Open mobile menu

2020-21 Men's Track & Field Roster

Distance Lief Andersen
  • Sophomore
  • Industrial & Systems Engineering
Distance Henrik Anderson
  • Junior
  • Computer Science
Distance Tristan Autry
  • Freshman
  • Literature, Media, & Communication
Distance Mac Bloodworth
  • Sophomore
  • Mechanical Engineering
Distance Jackson Borden
  • Freshman
  • Business Management
Sprints Ty Brooks
  • Senior
  • Computer Science
Distance Chris Cherono
  • Freshman
  • Biomedical Engineering
Hurdles Nasir Christian
  • Junior
  • Computer Engineering
Distance Braeden Collins
  • Senior
  • Computer Science
Distance Myles Collins
  • Freshman
  • Business
Distance Sam Costa
  • Senior (Gr.)
  • Business Administration
Distance James Cragin
  • Junior
  • Business Administration
Distance Harrison Fultz
  • Sophomore
  • Business Administration
Pole Vault Brian Hauch
  • Sophomore
  • Mechanical Engineering
Distance John Higinbotham
  • Freshman
  • Biology
Distance Bennett Hillier
  • Senior (Gr.)
  • Computer Science
Distance Zach Jaeger
  • Sophomore
  • Business Administration
Sprints Benjamin Jean
  • Senior
  • Chemistry
Jumps Dylan Jean-Baptiste
  • Sophomore
  • Electrical Engineering
Sprints Zachary Jones
  • Junior
  • Business Administration
Distance Lee Keil
  • Junior+
  • Business Administration
Distance Andrew Kent
  • Senior
  • Mechanical Engineering
Throws Mark Kimura Smith
  • Senior
  • Computer Science
Pole Vault Matthew Mazzacano
  • Freshman
  • Industrial Engineering
Sprints Jameson Miller
  • Sophomore
  • Mechanical Engineering
Distance Cole Miller
  • Sophomore
  • Mechanical Engineering
Distance Harrison Morris
  • Junior
  • Aerospace Engineering
Distance Nick Nyman
  • Sophomore
  • Business Administration
Jumps Cameron O'Neal
  • Freshman
  • Business Administration
Distance William O'Rielly
  • Junior
  • Business Administration
Distance Knox Pittman
  • Junior
Distance David Reteneller
  • Junior
  • Computer Science
Distance Jake Shewbert
  • Senior (Gr.)
  • Mathematics
Distance Charlie Smith
  • Freshman
  • Mechanical Engineering
Hurdles Anthony Steets
  • Senior
  • Business Administartion
Hurdles Brandon Stone
  • Senior
  • Business Administration
Distance Ronan Sullivan
  • Sophomore
  • Mechanical Engineering
Distance Alex Thomas
  • Freshman
  • Civil Engineering
Jumps McKinley Thompson
  • Sophomore
  • Environmental Engineering
Distance Jack Voss
  • Freshman
  • Business and EAS
Distance Devin Wade
  • Freshman
  • Industrial & Systems Engineering
Jumps John Watkins
  • Freshman
  • Electrical Engineering
Sprints Dwayne Watkins
  • Senior
  • Biomedical Engineering
Distance Joshua Williams
  • Junior
  • Chemical & Bio-molecular Engineering
NamePositionYearMajorHometownLast School
Lief AndersenDistanceSophomoreIndustrial & Systems EngineeringDuluth, Ga.Marist School
Henrik AndersonDistanceJuniorComputer ScienceStafford, Va. Mountain View
Tristan AutryDistanceFreshmanLiterature, Media, & CommunicationLilburn, Ga.Parkview High School
Mac BloodworthDistanceSophomoreMechanical EngineeringAtlanta, Ga.North Atlanta HS
Jackson BordenDistanceFreshmanBusiness ManagementAtlanta, Ga.The Lovett School
Ty BrooksSprintsSeniorComputer ScienceAugusta, Ga.Evans
Chris CheronoDistanceFreshmanBiomedical EngineeringEldoret, KenyaGrayson High School (Loganville, Ga.)
Nasir ChristianHurdlesJuniorComputer EngineeringSuwanee, Ga. North Gwinnett
Braeden CollinsDistanceSeniorComputer ScienceVilla Rica, Ga.Alexander
Myles CollinsDistanceFreshmanBusinessLawrenceville, Ga.Archer High School
Sam CostaDistanceSenior (Gr.)Business AdministrationBuford, Ga.Mill Creek
James CraginDistanceJuniorBusiness AdministrationLawrenceville, Ga. Archer
Harrison FultzDistanceSophomoreBusiness AdministrationPeachtree City, Ga.Starr's Mill HS
Brian HauchPole VaultSophomoreMechanical EngineeringLilburn, Ga.Parkview HS
John HiginbothamDistanceFreshmanBiologyCovington, Ga.Homeschool
Bennett HillierDistanceSenior (Gr.)Computer ScienceBonney Lake, Wash.Bonney Lake
Zach JaegerDistanceSophomoreBusiness AdministrationPeachtree City, Ga.McIntosh HS
Benjamin JeanSprintsSeniorChemistryGrovetown, Ga. Grovetown
Dylan Jean-BaptisteJumpsSophomoreElectrical EngineeringMount Dora, Fla.Winter Park HS
Zachary JonesSprintsJuniorBusiness AdministrationLoganville, Ga.Grayson
Lee KeilDistanceJunior+Business AdministrationDuluth, Ga. Lambert
Andrew KentDistanceSeniorMechanical EngineeringAtlanta, Ga.Lakeside-Dekalb
Mark Kimura SmithThrowsSeniorComputer ScienceMarietta, Ga.Walton
Matthew MazzacanoPole VaultFreshmanIndustrial EngineeringHarrington Park, N.J.Milton High School
Jameson MillerSprintsSophomoreMechanical EngineeringLutz, Fla.Steinbrenner HS
Cole MillerDistanceSophomoreMechanical EngineeringWinter Garden, Fla.West Orange HS
Harrison MorrisDistanceJuniorAerospace EngineeringBishop, Ga. Oconee County
Nick NymanDistanceSophomoreBusiness AdministrationPeachtree City, Ga.Starr's Mill HS
Cameron O'NealJumpsFreshmanBusiness AdministrationBiloxi, MississippiBiloxi High School
William O'RiellyDistanceJuniorBusiness AdministrationSmryna, Ga. Marist School
Knox PittmanDistanceJuniorAtlanta, Ga.Marist School
David RetenellerDistanceJuniorComputer ScienceAtlanta, Ga. Marist School
Jake ShewbertDistanceSenior (Gr.)MathematicsFlowery Branch, Ga.Navy
Charlie SmithDistanceFreshmanMechanical Engineering
Anthony SteetsHurdlesSeniorBusiness AdministartionRoseland, N.J.West Essex Regional
Brandon StoneHurdlesSeniorBusiness Administration Fayetteville, Ga.Landmark Christian
Ronan SullivanDistanceSophomoreMechanical EngineeringBaltimore, Md.Loyola Blakefield HS
Alex ThomasDistanceFreshmanCivil EngineeringBogart, Ga.North Oconee High School
McKinley ThompsonJumpsSophomoreEnvironmental Engineering Macon, Ga.Stratford Academy
Jack VossDistanceFreshmanBusiness and EASSmyrna, Ga.St. Pius X (Atlanta, Ga.)
Devin WadeDistanceFreshmanIndustrial & Systems EngineeringAtlanta, Ga.Whitefield Academy
John WatkinsJumpsFreshmanElectrical EngineeringHoover, Ala.Hoover High School
Dwayne WatkinsSprintsSeniorBiomedical EngineeringMcDonough, Ga. Woodward Academy
Joshua WilliamsDistanceJuniorChemical & Bio-molecular EngineeringHilton Head Island, S.C.Hilton Head Island

Coaches & Staff

Head Coach - Men's Track and Field Grover Hinsdale
Distance Coach Alan Drosky
Jumps/Hurdles Coach Nat Page
Assistant Coach - Cross Country/Track and Field Becky Megesi
Pole Vault/Throws Coach Viktor Kirillov

Coaches & Staff

Coaches & Staff Table
Name Position
Grover Hinsdale Head Coach - Men's Track and Field
Alan Drosky Distance Coach
Nat Page Jumps/Hurdles Coach
Becky Megesi Assistant Coach - Cross Country/Track and Field
Viktor Kirillov Pole Vault/Throws Coach
Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets Partner of Georgia Tech Yellow Jackets