15.84 29.95 1:03.00 1:36.30 2:09.04

Event 28 Men 800 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== 7:10.90 A 7:23.82 B School Finals Points =============================================================================== 1 Minnesota-Men ‘A’ 7:20.45 B 40 1) Mitchell, Adam SO 2) McCaffrey, Sean JR 3) Beckerle, Travis SO 4) Silkaitis, Terry JR 25.60 53.76 1:21.94 1:49.41 25.80 54.07 1:22.56 1:50.30 25.30 53.50 1:22.30 1:51.08 24.54 52.23 1:20.91 1:49.66 2 Georgia ‘A’ 7:22.79 B 34 1) Margalis, Robert JR 2) Alleyne, Damian SO 3) Owen, Matthew SO 4) Hollinger, Cameron FR 25.87 53.68 1:22.01 1:49.39 25.79 53.96 1:22.31 1:49.70 25.25 53.48 1:22.47 1:50.91 24.67 52.92 1:22.70 1:52.79 3 Penn State University ‘A’ 7:34.25 32 1) Minnier, Todd J SR 2) Torok, Nate A FR 3) Finkler, Ofer FR 4) Northrop, Daryl M JR 25.84 53.90 1:22.85 1:50.61 26.50 55.25 1:24.65 1:53.95 25.76 55.43 1:26.33 1:56.44 26.73 55.61 1:24.01 1:53.25 4 Georgia Tech ‘A’ 7:36.89 30 1) Morgan, Sam D SO 2) Howard, Jason W SO 3) Eden, Itai S SR 4) Figh, Matt L JR 26.70 55.37 1:24.92 1:54.17 26.82 56.58 1:25.82 1:54.35 27.04 56.66 1:26.71 1:56.33 25.81 54.23 1:23.01 1:52.04 5 Georgia ‘B’ 7:37.47 28 1) Lam, Randy SR 2) McAuliffe, Brent SR 3) Cover, Brandon SR 4) Taylor, Cole SO 27.04 56.09 1:25.89 1:54.58 26.30 55.55 1:25.64 1:55.21 26.32 55.44 1:24.16 1:53.06 25.98 54.52 1:24.39 1:54.62 6 Minnesota-Men ‘B’ 7:39.75 26 1) Knoechel, Andrew FR 2) Ochalek, Kiel SO 3) Anguis, Christian JR 4) Berve, Daniel FR 26.84 55.74 1:25.22 1:54.46 25.97 55.15 1:24.47 1:53.69 25.58 55.02 1:25.32 1:55.57 26.01 55.33 1:25.62 1:56.03 7 Georgia Tech ‘B’ 7:53.83 24 1) Kettunen, Teemu S SO 2) Maier, Marc F JR 3) Wilson, Jacob N SO 4) Oliver, Eddy M SR 27.67 57.57 1:28.72 1:59.67 26.99 57.80 1:29.21 2:00.07 27.00 56.85 1:27.19 1:57.17 26.82 56.63 1:27.01 1:56.92 8 Alabama ‘A’ 7:57.84 22 1) Smith, Jeff SR 2) Erasmus, Darren SO 3) Arroyo, Guido SO 4) Arckey, Brent SO 27.22 58.95 1:32.06 2:04.03 26.35 55.46 1:26.04 1:54.42 27.54 57.66 1:28.91 2:00.01 26.39 55.96 1:26.74 1:59.38

RELATED HEADLINES

September 9, 2019 Swim-Dive Adds Rego to Coaching Staff

Longtime Brazilian coach, SEC coach joins Yellow Jackets

Swim-Dive Adds Rego to Coaching Staff
September 4, 2019 Swim-Dive Finalizes 2019 Class with 14 Newcomers

Yellow Jackets bolster roster with regional, international talent

Swim-Dive Finalizes 2019 Class with 14 Newcomers
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets