Open mobile menu

Day One of Georgia Invitational

Licensed to University of Georgia      Hy-Tek's Meet Manager 12/5/2003 07:58 PM                 Ga Fall Invitational - 12/5/2003 to 12/7/2003                                    Results

Event 1 Women 200 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== 1:41.58 A 1:44.63 B School Finals Points =============================================================================== 1 Georgia ‘A’ 1:41.09 A 40 1) Georoff, Andrea JR 2) Kearns, Paige JR 3) Arsenault, Samantha JR 4) Joyce, Kara Lynn FR 25.69 25.25 25.10 25.05 2 Minnesota-Women ‘A’ 1:44.93 34 1) Perrott, Sarah SO 2) Bohlsen, Sarah SR 3) Vine, Sara SO 4) Coombe, Katy JR 26.83 26.10 25.83 26.17 3 Georgia ‘B’ 1:45.72 32 1) Hupman, Christie SO 2) DeScenza, Mary SO 3) Ertter, Lindsey JR 4) Harm, Tricia SO 26.84 26.30 26.50 26.08 4 Minnesota-Women ‘B’ 1:47.08 30 1) Kezbers, Krista FR 2) Hasling, Jennifer FR 3) Solfelt, Sarah JR 4) Moore, Megan SR 27.67 26.85 26.41 26.15 5 Penn State University ‘A’ 1:47.38 28 1) Kavchok, Larissa H JR 2) Dlugonski, Dee M JR 3) Semchyshen, Lauren L JR 4) Smith, Kerry L JR 27.15 26.58 27.12 26.53 6 Penn State University ‘B’ 1:47.83 26 1) Ahrenhold, Rachel M FR 2) Cheng, Genie J FR 3) Biedermann, Amberle M SO 4) Stanchock, Courtney L JR 27.70 26.84 26.72 26.57 7 Georgia Tech ‘A’ 1:48.88 24 1) Wallis, Moeko M JR 2) Foster, Elizabeth A SO 3) West, Dana L FR 4) Harper, Natanya L FR 27.02 27.19 27.39 27.28 7 Minnesota-Women ‘C’ x1:48.88 1) Bjorklund, Erika FR 2) Crawford, Jessica SR 3) Ruess, Abby SO 4) Marshall, Katherine SO 27.75 26.58 27.40 27.15 9 Georgia Tech ‘B’ 1:50.01 22 1) Keys, Jaclyn M JR 2) Heiser, Laura H SO 3) Christenson, Jen L JR 4) Saum, Anna C JR 27.81 27.39 27.64 27.17 10 Alabama ‘A’ 1:50.22 18 1) Adams, Sonya SO 2) Lafevers, Alison SO 3) Theilemann, Tara FR 4) Rogers, Becca FR 27.89 27.11 27.47 27.75

Event 2 Men 200 SC Meter Freestyle Relay =============================================================================== 1:27.58 A 1:30.21 B School Finals Points =============================================================================== 1 Minnesota-Men ‘A’ 1:30.76 40 1) Mitchell, Adam SO 2) Osten, Neil JR 3) Gettelfinger, Brian SR 4) McCaffrey, Sean JR 22.86 22.39 22.88 22.63 2 Georgia ‘A’ 1:30.80 34 1) Laban, Josh JR 2) Gardner, Scott JR 3) Verhoef, Peter SO 4) Hollinger, Cameron FR 22.94 22.72 22.32 22.82 3 Minnesota-Men ‘B’ 1:33.44 32 1) VanMeter, Andrew FR 2) Ochalek, Kiel SO 3) Berve, Daniel FR 4) Anguis, Christian JR 23.82 22.68 23.49 23.45 4 Penn State University ‘A’ 1:33.76 30 1) Minnier, Todd J SR 2) Johansson, Patrik G JR 3) Northrop, Daryl M JR 4) Finkler, Ofer FR 23.02 23.66 23.13 23.95 5 Georgia Tech ‘A’ 1:34.18 28 1) Riebesell, Ryan K SO 2) Kettunen, Teemu S SO 3) Huff, Brian L SO 4) Howard, Jason W SO 23.89 23.19 23.68 23.42 6 Georgia ‘B’ 1:34.46 26 1) Cellini, Michael FR 2) Taylor, Andrew FR 3) Parsley, Jeff SO 4) Alleyne, Damian SO 24.07 23.52 23.64 23.23 7 Minnesota-Men ‘C’ x1:35.00 1) Young, Scott JR 2) Bernier, Nathan JR 3) Plummer, Ryan SR 4) Peterson, Lucas JR 23.84 23.97 23.86 23.33 8 Alabama ‘A’ 1:36.15 24 1) Smith, Jeff SR 2) Erasmus, Darren SO 3) Hall, Adam SR 4) Schmidt, Matt SO 24.47 22.91 24.65 24.12 9 Georgia Tech ‘B’ 1:37.23 22 1) Raines, Jeremy M JR 2) Maier, Marc F JR 3) McGinley, Matt S FR 4) Arundel, Casey M FR 24.45 23.97 24.93 23.88 10 Penn State University ‘B’ 1:40.52 18 1) Kaiserian, Dan E FR 2) Velez, Dan N SO 3) Tucker, Bobby E SR 4) Zucca, Mark S JR 24.65 24.92 25.71 25.24

Event 3 Women 400 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Keefe, Margy L FR Penn State 4:51.01 4:12.16 20 30.08 31.87 31.88 31.99 31.98 31.72 31.49 31.15 2 Arsenault, Samanth JR Georgia 4:55.66 4:12.62 17 29.52 32.14 32.36 32.18 32.06 31.82 31.61 30.93 3 Hardt, Julie SR Georgia 4:51.94 4:14.07 16 30.18 32.08 31.67 32.15 32.25 32.10 32.02 31.62 4 Maust, Claire FR Georgia 4:50.84 4:14.76 15 30.02 31.90 32.26 31.98 32.47 32.03 32.24 31.86 5 Kearns, Paige JR Georgia 4:54.06 4:15.01 14 29.94 32.24 32.28 32.49 32.23 32.42 32.57 30.84 6 Collins, Nikki B FR Penn State 4:53.70 4:18.82 13 30.35 32.00 32.52 32.61 32.86 32.84 33.36 32.28 7 Hawley, Claire W FR Penn State 4:56.60 4:19.64 12 30.80 32.86 32.71 32.96 32.86 33.13 32.43 31.89 8 Murphy, Patty L SO Penn State 4:57.53 4:22.15 11 30.89 32.25 32.90 32.92 33.17 33.57 33.36 33.09 B – Final 9 Hardt, Kate SO Minnesota Women 4:57.91 4:18.89 9 30.98 32.53 33.02 32.76 32.51 32.31 32.33 32.45 10 Palera, Megan E FR Penn State 4:57.95 4:19.90 7 30.66 32.96 32.88 33.00 32.77 32.83 32.78 32.02 11 Tukey, Valerie FR Minnesota Women 5:02.80 4:20.65 6 30.69 32.91 32.88 33.13 33.14 33.34 32.95 31.61 12 Holman, Meredith L JR Penn State 5:03.39 4:21.81 5 30.69 32.80 33.01 33.21 33.15 33.30 33.18 32.47 13 Barnes, Jessica B FR Penn State 4:58.37 4:22.00 4 30.41 32.76 33.26 33.43 32.74 33.20 33.25 32.95 14 Maguire, Michelle JR Georgia Tech 5:01.61 4:22.92 3 31.06 33.14 33.25 33.30 33.22 33.22 33.11 32.62 15 Grams, Beth SO Georgia 5:05.10 4:23.77 2 30.36 32.71 33.04 33.37 33.03 33.50 33.90 33.86 16 Warmington, Jennif SO Minnesota Women 5:04.68 4:24.44 1 30.92 33.29 33.83 33.54 33.12 33.68 33.27 32.79 C – Final 17 Rose, Rebecca SR Georgia 5:05.80 4:22.83 30.88 32.17 32.59 32.79 33.18 33.70 34.22 33.30 18 Theilemann, Tara FR Alabama 5:06.17 4:24.51 30.79 32.90 33.16 33.50 33.33 33.83 33.92 33.08 19 Matz, Heather J FR Georgia Tech 5:13.08 4:26.05 30.87 32.93 33.67 33.64 33.95 34.19 33.94 32.86 20 Belyea, Bridgett FR Alabama 5:09.22 4:26.21 30.92 33.00 33.43 33.80 33.87 34.10 33.72 33.37 21 Covey, Rikki J FR Penn State 5:09.05 4:29.29 31.79 33.68 33.86 34.13 34.16 34.42 34.19 33.06 22 Eberwein, Krystle SR Penn State 5:10.65 4:30.19 31.76 33.51 34.12 34.39 34.46 34.42 34.22 33.31 23 Frank, Chelsea M FR Penn State 5:13.28 4:32.64 30.72 33.32 34.05 34.25 34.69 35.12 35.59 34.90 24 DeVinney, Meghan K SO Georgia Tech 5:10.97 4:33.94 31.42 34.01 34.51 34.48 34.76 35.47 35.03 34.26

Event 4 Men 400 SC Meter Freestyle =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Margalis, Robert JR Georgia 4:28.18 3:51.47 20 26.85 29.26 29.58 29.47 29.31 29.20 29.01 28.79 2 Beckerle, Travis SO Minnesota Men 4:31.98 3:54.09 17 27.40 29.56 29.70 29.44 29.07 29.40 29.77 29.75 3 Morgan, Sam D SO Georgia Tech 4:28.22 3:56.44 16 26.94 29.32 29.92 30.10 30.24 30.36 30.42 29.14 4 Figh, Matt L JR Georgia Tech 4:29.33 3:56.50 15 27.11 29.40 29.97 30.14 30.36 30.56 29.82 29.14 5 Moulder, David JR Minnesota Men 4:32.70 3:58.18 14 27.46 29.69 30.27 30.28 30.21 30.15 30.22 29.90 6 Oliver, Eddy M SR Georgia Tech 4:31.89 4:00.13 13 27.37 29.75 30.29 30.77 30.80 30.83 30.10 30.22 7 Owen, Matthew SO Georgia 4:34.08 4:01.28 12 27.43 29.99 29.89 30.55 30.86 30.92 31.67 29.97 8 Knoechel, Andrew FR Minnesota Men 4:35.92 4:02.82 11 27.52 30.41 30.54 30.87 31.10 31.21 30.87 30.30 B – Final 9 Gordon, Willie A SO Penn State 4:38.89 3:58.58 9 28.92 30.21 30.58 30.34 29.73 30.13 29.93 28.74 10 Thorburn, Will FR Georgia 4:37.43 4:01.44 7 28.21 30.90 30.85 30.86 30.42 29.90 29.93 30.37 11 Wood, Zachary FR Minnesota Men 4:38.97 4:02.16 6 28.27 30.52 30.74 30.57 30.87 30.94 30.92 29.33 12 Howard, Jason W SO Georgia Tech 4:37.47 4:02.22 5 28.17 30.73 31.15 31.17 30.76 30.81 30.63 28.80 13 Thompson, Dustin E JR Penn State 4:41.93 4:02.62 4 27.57 30.04 30.53 30.97 30.93 31.07 31.51 30.00 14 Apprill, Adam SR Minnesota Men 4:37.46 4:03.68 3 28.39 30.33 30.81 31.12 31.05 31.10 30.91 29.97 15 Eden, Itai S SR Georgia Tech 4:41.40 4:05.86 2 28.93 31.08 31.30 31.09 31.16 31.15 31.01 30.14 16 Staak, Ryan FR Georgia 4:42.14 4:06.08 1 28.73 31.55 31.21 31.23 31.11 31.38 31.21 29.66 C – Final 17 Healy, Pat J FR Penn State 4:42.16 4:06.97 28.51 30.74 31.15 31.44 31.32 31.33 31.43 31.05 18 Kornacki, Richard SO Penn State 4:44.10 4:10.42 28.75 30.71 31.27 32.02 31.70 32.19 32.03 31.75 19 Edging, Matt FR Georgia 4:51.46 4:16.02 29.28 31.42 32.06 32.37 32.44 32.94 33.02 32.49

Event 5 Women 200 SC Meter IM =============================================================================== 2:14.68 A 2:18.72 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Klein, Melissa FR Georgia 2:02.72 2:14.41 A 20 29.79 35.17 37.36 32.09 2 DeScenza, Mary SO Georgia 2:04.63 2:14.56 A 17 29.61 33.97 40.91 30.07 3 Yevak, Katie JR Georgia 2:03.24 2:15.35 B 16 29.38 34.60 39.07 32.30 4 Ertter, Lindsey JR Georgia 2:04.96 2:17.25 B 15 31.79 36.29 37.55 31.62 5 Pate, Virginia SR Georgia 2:04.36 2:17.48 B 14 30.89 33.85 39.40 33.34 6 Harm, Tricia SO Georgia 2:04.27 2:18.57 B 13 30.00 36.53 40.73 31.31 7 Ruess, Abby SO Minnesota Women 2:06.70 2:19.88 12 30.18 36.85 39.60 33.25 8 Kavchok, Larissa H JR Penn State 2:06.00 2:21.54 11 31.01 35.80 41.89 32.84 B – Final 9 Rodakowski, Juleen SR Minnesota Women 2:07.48 2:19.68 9 30.06 36.73 40.77 32.12 10 Stanchock, Courtne JR Penn State 2:07.10 2:19.85 7 31.31 38.45 38.53 31.56 11 Morris, Erin M FR Penn State 2:06.84 2:20.25 6 30.57 34.49 43.14 32.05 12 Chura, Haley FR Georgia 2:07.03 2:20.83 5 31.02 33.79 43.62 32.40 13 McCallum, Kelley FR Georgia 2:07.82 2:21.80 4 30.45 36.80 42.54 32.01 14 Shepherd, Sara L JR Penn State 2:08.42 2:22.22 3 32.05 34.10 43.85 32.22 15 Crouthamel, Carol SR Minnesota Women 2:07.80 2:22.82 2 31.40 37.60 40.06 33.76 — Moore, Megan SR Minnesota Women 2:07.54 DQ 31.48 35.86 43.02 32.44 C – Final 17 Foster, Elizabeth SO Georgia Tech 2:09.36 2:23.50 31.11 37.37 42.63 32.39 18 Quinn, Julia FR Minnesota Women 2:10.32 2:23.68 31.96 36.84 40.83 34.05 19 Saum, Anna C JR Georgia Tech 2:09.46 2:25.49 31.28 36.11 43.51 34.59 20 Sharpe, Kimberly FR Alabama 2:12.58 2:25.70 31.58 36.46 43.49 34.17 21 Bjorklund, Erika FR Minnesota Women 2:11.09 2:26.22 32.27 37.40 41.95 34.60 22 Patrek, Mary SO Minnesota Women 2:13.71 2:28.62 33.81 39.70 41.02 34.09 23 Woodring, Kristen SR Penn State 2:10.70 2:28.98 32.05 38.97 40.44 37.52 24 Korell, Amanda J FR Georgia Tech 2:14.05 2:30.04 32.23 37.19 45.90 34.72

Event 6 Men 200 SC Meter IM =============================================================================== 1:59.08 A 2:02.65 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Mitchell, Adam SO Minnesota Men 1:47.48 1:58.62 A 20 25.99 30.02 34.50 28.11 2 Urreta, Diego SR Minnesota Men 1:50.76 2:01.18 B 17 26.63 30.65 35.36 28.54 3 McAuliffe, Brent SR Georgia 1:50.81 2:01.90 B 16 26.37 31.19 34.80 29.54 4 Lam, Randy SR Georgia 1:51.30 2:02.99 15 26.40 31.52 35.76 29.31 5 Plummer, Ryan SR Minnesota Men 1:51.60 2:03.31 14 26.93 31.26 35.91 29.21 6 Salyards, Kyle SR Georgia 1:52.41 2:05.28 13 27.17 32.98 34.12 31.01 7 Bishop, Ryan T FR Georgia Tech 1:53.53 2:06.30 12 27.91 31.28 36.33 30.78 8 VanMeter, Andrew FR Minnesota Men 1:54.49 2:09.98 11 26.82 31.53 40.28 31.35 B – Final 9 Jacobo, Alejandro FR Minnesota Men 1:55.42 2:08.08 9 28.14 33.39 35.67 30.88 10 Ippoliti, Chris C SO Penn State 1:54.59 2:08.36 7 27.12 34.27 36.89 30.08 11 Torok, Nate A FR Penn State 1:54.65 2:08.45 6 27.40 31.79 39.51 29.75 12 Peterson, Lucas JR Minnesota Men 1:55.23 2:08.83 5 27.42 32.92 38.48 30.01 13 Wilson, Jacob N SO Georgia Tech 1:57.36 2:09.39 4 27.83 33.76 38.26 29.54 14 Bernier, Nathan JR Minnesota Men 1:56.39 2:10.40 3 29.16 35.47 35.78 29.99 15 Young, Scott JR Minnesota Men 1:55.29 2:11.75 2 26.61 31.98 41.09 32.07 16 Zucca, Mark S JR Penn State 1:56.96 2:12.61 1 28.99 35.90 36.37 31.35 C – Final 17 McLin, Shawn M SO Penn State 2:00.61 2:10.58 28.18 32.12 40.75 29.53 18 Kelly, Sean SO Minnesota Men 1:57.83 2:10.76 28.62 36.15 34.62 31.37 19 Chalfant, Dustin SR Minnesota Men 2:01.80 2:11.70 27.71 35.53 36.07 32.39 20 Aach, Conrad M FR Georgia Tech 2:01.75 2:12.35 28.83 33.32 39.66 30.54 21 Romero, Bernardo SO Alabama 2:02.72 2:13.88 28.69 35.64 38.46 31.09 22 Williams, Alex W FR Georgia Tech 1:59.57 2:13.97 29.68 36.83 35.00 32.46 23 Arroyo, Guido SO Alabama 2:02.78 2:14.88 28.31 34.98 40.42 31.17 24 Arckey, Brent SO Alabama 2:01.74 2:15.10 28.18 34.36 39.60 32.96

Event 7 Women 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== 25.54 A 26.30 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Joyce, Kara Lynn FR Georgia 22.45 25.06 A 20 2 Georoff, Andrea JR Georgia 23.15 25.42 A 17 3 Kearns, Paige JR Georgia 23.29 25.85 B 16 4 Coombe, Katy JR Minnesota Women 23.32 26.16 B 15 5 Vine, Sara SO Minnesota Women 23.90 26.48 14 6 Hupman, Christie SO Georgia 23.90 26.61 13 7 Wallis, Moeko M JR Georgia Tech 23.99 26.90 12 8 Perrott, Sarah SO Minnesota Women 23.77 26.98 11 B – Final 9 Ertter, Lindsey JR Georgia 24.10 26.43 9 10 Bohlsen, Sarah SR Minnesota Women 24.24 26.55 7 11 Dlugonski, Dee M JR Penn State 24.23 26.91 6 12 Semchyshen, Lauren JR Penn State 24.45 27.16 5 13 Harper, Natanya L FR Georgia Tech 24.59 27.23 4 14 Solfelt, Sarah JR Minnesota Women 24.53 27.24 3 15 Myco, Rachel FR Georgia 24.64 27.34 2 16 Kezbers, Krista FR Minnesota Women 24.59 27.54 1 C – Final 17 Hasling, Jennifer FR Minnesota Women 24.73 27.17 18 Smith, Kerry L JR Penn State 24.65 27.31 19 Biedermann, Amberl SO Penn State 24.78 27.43 20 Ahrenhold, Rachel FR Penn State 24.67 27.44 21 Lafevers, Alison SO Alabama 24.72 27.47 22 Foster, Elizabeth SO Georgia Tech 24.79 27.62 23 Cheng, Genie J FR Penn State 24.76 27.65 24 West, Dana L FR Georgia Tech 24.90 28.08

Event 8 Men 50 SC Meter Freestyle =============================================================================== 22.04 A 22.70 B Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== A – Final 1 Laban, Josh JR Georgia 20.46 22.82 20 2 Gardner, Scott JR Georgia 20.78 22.88 17 3 Erasmus, Darren SO Alabama 21.01 23.00 16 4 Minnier, Todd J SR Penn State 20.62 23.01 15 5 Osten, Neil JR Minnesota Men 20.52 23.08 14 6 Verhoef, Peter SO Georgia 20.99 23.09 13 7 Gettelfinger, Bria SR Minnesota Men 20.93 23.55 12 8 Northrop, Daryl M JR Penn State 21.19 23.62 11 B – Final 9 Hollinger, Cameron FR Georgia 21.41 23.48 9 10 McCaffrey, Sean JR Minnesota Men 21.23 23.65 7 11 Berve, Daniel FR Minnesota Men 21.25 23.71 6 12 Ochalek, Kiel SO Minnesota Men 21.28 23.73 5 13 Riebesell, Ryan K SO Georgia Tech 21.27 23.84 4 14 Anguis, Christian JR Minnesota Men 21.39 23.85 3 15 Johansson, Patrik JR Penn State 21.39 23.99 2 16 Taylor, Andrew FR Georgia 21.43 24.07 1 C – Final 17 Schmidt, Jonathan SO Georgia 21.69 23.84 18 Kettunen, Teemu S SO Georgia Tech 21.68 23.90 19 Howard, Jason W SO Georgia Tech 21.46 23.96 20 Finkler, Ofer FR Penn State 21.58 24.05 21 Smith, Jeff SR Alabama 21.95 24.36 22 Maier, Marc F JR Georgia Tech 21.94 24.42 23 McGinley, Matt S FR Georgia Tech 21.90 24.43 24 Huff, Brian L SO Georgia Tech 21.80 24.63

Event 9 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Prelims Finals Points =============================================================================== Finals 1 Bassham, Lane SR Alabama 292.10 312.90 20 2 Bowden, Abbie JR Minnesota Women 261.25 270.90 17 3 Riccobono, Alison SO Penn State 225.10 266.05 16 4 Cornthwaite, Rebec JR Minnesota Women 255.00 265.50 15 5 Jackson, Shannon SR Minnesota Women 258.30 262.55 14 6 Bassham, Brooke JR Georgia 237.80 260.60 13 7 Hunter, Emily FR Georgia 223.20 241.90 12 8 O’Brien, Maggie SR Penn State 226.30 238.20 11 9 Prystaj, Laurissa SO Georgia Tech 222.10 222.10 9 10 Sutton, Amy I JR Georgia Tech 221.25 221.25 7 11 Pagnotta, Corey JR Penn State 213.55 213.55 6 12 Silvestri, Lisa SO Penn State 211.85 211.85 5 13 Hasstreiter, Jenna FR Alabama 207.40 207.40 4 14 Jakabcin, Claire Va Tech 201.90 201.90 3 15 Tuthill, Karissa FR Alabama 197.75 197.75 2 16 Dierks, Karen FR Georgia 195.05 195.05 1

Event 9 Women 1 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Bassham, Lane SR Alabama 292.10 2 Bowden, Abbie JR Minnesota Women 261.25 3 Jackson, Shannon SR Minnesota Women 258.30 4 Cornthwaite, Rebecca JR Minnesota Women 255.00 5 Bassham, Brooke JR Georgia 237.80 6 O’Brien, Maggie SR Penn State 226.30 7 Riccobono, Alison SO Penn State 225.10 8 Hunter, Emily FR Georgia 223.20 9 Prystaj, Laurissa A SO Georgia Tech 222.10 10 Sutton, Amy I JR Georgia Tech 221.25 11 Pagnotta, Corey JR Penn State 213.55 12 Silvestri, Lisa SO Penn State 211.85 13 Hasstreiter, Jenna FR Alabama 207.40 14 Jakabcin, Claire Va Tech 201.90 15 Tuthill, Karissa FR Alabama 197.75 16 Dierks, Karen FR Georgia 195.05 17 Hershman, Sara FR Georgia 194.45 18 Jakits, Holly FR Minnesota Women 166.55 19 Grossi, Katie Va Tech 164.30 20 Urbach, Jen Va Tech 160.95 21 Trkovsky, Laura SR Georgia 129.50

Event 10 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Semis Finals Points =============================================================================== Finals 1 Smith, Stewart JR Alabama 200.55S 511.70 20 2 Avery, Todd JR Georgia 195.40S 507.90 17 3 Gastaldo, Marc SR Penn State 180.90S 507.50 16 4 Herdt, Ben SR Minnesota Men 187.75S 490.30 15 5 Colwill, Chris FR Georgia 199.15S 489.75 14 6 Pierce, Adam JR Penn State 180.80S 483.00 13 7 Burkhardt, Tony W FR Georgia Tech 183.40S 474.50 12 8 Alderman, Mike SO Penn State 177.55S 460.35 11 9 Schmidt, John SO Minnesota Men 185.75S 467.90 9 10 Kennedy, Shawn FR Minnesota Men 185.60S 444.45 7 11 Roper, Doug Va Tech 155.80S 434.35 6 12 Maple, Jesse FR Alabama 163.15S 427.30 5 13 Harris, Alan FR Alabama 172.75S 424.15 4 14 Baumann, Ben SR Minnesota Men 158.05S 416.85 3 15 Gouzeev, Genya FR Georgia 157.45S 382.10 2 16 McCarty, Paul D SR Georgia Tech 150.80S 379.65 1

Event 10 Men 3 mtr Diving =============================================================================== Name Year School Seed Prelims =============================================================================== Preliminaries 1 Colwill, Chris FR Georgia 547.10 2 Smith, Stewart JR Alabama 534.95 3 Avery, Todd JR Georgia 526.25 4 Gastaldo, Marc SR Penn State 490.70 5 Pierce, Adam JR Penn State 485.75 6 Herdt, Ben SR Minnesota Men 480.65 7 Alderman, Mike SO Penn State 476.25 8 Burkhardt, Tony W FR Georgia Tech 476.10 9 Schmidt, John SO Minnesota Men 467.90 10 Kennedy, Shawn FR Minnesota Men 444.45 11 Roper, Doug Va Tech 434.35 12 Maple, Jesse FR Alabama 427.30 13 Harris, Alan FR Alabama 424.15 14 Baumann, Ben SR Minnesota Men 416.85 15 Gouzeev, Genya FR Georgia 382.10 16 McCarty, Paul D SR Georgia Tech 379.65

Event 11 Women 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== 4:03.67 A 4:10.97 B School Finals Points =============================================================================== 1 Georgia ‘A’ 4:07.74 B 40 1) Arsenault, Samantha JR 2) Ertter, Lindsey JR 3) DeScenza, Mary SO 4) Joyce, Kara Lynn FR 30.50 1:03.07 32.19 1:08.54 28.21 59.76 26.38 56.37 2 Georgia ‘B’ 4:11.44 34 1) Harm, Tricia SO 2) Klein, Melissa FR 3) Yevak, Katie JR 4) Georoff, Andrea JR 31.58 1:04.64 32.87 1:09.34 28.68 1:01.03 26.87 56.43 3 Minnesota-Women ‘A’ 4:12.03 32 1) Moore, Megan SR 2) Schold, Melissa SR 3) Bohlsen, Sarah SR 4) Coombe, Katy JR 31.27 1:04.20 32.50 1:09.67 28.60 1:02.07 26.55 56.09 4 Penn State University ‘A’ 4:15.13 30 1) Morris, Erin M FR 2) Stanchock, Courtney L JR 3) Biedermann, Amberle M SO 4) Kavchok, Larissa H JR 31.24 1:04.24 33.66 1:11.42 28.73 1:01.81 27.04 57.66 5 Minnesota-Women ‘B’ 4:17.92 28 1) Wind, Katie SO 2) Quinn, Julia FR 3) Rodakowski, Juleen SR 4) Tukey, Valerie FR 31.19 1:03.94 33.47 1:11.95 29.77 1:02.74 28.36 59.29 6 Georgia ‘C’ x4:19.33 1) Soladay, Jackie SO 2) Corliss, Gretchen FR 3) Myco, Rachel FR 4) Hupman, Christie SO 31.86 1:05.15 34.18 1:14.25 28.45 1:01.77 27.47 58.16 7 Minnesota-Women ‘C’ x4:21.87 1) Crawford, Jessica SR 2) Patrek, Mary SO 3) Ruess, Abby SO 4) Kezbers, Krista FR 31.96 1:06.24 33.99 1:14.05 28.43 1:02.24 28.57 59.34 8 Georgia Tech ‘A’ 4:23.14 26 1) Saum, Anna C JR 2) Walker, Alison E FR 3) DeVinney, Meghan K SO 4) Wallis, Moeko M JR 31.47 1:04.61 35.10 1:15.19 29.88 1:04.99 28.02 58.35 9 Georgia Tech ‘B’ 4:24.63 24 1) Kracke, Ashley A SO 2) Heiser, Laura H SO 3) Foster, Elizabeth A SO 4) Harper, Natanya L FR 31.81 1:05.32 34.36 1:13.39 30.56 1:06.62 28.03 59.30 10 Penn State University ‘C’ 4:31.45 22 1) Shepherd, Sara L JR 2) Palera, Megan E FR 3) Holman, Meredith L JR 4) Collins, Nikki B FR 32.14 1:04.85 38.29 1:20.14 30.16 1:05.47 29.39 1:00.99 11 Penn State University ‘D’ x4:33.33 1) Barnes, Jessica B FR 2) Smith, Kerry L JR 3) Hawley, Claire W FR 4) Covey, Rikki J FR 32.27 1:06.05 36.72 1:18.36 32.15 1:08.34 28.95 1:00.58 12 Georgia Tech ‘C’ x4:33.71 1) Keys, Jaclyn M JR 2) Matz, Heather J FR 3) West, Dana L FR 4) Christenson, Jen L JR 33.19 1:08.28 36.37 1:18.38 31.17 1:07.05 28.95 1:00.00 13 Alabama ‘A’ 4:35.15 18 1) Sharpe, Kimberly FR 2) Bernthal, Andrea FR 3) Adams, Sonya SO 4) Lafevers, Alison SO 32.08 1:44.08 43.85 31.89 1:08.51 28.08 58.71 — Penn State University ‘B’ DQ 1) Eberst, Jennifer A JR 2) Woodring, Kristen M SR 3) Semchyshen, Lauren L JR 4) Dlugonski, Dee M JR 31.15 1:04.13 32.44 1:09.34 30.48 1:05.48 27.32 57.20

Event 12 Men 400 SC Meter Medley Relay =============================================================================== 3:34.69 A 3:41.13 B School Finals Points =============================================================================== 1 Minnesota-Men ‘A’ 3:39.88 B 40 1) Mitchell, Adam SO 2) Kelly, Sean SO 3) Peterson, Lucas JR 4) Osten, Neil JR 26.32 54.27 28.30 1:01.82 24.93 54.51 22.93 49.28 2 Georgia ‘A’ 3:42.31 34 1) Osborn, Peter JR 2) Gardner, Scott JR 3) Verhoef, Peter SO 4) Laban, Josh JR 27.12 55.98 28.49 1:02.05 24.58 53.79 23.45 50.49 3 Penn State University ‘A’ 3:44.48 32 1) McLin, Shawn M SO 2) Velez, Dan N SO 3) Minnier, Todd J SR 4) Northrop, Daryl M JR 27.72 57.23 29.24 1:02.36 25.14 54.42 23.92 50.47 4 Georgia ‘B’ 3:44.49 30 1) Underhill, Colin SR 2) Salyards, Kyle SR 3) Schmidt, Jonathan SO 4) Alleyne, Damian SO 27.72 57.17 28.53 1:01.86 25.36 55.25 23.89 50.21 5 Minnesota-Men ‘B’ 3:45.04 28 1) Urreta, Diego SR 2) Bernier, Nathan JR 3) Gettelfinger, Brian SR 4) McCaffrey, Sean JR 26.91 55.21 29.79 1:03.64 25.26 55.26 24.11 50.93 6 Georgia ‘C’ x3:51.34 1) Leynk, Scott JR 2) Parsley, Jeff SO 3) Cover, Brandon SR 4) Hollinger, Cameron FR 28.32 58.46 29.46 1:04.12 26.12 57.05 24.20 51.71 7 Georgia Tech ‘A’ 3:51.98 26 1) Raines, Jeremy M JR 2) Williams, Alex W FR 3) Kettunen, Teemu S SO 4) Howard, Jason W SO 27.81 57.92 30.10 1:05.57 26.04 56.74 24.95 51.75 8 Penn State University ‘B’ 3:52.26 24 1) Torok, Nate A FR 2) Ippoliti, Chris C SO 3) Johansson, Patrik G JR 4) Finkler, Ofer FR 28.35 57.80 29.61 1:04.71 25.73 56.87 24.40 52.88 9 Georgia Tech ‘B’ 3:54.09 22 1) Figh, Matt L JR 2) Bishop, Ryan T FR 3) Eden, Itai S SR 4) Riebesell, Ryan K SO 28.73 58.70 31.10 1:06.01 26.60 56.56 24.57 52.82 10 Alabama ‘A’ 3:57.74 18 1) Arckey, Brent SO 2) Hall, Adam SR 3) Schmidt, Matt SO 4) Erasmus, Darren SO 29.99 1:02.74 30.66 1:07.47 27.16 58.16 23.55 49.37 11 Georgia Tech ‘C’ x3:59.62 1) Wilson, Jacob N SO 2) Arundel, Casey M FR 3) Montalvo, Mario C FR 4) Maier, Marc F JR 29.52 1:00.98 30.84 1:07.08 26.70 58.12 25.48 53.44

RELATED HEADLINES

September 18, 2019 Jackets to Compete in Two Charity Meets in 2019

Georgia Tech swimming & diving to help raise money for cancer research, treatment

Jackets to Compete in Two Charity Meets in 2019
September 9, 2019 Swim-Dive Adds Rego to Coaching Staff

Longtime Brazilian coach, SEC coach joins Yellow Jackets

Swim-Dive Adds Rego to Coaching Staff
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets